GİRİŞİMCİLİK VE FİYATLANDIRMA

GİRİŞİMCİLİK VE FİYATLANDIRMA DÖNGÜSÜ

Bir girişimde başarılı olmak için yapılacak en önemli adımlardan biri işi nasıl ücretlendireceğimizi bilmektir. Doğru ve yerinde kurgulanmış fiyatlandırma yöntemi olmadan, ürün ya da sunulan hizmet bize başarı ve kar getirmez. Aksine hatalı ürün fiyatlandırması; şirketinizin konumunu bile etkileyebilir. 

Fiyatlandırma Nedir?

Bir girişimciyi en çok zorlayan konulardan biri ürüne değer biçmek ve bir değer biçmek ve onu fiyatlandırma kısmıdır. Ürün fiyatlandırma içerisinde birçok farklı fiyatlandırma stratejisi bulunmaktadır. Her bir ürün veya hizmete aynı pazar için uygulanabilecek bir hipotez yoktur. Başarılı bir fiyat stratejisi geliştirmek için hedef müşteri belirlenmesi, onların nerelere harcama yaptığının listelenmesi, piyasadaki rakiplerin tutumu ve rekabet analizi belirlenmesi fiyat-kalite dengesini için net bir uyum sağlanmalıdır.

Fiyat belirlemek neden bu kadar önemlidir?

FİYAT
Bir fiyatın olmalı.

Girişimci fiyatlandırdığı ürün veya hizmetinden en başta para kazanmak ister. Doğru ürün fiyatlandırması piyasa ve müşteri yönünden şirketin potansiyelini etkiler ve belirlenen fiyata yönelik satış gücü oluşturur. Ürün veya hizmetiyle maliyetleri karşılayan girişimci doğru fiyat kurgusu ile kar elde ederek işini büyütme fırsatı yakalayabilir. Şirket adına atılacak her küçük adım işletmeyi doğrudan veya dolaylı mutlaka etkiler. Fiyatlandırma da bu aşamalardan birisidir. 

Fiyatlandırma Aşamasında En Önemli Kurallar

Müşterilerinizi Tanıyın

Pazar araştırmasının ilk ve en önemli kuralı müşterilerinizi tanımaktır. Hedeflenilen pazarda hedef kitlenizin hangi ürüne ne kadar para ödeyeceğini ve algıladığı kaliteye göre ne kadar daha fazla ödeyebileceğinin bilinmesi girişimcinin doğru fiyatlandırma yapmasını sağlar. Bunun için var olan müşterilere anket düzenlenebilir, satın alma alışkanlıkları hakkında bilgi toplayabilir, pazar araştırması yapan şirketlerden destek hizmet alabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Doğru Belirleyin

Doğru hedef kitle seçimi, ürün ve hizmetlerinizi başarıya ulaştırmanız da en önemli adım olarak kabul edilir. Girişimlerin çoğu ürünü yanlış kişilere satmaya çalıştıklarından veya ürünün sağladığı faydanın belirlenen hedef kitlesi tarafından ihtiyaç duyulmadığından başarısız olur. Bu sebeple girişimci önce kendini tanımalıdır. 

 • Hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz? 
 • Bu ürünler kimler için uygun?
 • Ürünü alacak hedef kitle nerede yaşıyor?
 • Yaş aralığı nedir?
 • Eğitim düzeyi nedir? 
 • Erkeklere mi Kadınlara mı? Her ikisine mi sunulacak?
 • Geliri nasıl? 
 • Kullanıcı kendisi mi yoksa başka biri mi?

Peki, girişimci olarak siz nasıl bir müşteri hedefliyorsunuz? Bir ürüne kalitesinden ve özelliklerinden ötürü daha fazla ödeme yapmayı göze alan niş bir pazar mı, ucuz ürünleri takip eden müşterilerin oluşturduğu geniş bir pazar da mı olmayı hedefliyorsunuz? Bunların her ikisinde de girişimci farklı fiyat stratejileri oluşturması gerektiğini bilmelidir.

Rekabet ve Rakip Analizi 

Fiyatlandırma stratejisi belirlenirken pazardaki rakiplerin kim olduğu, rakiplerin durumu ve müşterilerin rakipler arasındaki farkı ne derecede algıladığı bilinmelidir. Fiyat değişikliği esnasında piyasadaki benzer ürünler üzerinden fiyat stratejilerine gidilmesi önem taşır.

Temel Fiyatlandırma Stratejisi 

fiyat
Fiyat tercihleri yaratmalısın.

Düşük fiyatlandırma: büyük bir müşteri bölümünü kapsar. Bu strateji ile daha fazla satış yapılır fakat satış başına daha az kazanırsınız. Fakat müşteriler alışveriş yaparken paralarının karşılığında bir değer de satın alırlar. Müşteriye piyasanın en ucuzunu sunmak, ödediği paraya oranla daha az bir değer algısını yol açabilir. Bu algı müşteri memnuniyeti ile doğru orantılıdır.

Yüksek fiyatlandırmada ise pazarın ve hedef kitlenin üründen beklentileri fazladır. Hedef kitle parasıyla alabileceği ürün veya hizmetin daha fazlasını satın almak ister.  Fiyatlandırma yaparken kitlenin satın alma gücü ve satın alma isteğine bağlı olarak bir fiyat politikası belirlenmektedir. Hedef kitle her zaman sizden daha iyi fiyat veren rakipleri araştırır. Müşterinin istediği fiyatın daha yukarısından satış yapmak, satışları düşürebilir.

Ne olursa olsun girişimci öncelikle uygun pazarda doğru hedef kitleye sunduğu ürün veya hizmetine göre bir fiyatlandırma yapmalı ve yapmak istediği düşük veya yüksek fiyat stratejilerini de buna göre planlamalıdır. Girişimcinin en büyük hedefi para kazanmaktır. Para kazanmaya başladıktan sonra pazardaki payı büyütmek için farklı stratejiler uygulayarak piyasada kalmaya çabalar. Bir marka haline gelirken piyasada tutunabilmesi gereken fiyat dengesini yakalaması kaçınılmazdır.

Girişimcilik üzerine eğitim alabilir miyiz?

Girişimcilik hakkında Enstitüden eğitim almak mümkün. Üstelik sertifikalı online eğitim sayesinde dilediğiniz yerden erişim sağlamanız mümkün. Girişimciliğe giden yolda zafere daha emin adımlarla ilerlemek için Girişimcilik ve Değer Yaratma Stratejileri Eğitiminin size büyük faydası olacaktır.
 

 • İşletme,
 • Girişimcilik,
 • Fiyatlandırma,
 • Strateji,
 • Hedef kitle
 • Girişimcilik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s