kendini tanıt

30 SANİYE ASANSÖR KONUŞMASI İLE KENDİNİ TANIT

Bir kişinin 30-60 saniye arası kendini yabancı birine pratik ve net ifadeler kullanarak ikna edebilecek şekilde gerçekleştirdiği kısa sunuma asansör konuşması adı verilmektedir. Belli bir yükseklikten asansöre binilip zemine doğru indiğimizi düşünerek yapılan bu yolculuk asansör yolculuğu olarak adlandırılır.

En fazla bir dakika süren bu kısa yolculuğun amacı asansörde ilk kez karşılaştığımızı düşündüğümüz birinin o süre esnasında ilgisini çekmek, hatırda kalmak ve zamanı belirlenmiş bir görüşme fırsatı yaratabilmeyi deneyimlemektir

Etkili bir Asansör Konuşması Kişiye Ne Sağlar?

İyi bir asansör konuşmasının belli kalıplar çerçevesinde ilerlemesi gerekir. Asansör konuşması kişiye özeldir. Bu nedenle ilk başlangıç cümlesinin spesifik olması, akılda kalıcılığı sağlar. En fazla bir dakika süren bu kısa yolculuğun amacı asansörde ilk kez karşılaştığımızı düşündüğümüz birinin o süre esnasında ilgisini çekmek, hatırda kalmak ve zamanı belirlenmiş bir görüşme fırsatı yaratabilmeyi deneyimlemektir.

30 saniye kuralı

İlk tanışma veya tanıştırılma, bir toplantının ilk açılış cümlesi, beklenmedik bir misafir ile karşılaşma anındaki tepki kişinin kendi kişisel reklamını yaptığı kısa sürelerden oluşur. Bu gibi durumlara önceden hazırlanmak ve sorulabilecek sorulara etkin cevaplar verebilmek belli bir hazırlık gerektirir. Kendimizi tanıtırken özensiz oluşturulmuş bir cümle ardından oluşabilecek bir konuşma sürecinin etkisini de düşürür. Kişiye profesyonel bir iş bağlantısı sağlamaz.

Güçlü Bir Asansör Konuşması Nasıl Oluşturulur?

 •  Bir asansör yolculuğu hayali gibi hazırlanacağınız sunumunuz 30- 60 saniye arasında kendinize ait bir fikri özetleyebilmelidir.
 •  Konuşmanız anlaşılır nitelikte olmalıdır.
 • İşinizi temsil eden, özel teknik kelimeleri ikinci bir görüşme fırsatını kaçırmamak için kullanmamak gerekir.
 • Etkili ve güçlü kelimeler karşınızdaki insanın zihninde akılda kalmanızı sağlar. Bunun için görsel imgeler oluşturacak kelimeler kullanabilirsiniz.
 • Bir Ürün veya Hizmet üzerine çalışıyor ve iş fikrinizle ilgili bilgi vermek için bu sunumu yapmak istiyorsanız iş fikrinizle ilgili bir problemi ve çözümü olmaması halinde karşılaşılacak sorunu hikayelendirerek sunumunuza yerleştirebilirsiniz.
 • Sunumunuz konuşmayı aktaracağınız kişiye özel olmalıdır. Eğer birbirinden farklı projeler yürütüyor ve farklı paydaşlardan oluşan bir iş çevreniz varsa tanıtımınız genel olmamalıdır.
 • Sizi hatırlatmalıdır.
 • Başarılı bir asansör sunumu tek bir sonuç hedefler. Sizi dinleyenlerin sizin hakkınızda ne düşünmesini istiyor ve nasıl bir bağlantı sağlanmayı düşünüyorsanız vereceğiniz mesaj aynı şekilde tek ve net olmalıdır.
asansör konuşması,başarı,beden dili,etkili iletişim,iletişim
Ben kimim? Ne yaparım?

Etkili Bir Asansör Konuşmasına Nasıl Hazırlanabiliriz?

 • Öncelikle ne iş yaptığımızı en az 20 farklı şekilde kurgulamalıyız. İşimizle ilgili pozisyonun gereklilikleri ve tecrübelerimizi alt alta yazmak farklı ifadelerle işimizi nasıl tanımlayabildiğimizi görmemizi sağlayacaktır. Keskin ifadeler kullanarak ciddi, eğlenceli, saygılı, tuhaf farklı karakterlere kelimeleri büründürerek kendinizi kendinize anlatmaya başlayın.
 • Kendiniz veya işiniz ile ilgili neler yaptığınızı anlatan kısa bir hikaye yazın. Kelimeleriniz dinleyicilerin zihninde bir resim oluşturmalıdır. Eğer oluşturamıyorsanız bağlaç veya bağlayıcı kelimeler kullanın. Yazarak çalıştığınız bu aşamada hikayeniz uzun olabilir. Üzerine çalıştıkça cümlelerinizi kısaltabilirsiniz.
 • Eğer işinizle ilgili bir hedefiniz varsa ulaşmak istediğiniz her ne ise size yardımcı olacak, karşı tarafı harekete geçireceğini düşündüğünüz 20 adet eylem cümlesi yazın. Bunu soruya çevirin ve cevap verin.
 • Prova sırasında sesinizi kaydedin. Süre kısıtlamasına uymaya çalışın ve ses kaydınız ile sunumunuzu tekrar edin.
 • Hikayenizin hedefinize olan uyumunu sağlayana kadar devam ettirin, gereksiz tüm kelimeleri sunum listenizden çıkartın.
 • İdeal seviyenin 30 saniye olduğunu bilmek koşuluyla en fazla 60 saniyeyi aşmayacak bir arada bulunmaya özen gösterin.
 • Çevrenize hazırladığınız bu bilgileri sunun ve sunumunuz hakkında bilgi toplayın. Kendi ifadelerinizin herkes tarafından anlaşılabilirliğinden emin olun.
 • Bu konuşmanızı hayatınızın bir parçası yapın. Son versiyonunu her gün tekrar edin ve yaşamınıza uyarlayın. İlerleyen zamanlar içerisinde güncelleyin.

1 – Asansör Konuşması Nedir?

İlk kez karşılaştığımızı düşündüğümüz birinin kısa bir süre içerisinde ilgisini çekmek, hatırda kalmak ve zamanı belirlenmiş bir görüşme fırsatı yaratabilmeyi deneyimlemek olarak tanımlanır. En fazla bir dakika süren bu konuşma bir asansör yolculuğa benzetildiği için adını buradan almıştır. Pratik ve net ifade kalıpları kullanarak kişi kendini karşı tarafa tanıtır.

2 – Etkili bir Asansör Konuşması Nasıl yapılır?

İyi bir asansör konuşması için ilk cümlenizi özgün bir şekilde siz belirlemelisiniz. Söylemleriniz karşı tarafın ilgisini çekmeli ve akılda kalıcı olmalıdır. Satmak istediğiniz ürün veya hizmetin detaylı bilgilendirmesi için size iş görüşmesi fırsatı yaratır.

3 – Hangi önemli 3 bilgiyi kullanarak etkin bir asansör konuşması oluşturabilirim?

 • Asansör konuşması yapacağım kişi tiplerini belirler -bir genel müdür, benimle yaşıt bir meslektaş, bilgi ve tecrübelerinden yararlanmayı çok sevdiğim yaşça büyük bir sektör duayeni- farklı konuşma hazırlıklarına başlayabilirim.
 • Karşı taraf üzerinde akılda kalıcılığımı arttırabilmek için amacımı anlatırım.
 • İstediğim hedefe ulaşabilmek için karşı taraftı harekete geçirmeyi sağlayıcı bir kapanış yaparım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s