stratejik pazarlama planlaması

STRATEJİK PAZARLAMA PLANLAMASI

Pazarlama, bir işletmenin sürdürülebilir karlılığı için değişen gereksinimleri karlı fırsatlara dönüştürme yöntemidir. Pazarlamanın başlıca görevi karlılığı sağlamaktır. Sağlanan karlılık uzun süreli olmazsa stratejik planlamanın doğru yapılmadığı anlamına gelir. Peki ,bir ürünün sürdürülebilirliğini nasıl sağlayabiliriz?

 • Tüketicinin istek ve ihtiyaçlarına uygun ürünler yaratmalıyız.
 • Tüketicinin istediği ürüne en kolay ulaşabileceği noktada sürekli bulunmasını sağlamalıyız
 • İş ortaklarımız ile iyi ilişkiler kurarak müşterinin tercih ettiği üretici olmalıyız.

Stratejik pazarlamanın amacı değer ve karlılığı sağlamaktır. Karlılık sağlandığı takdirde büyüme gelecektir. Şirketler birçok iç ve dış nedenlere bağlı olarak durgun zamanlar ve krizler yaşamaktadır. Bu süreçte birçok yönetici pazarlama faaliyetlerini durdurmak ister. Nedeni pazarlaman departmanının masraf yarattığı algısıdır. Maalesef bu yanlış bir tutumdur. Bu gibi zamanlarda üzerine yoğunlaşılabilen özel bir iş planı ile yatırımlar çoğaltılabilir, farklı projeler üzerinde çalışılarak kısa dönemde üst düzey bir verim alabilmektedir. Bu şekilde bir çalışma için öncelikle yöneticinin ikna edilebilmesi gerekir.

pazarlama, plan, analiz, marka, rekabet, tüketici,
Pazarlama

Pazarlama Departmanının Görevi Nedir?

 • Pazarlama bölümü çalışanları izler, planlar, uygular ve değerlendirir.
 • Pazarlama bölümü çalışanları pazarı, tüketiciyi ve rakiplerini izler, onları analiz eder. İç ve dış çevresinde yer alan paydaş ilişkilerini korumaya özen gösterir.
 • Pazara sunacağı ürüne yönelik planlama yapar ve strateji oluşturur, Bütçe ve uygulama takvimini belirler.
 • Uygulama dönemi satış ekibinin desteğiyle hayata geçirilir. Kardan sorumludur. Bu nedenle satış ekibine sürekli ürünün doğru yerde, göz ününde bulunup bulunmadığını sorar.
 • Son aşamada hayata geçirilen aktivitelerin sonuçları ölçülür, bir aksaklık veya düzeltilmesi gereken bir durum tespiti yapılır ve düzeltilmeye çalışılır.

Buradaki amaç müşteriye sunulan ürünün tüketici beyninde bir marka algısı yaratmaktır. Ürünün ismi, tasarımı, özellikleri, fiyatı, reklamı, dağıtım şekli tüketicinin ürünü tanıdığı, işletmenin de ürünü pazarladığı değer öğeleridir.

Ürün veya Bir Marka Yönetimi İçin Hangi Temel Planlamalara Dikkat Etmemiz Gerekir?

 • Bir Değer Yarat: Hedef kitleni seç ve hedef kitleni bir değer olarak gör ona has şekillenebilen değer önerileri üzerine yoğunlaş. Örneğin; hedef kitlesi 3.ve 4.sınıf üniversite öğrencileri olan bir işletmenin son sınıf öğrencilerini ekibine dahil etmesi üzerine açtığı başlangıç kadrolarına ait bir servis pazarlaması
 • Sunduğun Değeri Sağla ve Tanıt: Ürün veya hizmetin özellikleri hedef kitlenize uygun mu değerlendir. Örneğin, bir diş hekiminin muayenehanesinin bir bölümünü çocuklar için hayal kahramanları üzerine dizayn etmesi ve bunu çocuklu ailelerin dikkatini çekebilecek şekilde tanıtımının yapılmasına sağlayarak teyit ettirmek
 • Maliyetini ve Satış Fiyatını Belirle
 • Pazara Uygunluk Seviyesini Sorgula
 • Dağıtım Sürecini Planla: Tüketiciye sunulan ürün veya hizmeti nerede, ne şekilde, kimden alabileceğini eksiksiz belirt. Ürünü istenilen zamanda piyasaya sunmakta geç kalma.
pazarlama, plan, analiz, marka, rekabet, tüketici,
Strateji Kur!

Bu aşamalardan eksiksiz geçen bir ürün yönetimi ile tüketicinin dikkatini çekecek reklam ve promosyon hizmeti sun, satın almasını sağla, tekrar satın alma isteği uyandır. Başa dön ve seçtiğin değeri ürününün marka misyonu haline getir. *Pazarlama bir işletmenin tüm birimlerinde denge görevi görür ve tüm birimlerin de ona entegre çalışmasını ister. Doğru bir pazarlama stratejisi işletmenin varlığını sürdürebilmesi için değer yaratır.

Pazarlama Nedir?

Tüketici odaklı hareket edebilen, ihtiyaçlar ve beklentilerin neler olabileceğini önceden tahmin edebilen araştırmalar yaparak odağını daima güncel tutması gereken bir sistemdir. Pazarlama Karması adı verilen “4P” pazarlamayı tanımlayan ana maddelerdir. Product-Ürün, Place-Yer, Price-Fiyat, Promotion-Tutundurma maddelerinden oluşmaktadır.

Pazarlama Odaklı Olmak Ne demektir?

Pazarlama, ürün henüz ortada yokken başlar. Pazarlama üretilen ürünü elden çıkarma değil o ürün dahilinde ve sonrasında daimi müşteri yaratma sanatıdır. Bu sebeple pazarlama uzun vadeli ve stratejik bir göreve sahiptir.

Stratejik Pazarlama Analizi Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Müşteri analizi yaparak markamıza karşı neler hissedildiği hakkında fikir sahibi olabiliriz. Rekabet ve rakip analizleri ile piyasadaki benzer ürünlerin yerini değerlendirebililiriz. Marka analizi ile piyasadaki markalar arası durum tespiti yaparak uygunluğumuzu analiz edebiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s