duygusal marka

Nasıl Marka Olunur mu, Markalaşma Nasıl Olur mu?

Bir markalaşma başlangıcı üzerinde emeğini yoğunlaştırdığın ben buna kafa çürütmek demiyorum -kafalar çürümesin-bir marka planı hazırlamaktır. En tepede var olan markanın; pazarlama, satış ,iş veya ürün geliştirme ar-ge nasıl bir kulvarda boy gösteriyorsan tüm iş sistematiğinin bir araya getirilmesi ve bu sistemlerin her bir aşamasının başarılı olması için detaylandırılması, hangi noktada nasıl bir finansman süreci ile desteklenmesi gerektiğinin bilinmesiyle başlar.

En temelinde marka yolculuğuna çıkacak olan kişinin önceden kendine verdiği bir karar vardır. Bu alınmış karar ile birlikte sürecini ilerletecek bir vizyona sahip olmalıdır.

Vizyonunuz, markanızın elçisidir. Her yaptığınız ile sizi bir adım ileriye götüren ve ileriyi gösterendir. Ancak bu vizyonun bulunduğu yere gelmeniz için kendinizi tanımanız ve hedefler belirlemeniz gerekir.

Soru gelsin?

5N1K vardır ya hani evrensel bir değerde inceleme yöntemi olarak bilinir. Genelde gazetecilik de çok kullanılır. Dün 3 mentorluk görüşmem vardı. Gün içinde her mentime sorduğum başlangıç sorum aynı. İçlerinden en değerli olarak hissettikleri sorulardan biri.

Hayal ettiğin ya da işin içinde bulunduğun markanız ile neyi başarmak istiyorsunuz?

Kendinize hedef yolu belirlediniz mi?

Çıkışın sonunu düşünmüyoruz. Şimdilik hedefimiz yolun adımlarını stratejik şekilde belirlemektir. Bunun için size destek olacak bir yol arkadaşlarınıza ihtiyacınız olacaktır. Buna hedef kitle diyorum. Uygun bir hedef kitleye seslenmezsen çıkmaz sokağın duvarına bakakalırsın. Hiç birimiz istemeyiz!

Bunun için bizim ürün ve hizmetlerimizle örtüşen ancak kitlemize de uygun bir vaadimiz olsun. Mesaj verelim “uzun ince bir yoldayım gidiyorum gündüz gece” derken bize yoldaş olsun. Ne halde olduğumuzu bilsin. Geçtiği her yolda mesajını bıraksın. Harekete geçirsin insanları.

Çünkü biliyoruz ki duyguların içinden geçmeyen hiçbir şey bizi yakalayamaz. Yolumuz herkesle farklıdır ama duyguları yok sayamayız. Bu ister ister bir roman, ister bir şarkı, ister bir #marka olsun.

Sizi, satın almak isteyen kitlenin aklına bir tohum ekmen gerekir. Bu tohum satın alma dürtüsünü duygularla harekete geçirmelidir. Markan yoksa #pazarlama değerini yitirir. Bir değerde tutmadığını pazarlamak istemezsin. Pazarlamazsan satamazsın, satamazsan duygulara hitabının niteliği bilinmez. Her şeyi ile dengede olmalısın.

Önce kendini bilmen gerekir. Kendini keşfe çıktığında markan arkandan gelecektir. Bir süre sonra yan yana olursunuz. Sonra bir bakmışsın markan seni geçer.

Hadi yakala!

Kendine yetiş

Yetişmek için o yolculuğa çık. 

*Bir elin 5 parmağı var. Fotoğraftaki gibi, 5. parmak ben. Bu yazıyı sana yazdım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s