Online Eğitim

DİJİTAL DÜNYADA GELECEĞİN EĞİTİMİ: ONLİNE EĞİTİM

Eğitim insanlık tarihi boyunca her dönem önemini korumuştur. Yaşamsal olarak gerekli bilgi ve becerileri bize kazandırmış toplum içinde belli bir yaşam düzenin idare ettirmek üzere teknik bilgilerin sağlanması açısından çok yönlü bir araç olmuştur. Tarihsel sürece bakıldığında teknolojik ve toplumsal yaşanan her değişiklik eğitim alanında etkilemektedir. 

Eğitime ilk geçiş süreci deneme yanılma yöntemi ile sağlanır ve bilgi edinilirken daha sonrasında teorik ve uygulama şeklinde iki aşamayı kapsayan farklı eğitim şekilleri ortaya çıkmış günümüzde ise çok farklı eğitim tekniklerinin bir arada kullanıldığı sürece geçilmiştir. Hali hazırda eğitim denildiğinde akıllara okul ve sınıf ortamı gelse de artık sıklıkla yaygın bir şekilde kullanılan eğitim sistemlerinden biri de online eğitimlerdir.

Online Eğitim Ne Demek?

Online eğitim uzaktan eğitim programları adıyla anılmaktadır. Online eğitimlerin en önemli avantajlarından bir tanesi zaman ve mekâna bağımsız şekilde ilerler. Farklı birçok pozisyonda görev alan kişiler ortak bir eğitim paydası altında bulunarak istedikleri an eğitimlerine devam edebilme şansı yakalayabilir. 

online eğitim
Her yerde anında öğren…

Kişiler çalışma ve yaşam şartlarından dolayı her zaman örgün eğitim sistemlerine devam edemeyebilir. Bu nedenle yola çıkan çeşitli ilgi alanlarında hizmet veren yetkin hocalarla birlikte ders alınabilen online eğitim siteleri vardır. Bu kurslardan özel onaylı katılım belgeleri alınabilir. Online eğitimlerde sertifikalar online eğitim süreci sonunda katılımcılara verilmektedir.

Online Eğitim Kişiye Ne Sağlar?

Öğrenmek istenilen eğitim alınırken aynı zamanda bir işte çalışabilir veya istediğiniz bir sosyal aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Uzaktan ve istenildiği an eğitim alınması kişinin zamanını daha pratik, verimli ve çok yönlü kullanmasını sağlar. Her birey önce kendinden sorumludur. İnternet kullanımının artması özellikle gençlerin büyük çoğunluğunun internet başında vakit geçirmesine neden olmaktadır.

Dünya genelinde yapılan tüm araştırmalar kişinin kendini geliştirmesi amaçlı şekilde internetin kullanılması ve topluma fayda sağlaması yönündedir. Sosyal medya platformlarında boşa vakit harcamak yerine ilgi alanı içerisinde kendine fayda sağlayacak eğitimlerle internete ayrılan süreyi geçirmek bireye yeni bir şey öğrenebiliyor olmanın hazzını yaşatır. Bu bir süre sonra süreklilik sağlar ve kişiyi geliştirmeye yöneltir.

Tüm online eğitimler genel olarak başlangıç seviyesinde ilerler. Ücretsiz eğitim veren birçok eğitim sitesi bulunmaktadır. Eğitim videolarının uzunlukları işlenen konuya göre değişim gösterir. Online eğitim sistemleri öğrencilere artık online üniversite avantajı da sağlamaktadır.

Online Üniversite Nedir?

Bilindiği gibi ülkemizde üniversiteye giriş sınavı yapılmakta ve öğrenciler puanları karşılığında tercih ettikleri üniversite ve ilgili bölümlere yerleştirilmektedir. Eğer bir öğrenci yurtdışındaki herhangi bir üniversiteden eğitim almak isterse uzaktan eğitim sistemini kullanarak yurtdışındaki online üniversite hizmeti veren bölümlerden de eğitim alma şansını daha düşük bir maliyetle elde edebilir.

