YENİ MEDYA VE İLETİŞİM SAVAŞLARI

YENİ MEDYA VE İLETİŞİM SAVAŞLARI

Teknolojinin gelişimiyle birlikte iletişim dahil tüm geleneksel iş yapış tekniğimiz alışkanlıklarımız da dahil olmak üzere yer değiştirmiştir. İnternetle birlikte giderek gelişen yeni medya ve internet teknolojileri geleneksel medya olarak tanımlanan klasik iletişim yöntemlerine karşı üstünlük sağlamıştır.

Geleneksel medya olarak konumlandırdığımız sistemler internetin kendi sürecinden kaynaklanan güncellenebilirlik, karşılıklı etkileşim, düşük maliyet, hız gibi avantajlarla beraber bu rekabetçi üstünlük açısından güç kaybetmeye başlamıştır.

Yeni Medya Nedir?

Yeni medya internet ve internet teknolojisiyle beraber gelen dijital dönüşüm bilgiye erişmede kolaylık ve hız sağlar. Farklı iletişim yolları açar ve sosyal paylaşım ağları ile hayatımız içerisinde yer edinir. Yeni medya nedir kavramının en basit tanımı her yeni çıkan teknolojiyle birlikte aynı zamanda bir önceki teknolojiler için de geliştirilen yeni yöntemlerdir diyebiliriz.

yeni medya, yeni medya nedir, geleneksel medya, teknoloji çağı, iletişim teknolojileri, internet haberciliği

Yeni yöntemlere e-book, internet gazeteleri, video haberler, dijital animasyonlar, dijital radyolar, 3D sinema fimleri örnek verilebilir.

Medyanın Tarihsel Süreci

15. yüzyılda Gutenberg‟in matbaayı keşfetmesi, 19. Yüzyılda fotoğraf teknolojisinini gelişimi ile bilginin dağıtılabilme olanağı bize bu teknolojinin içinde aktif olabilme imkanı tanımaktadır. Matbaa ve fotoğraf ile yaşanan medya devrimi kendi kültürünü doğurmuştur. Yeni medya çağı ile de kendi medya kültürünü yaratmaya devam edecektir.

Yeni medyanın getirdiği kültür, eski teknolojilerin kültürünü değiştirmekte ve onların yerini de almaktadır. Yeni iletişim ve teknoloji çağı olarak adlandırılan bu çağ aslında tüm altyapısını eskinin üzerine yeniden inşa etmektedir. Gelişen bilgisayar, internet ve mobil teknolojisi ile ortaya çıkan her yenilik kullanıcıların zamandan ve lokasyondan bağımsız bir şekilde interaktif etkileşimde bulunmalarını sağlamaktadır.

yeni medya, yeni medya nedir, geleneksel medya, teknoloji çağı, iletişim teknolojileri, internet haberciliği

Tüm bu olayların meydana geldiği sanal medya ortamı yeni medya olarak tanımlanabilmektedir. “Yeni” olarak belirtilen iletişim için verilen mesaj değil, o iletişimin sunulduğu ortamdır.

Yeni Medya Düzeni ile Neler Değişti?

İnternet ve iletişim teknolojileriyle birlikte dönüşen yeni dünya düzeni medya alanında da büyük değişiklikler meydana getirmiştir. Geleneksel medya yöntemlerinin üzerine konumlandırdığımız medya, 2000‟li yılların başından itibaren hayatımıza giren internetle birlikte hızlı kendini yenilemeye başlamıştır.

21. yüzyılın iletişim ve teknoloji çağı olarak adlandırılmasındaki en temel etkenlerin başında internet ve internetle birlikte oluşan iletişim teknolojileri gelmektedir. Bu iletişim teknolojileri her geçen gün bir diğerinin üzerinde ilerleme kaydetmektedir. Çok kısa bir zaman dilimi içerisinde tüm genel alışkanlıklarımız, beklentilerimiz dışına çıkılarak, gazete, televizyon ve radyo gibi kitle iletişim araçları ile ilgili bakışımız farklı bir boyuta doğru geçiş yapmıştır. Bir yandan edinilmiş alışkanlıkların terk edinimi zor olsa da yeni medyanın pratik, hızlı ve güncellenebilir oluşu bize dönüşümümüz de yoğun bir bilgi yeniliğini bize sunarak süreci hızlandırmıştır.

yeni medya, yeni medya nedir, geleneksel medya, teknoloji çağı, iletişim teknolojileri, internet haberciliği

Hayatımıza giren akıllı telefonlarla birlikte özellikle 3G teknolojisi ile sağlanılan özellikler, başına “e‟ harfini koyarak yaptığımız alışverişler, internet arama motorları, sosyal medya olarak adlandırılan paylaşım siteleri, kullanıcı tarafından oluşturulan forumlar, her türlü fikir ve görüşün paylaşıldığı bloglar, gazetecilik kavramının da yeniden sorgulanmasına sebep olmuştur. İnternet haberciliği kavramı ve haber siteleri, özgür ansiklopedi adı verilen Wikipedia ile  görüntü ve video paylaşım sitesi YouTube yeni medya türleri olarak kendine yer bulmuştur.

Yeni medya nedir?

Yeni medya, sosyal medya, sosyal ağlar, e harfi ile başlayan dijital uygulamalar gibi onlarcasını birçok kavramın temelini internet oluşturmaktadır. İnternetin altyapısının oluşturduğu yeni medya ve iletişim teknolojileri eski tüm iletişim düzenini ve alışkanlıklarını dönüştürmüş ve bambaşka bir dünyayı ortaya çıkarmıştır. Farklı iletişim yolları sunmuş ve sosyal paylaşım ağları ile hayatımız içerisinde interaktif yer edinimi sağlamıştır.

Yeni medya kavramı ortaya çıkış nedeni nedir?

Tarih boyunca insanlar ve toplumlar arasında mesajlaşmalar olmuştur. En ilkel mağara duvarları yazılarından günümüz teknolojisi ile anında iletilen bilgiye kadar taşınan her mesajdaki temel amaç bilgiyi bir yerden bir yere ulaştırmaktır. Bilginin taşınması günümüz de yeni ortamlar adı verdiğimiz farklı mecralar ile taşınmasından ötürü yeni medya kavramı ortaya çıkmıştır.

Geleneksel medya ve yeni medya arasındaki fark nedir?

Geleneksel medya yazılı ve görsel basında gazete, televizyon ve radyo, dergilerde iletişim tek yönlüdür. Yeni medya araçları olarak tanımlanan internet teknolojilerin de ise hedef kitle ile karşılıklı etkileşim vardır. Bu etkileşim bir konu veya olay ile ilgili bir bilgiyi çok farklı şekillere dönüştürme gücüne sahiptir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s