yapay zeka

Yapay Zeka Kişisel Markalaşmanın Geleceğini Değiştiriyor mu?

Otomatikleştirilen bir deneyim. “Bugün ne yazsam” değil ne yazdırsam çağı başlıyor!
Sizi bir yapay zeka üzerine deneyim üreten bir site ile tanıştıracağım. Adı: Pictory.AI. Videosu biraz ilerde okumaya devam…

Bu arkadaş chat GPT üzerinde verdiğimiz bir komut sonrası ortaya çıkan bilgileri kendi sayfasına taşıdığımızda yazının bize videosunu oluşturuyor. Üzerine istersek yazıları koyabiliyoruz hatta bir adım ileriye taşıyor ve o yazıları erkek veya kadın ses tonu ile izleyenler için seslendiriyor. Üstüne de yazının içinden anahtar kelimeleri seçiyor ve yazı ile uyumlu olabileceğini düşündüğü video veya fotoğraf seçiyor.

Sistem ingilizce odaklı olduğu için çeviriler biraz farklı. Ben bu sefer Chat GPT’ya komut vermek yerine Türkçe cümlelerimle kendim Script alanına kişisel markalaşma süreci ile ilgili cümleler yazdım. O da yazılarımı 3 sn de bu video haline getirdi. Seslendirme yerine de bana sunduğu müziklerden birini seçtim. Fotoğraf yerine her bir kare için 1-2 saniyelik video gifler düzenlemesini istedim. Çok zevkli.

Dün bir eğitimimde de bundan bahsettim. Çok yaygınlaşacağına eminim. Yurtdışı için affiliate programı bile başlatmışlar.

Kişisel markalaşma, dijitale doğru ilerliyor derken yapay zeka ile iç içe doğru bir ilişkinin hız kazandığı şu aylarda endişe etmemiz gereken bir konu da markanızın [mesajındaki orijinalliği kaybetme riski] olduğunu söyleyebilirim.

AI algoritmaları ile kişiselleştirilmenin hedef kitlede zirve yapacağı bir gerçek ancak insan benzeri görünen ve insan sesinden, tonundan benzersiz yaratılan içerikler üretebilse de aslında işin özünde yoksunluk hakim.

Videoların insanlar tarafından gidip yerinde çekilmediği, bunun anlaşılmasının epey zor olduğu bir döneme girdiğimizi unutmamak gerek! Bir pizza sunum videosu var akıllara zarar deyip biraz sizi acıktırayım. İnanın bir iş birliğim yok 🙂 #Yapayzeka ve #kişiselmarka ‘nın ilişkilendirilmesi hakkında bir süredir araştırıyorum. Notlarımı Linkedin’de ve burada paylaşacağım.

Video’yu Linkedin den izleyebilir Kişiselmarkaveyapayzeka adlı etiketten diğer yayınlara ulaşabilirsiniz.

Merhaba Ben Bahar5er,
🙋‍♀️ Eski Turizmci, Uzun yıllar kurumsal marka iletişim uzmanı, şimdilerde kişisel marka mentorum.
Bu hayatta bir PAY’ım var. Paylaşırım, Anlatırım, Yazarım.
Bu PAY’ı sizin için tasarlıyorum. Profil kapak fotoğrafımdan size özel 3 aşamalı başlığa ulaşabilirsiniz.
💻 Linkedin de genel hatlarıyla marka-pazarlama-kurumsal iletişim ile ilgili içerik üretiyorum. Eğitimlerim ve kişisel marka ekosistemine ait bilgiler, #baharınkitaplığı ile iş dünyası ile ilgili okuduğum kitaplardan aldığım notları paylaşıyorum.

💬 Okuduğunuz bu içerik ilgi alanınız içindeyse;
içeriği beğenebilir, paylaşarak etkileşim halinde bulunabilirsiniz.
Beni takip edebilir, profilimdeki zile tıklayarak akışınıza yeni içeriklerimin gelmesini sağlayabilirsiniz.
Birlikte çalışabileceğimiz projede konuşmacı, mentor, eğitmen, Linkedin Influencer vb alanlarda buluşmak üzere.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s