Ülkemizde denkliği ne kadar tartışılmış olsa da online üniversite kavramı ikinci bir üniversite okumak isteyenler tarafından tercih edilebilir hale gelmiştir. Bu sistem sayesinde var olan işinde çalışmaya devam ederken bir yandan eğitimini sürdürebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Uzaktan Eğitim Veren Kurumlar

  • 1990’lı yıllarda internet ve web teknolojileri giderek ön plana çıkmış, uzaktan eğitim uygulamaları internet sayesinde çok daha kapsamlı bir duruma gelmiştir. Türkiye’de web üzerinden uzaktan eğitim çalışmalarının başlatılması adına Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  • (ODTÜ) bünyesinde Enformatik Enstitüsü kurulmuş, öğrencilerin bilişim alanında kendilerini geliştirmeleri ve sertifika almaları amaçlanmıştır. Sonrasında eğitim alanında bilgeis.net adında bir çalışma ile tüm ülke geneline yayılarak bireylere birçok farklı alanlarda uzaktan ders verilmeye başlanmıştır.
  • Sakarya Üniversitesi 1997 yılında web tabanlı eğitim konusuna başlamaya karar vermiş 2000-2001 eğitim öğretim yılında İnternet Destekli Öğretime geçiş kararı alınmıştır. Uzaktan eğitim olarak farklı birçok programlar açılmış, bu çalışmaları Sakarya Enformatik Bölümü üstlenmiştir. İlk eğitimler 2000 yılında başlanmış ve Lotus-İtalya’nın eğitmenleri tarafından verilmiştir.
dijital eğitim
Kitaplar ve elektronki kitaplar her yerde…

​​​​​​​

  • Milli eğitim bakanlığının e-yaygın projesi kapsamında Anadolu üniversitesi e-sertifika, İstanbul Üniversite Açık öğretim Fak. Online eğitim, Çukurova e-mba gibi daha birçok farklı üniversiteden istenilen alanda online eğitim almak mümkündür. 
  • Google, Google ads ve Google analytic dışında da interneti ve dijital dünyayı en baştan genel olarak anlatan learndigital.withgoogle.com internet adresiyle tamamen Türkçe hakkında online eğitimler vermektedir. Toplamda 3 aya yakın süren eğitimin sonunda katılım belgesi verilmektedir.
  • Facebook Blueprint adını verdiği eğitimleri ile Facebook ve Instagram kullanımı hakkında kişileri bilgi sahibi yapar. Sınav sonunda katılımcılara rozet verilir ve dersi başarıyla geçtiği belirtilir.
  • İstanbul İşletme Enstitüsü birçok farklı alanda kısa ve uzun dönemi kapsayan alanında yetkin hocalarıyla birlikte online eğitimler sağlar. Birçoğu ücretsiz olan dersler canlı video ya da bant kaydı olarak izlenebilmektedir. Eğitimin sonundaki sınavda başarılı olan öğrencilere sertifika verilmektedir.
  • Teknoloji geliştikçe online eğitimler daha da yaygın hale gelecektir. Üniversitelere erişim kolaylaşmakta bir telefon yardımıyla bile bu eğitimleri almak mümkün hale gelmişken ülkemizde de yurtdışında olduğu gibi online üniversite lisans kapsamında üniversite kurulumuna başlanmıştır. 
  • En etkin örneği Kıbrıs Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi’nin “Netkent “adı ile internette duyurduğu İlk dijital Türk üniversitesidir. Netkent yaşam boyu eğitim çerçevesinde kişilere İkinci Üniversite kapsamında lisans ve lisansüstü eğitim sunma üzerine kurulmuştur. Diğer üniversiteleri de çağı yakalamaları adına teşvik etmektedir.

Gelecek, online eğitim ile gelecek, gelecek ile eğitim online gelecek!
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s