İŞ HAYATINDA UZAKTAN ÇALIŞMA VE FREELANCE SİSTEMİ

İŞ HAYATINDA UZAKTAN ÇALIŞMA VE FREELANCE SİSTEMİ

Uzaktan çalışma, bir çalışanın, bir işletme altında kurumun işlerini ofis dışında yürütebilmesi ve yaptığı işin çalışma sürecine kısmen veya tam zamanlı dışarıdan dahil olmasıdır. İşten değil ofisten bağımsız çalışırlar. İşverene karşı sorumludur ve onların yönlendirmesiyle çalışırlar. Uzaktan çalışma sisteminde sigorta, izin, vergilendirilmesi gibi birtakım şartlar işveren tarafından belirlenir ve karşılanır. Freelance, yani bağımsız çalışanlar sigorta, vergi, olası giderlerden kendileri sorumludur.

Uzaktan çalışan kişi işlerini görev edindikleri kurumun resmi çalışanı olarak görülürler. Freelance çalışma sisteminde ise bu farklıdır. Freelance, resmi bir işleme tabii olmaksızın, verilen görevleri üstlenir ve yaptığı iş kadar ücretle çalışır. Freelance yapılacak işler yöntemini benimsemiş kişiler kendi işine sahiptir. İşverenleri yoktur. Müşterileri vardır.

Uzaktan Çalışan ile Freelance Çalışan Arasındaki Fark Nedir?

HOMEOFFICE

Freelance evden çalışma sistemi ve uzaktan çalışma belirli bir ofis kültürleri olmadığı için benzerlik taşır fakat sıklıkla karıştırılan kavramlar olarak karşımıza çıkar. Avantaj ve dezavantajlar karşılaştırıldığında hem işveren hem çalışan arasında uzaktan çalışma hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Uzaktan çalışmanın işletme ve çalışan yönünden değerlendirilmesi ile ortaya konacak işleyiş olumlu ve olumsuz bir çok unsuru beraberinde getirecektir.

İşletmeler Yönünden Uzaktan Çalışma İşverene Ne sağlar?

Her yerden çalış!
  • İşletmeler iş yükünün ofis dışından da yürütülebileceği iş alanlarında çalışanların bir kısmını ofis dışında tutarak ofis giderlerinin azaltılmasını sağlayabilir.
  • Maaşlı çalıştırıldığında yüksek ücret ödemek durumunda olacağınız personelleri uzaktan çalışma yöntemini benimseyen iş yolları üzerinden seçerek onlarla daha uygun bütçeli anlaşmalar yapabilirsiniz.
  • Ofiste geçirilen zamanın büyük kısmının mola, yemek zamanı, iş dışı sohbetler gibi unsurlarla geçirildiği düşünülürse bunların ortadan kalkmasını sağlamış olursunuz.
  • Şirketler, özellikle uzaktan çalışma sistemi ile çalıştırdıkları çalışanlarına daha çok dikkat etmelidir. İş-bilgi güvenliği de çalışan güvenliği kadar önem arz etmektedir.

Çalışan Kişi Yönünden Uzaktan Çalışma Ne ifade Eder?

  • İşe gitme-gelme, hazırlanma telaşı olmadan sadece işinize odaklanarak daha verimli çalışabilirsiniz.
  • Çocuklu bir aileniz varsa uzaktan çalışma anlayışını benimseyerek çocuğunuzla daha fazla zaman geçirebilir, evinizde yaptığınız yemekle daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.
  • İş arkadaşlarıyla anlaşamama, çalışma ortamından rahatsız olma, mobbing gibi benzer stres yaratıcı durumlar yaşamazsınız. Ortamdan sıkıldığınız da ev içerisinde veya dışarı çıkarak çalışma mekanınızı değiştirebilir, çalışmalarınıza oradan devam edebilirsiniz.
  • Ev ortamının rahatlığı göz önünde bulundurulup ayrıca ofis ortamını kodlayıcı şekilde sistematik bir çalışma sistemi kurulabilir.

Teknoloji ve internetin imkanlarıyla gelişen uzaktan çalışma hem çalışanlar hem de işverenler açısından olumlu ve olumsuz özelliklere sahiptir. Bu değişkendir. Her iş uzaktan çalışma sistemine uygun olmaz ve her çalışan da ofis dışı çalışma sistemine uyum sağlamayabilecektir.

Uzaktan çalışma ve freelance çalışma yöntemininin en büyük farkı nedir?
Uzaktan çalışma sistemi ile işlerini koordine eden bir çalışan günün belirli saatlerinde yapması gereken sorumlulukları belli bir sistem dahilinde gerçekleştirir ve ofis çalışmalarına paralel hareket eder.  Freelance yöntemini benimseyen çalışanlar ise müşterileriyle yaptıkları anlaşma üzerinden proje bazlı veya saatlik olarak çalışırlar. Aynı anda çok sayıda müşteriyle birlikte çalışabilir iş ilişkilerini kendileri düzenler.

Uzaktan çalışma sistemi avantajları nedir?
Uzaktan çalışma yöntemi için gerekli olan malzemeler, bilgisayar, çalışma planı ve bir internet olacaktır. Bunların üçü sağlandığı sürece zamanınızı yönetebilirsiniz. Bir yandan sizden istenilen görevleri yerine getirirken diğer yandan kendinize vakit ayırabilirsiniz.

Uzaktan çalışmanın dezavantajları nedir?
Bu yöntemi benimseyen çalışanların iş yetiştirme kontrolü, işin raporlanması gibi durumlarda belirli çalışma düzeni olmadıkça yapılan işlerin işleyişini kontrol etmek zorlaşacaktır. Konfor alanını fazlaca sahiplenme iş sorumluluk bilincinden uzaklaşılmasına sebep olur. İşveren karşısında güven sarsan sorumluluk dışı hareketlerden kaçınmak gerekir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s