UZAKTAN EĞİTİM HER YERDE

UZAKTAN EĞİTİM HER YERDE

Uzaktan eğitim nedir? Geleneksel eğitim yöntemlerinden farklı şekliyle fiziksel olarak sınıfta bulunmayan öğrencilerin bireysel, elektronik bilgi sistemleri aracılığıyla bilgiye anında ulaşma yöntemidir. Uzaktan eğitim her yaştan insanlara evlerinde otururken eğitim ve öğretim erişimi sağlar. Zahmetsizdir. Kullanımı kolaydır. Zaman ve mekandan bağımsızdır. En önemli özelliği kişiselleştirme sağlar. Kişiyi sınıf ortamından alır. 

Bireysel olarak eğitilebileceği ortama taşır. Uzaktan eğitim kursları günümüzde internetin ve teknolojinin gelişimi ile çok yaygınlaşmıştır. İnsanlar, okullar hatta kurumlar bile çevrim içi yollarla bilgi ve eğitim almaktadır. Hızla gelişen endüstri eğitim alanında da birçok gelişmelerin olmasını sağlamış. Artan ihtiyacı sağlayabilmek amaçlı uzaktan eğitim veren kurum ve kuruluşların acıkması kaçınılmaz hale gelmiştir.

Uzaktan Eğitime Nasıl Ulaşabiliriz?

Eğitim her an her yer de olabilir mi?

Medya

Geleneksel medya olarak tabir edilen televizyon ve radyo bize uzaktan eğitim konusunda bize yardımcı olan iki platformdur. Uzun yıllardır insanlar radyoyu çevrim içi bilgi alma kaynağı olarak kullanmış, televizyonun ortaya çıkmasıyla insanlar ondan görüntü ve bilgiye aynı anda odaklanmışlardır. Halen günümüzde günlük olarak insanlara farklı konular hakkında bilgi almaları için bilgilendirici programlar sunulur.

Basın- Yayın

Kitaplar, çalışma rehberleri ve gazeteler eğitimin en pratik yollarından biridir. Tek taraflı iletişim sunuyor olsalar dahi günümüzde halen güncelliğini korur. Yazılı basın sayesinde dünyanın herhangi bir yerindeki kişilere posta gönderilebilir. Uzaktan eğitim akışını sürdüren kurumlar dahi çıktı alabilecekleri yazılı çalışma materyalleri yayınlar.

Bilgisayarlar ve İnternet

Bilgisayar, uzaktan eğitimi çevrimiçi almanın en kolay yoludur. Anında ve pratiktir. Eğitim alanındaki kişilerin en büyük destekçisidir. İnternetin büyümesiyle birlikte uzaktan eğitim bize yepyeni bir ortam sağlamıştır.  Kişinin ders alıp verebilmesi ve öğrencilerin internet ve bilgisayar teknolojisi yardımıyla öğrendiği konunun ödevlerini çözmesinde yardımcı olur. Çevrim içi sınav çalışmalarını uygular ve alınan sonuçlara dayalı kişiyi bilgilendirir. 

Uzaktan Eğitime Sahip Olmanın Yararları Nelerdir?

Ekonomik Rahatlama Sağlar

Günümüzde eğitimin maliyeti giderek yükselmektedir. Bu durum birçok açıdan çok para harcanmasına sebep olmaktadır. Maddi durumu yeterli olmayan birçok ailenin yüksek eğitim masrafları sebebiyle ekonomik durumu büyük oranda etkilenmektedir. Uzaktan online eğitim kişiye bir miktar ekonomik rahatlık sağlar. Geleneksel eğitime oranla düşük maliyetlidir. Uzaktan eğitim anında ve 7 /24 erişim hizmeti sağladığından ulaşım maliyetinden tasarruf etmenize yardımcı olur. Çevrimiçi kitapların varlığı yüksek fiyatlı kitapların maliyetini düşürür. 

Bir İletişim Kaynağıdır

Uzaktan eğitim, tüm dünya ile iletişim kurdurur. Uluslararası bir öğrenim sistemine kayıtlı olan bir öğrenci başka bir okuldaki öğrenciyle birlikte ders çalışabilir ve diğer ülkeler hakkında genel kültür bilgisi edinebilmektedir. Ayrıca uluslararası bir dil olan İngilizcenin geliştirilmesine katkı sağlar.

7/24 Eğitim olur mu?

Tüm Öğrenciler İçin Faydalıdır

Enstitü uzaktan eğitim herkes içindir. Herhangi bir şekilde sağlık problemi yaşayıp okul eğitimine katılamayan, doğuştan veya sonradan bir kaza sebebiyle ortaya çıkan rahatsızlıklarla vücutlarını kullanamayan öğrenciler için de faydalıdır. Gelişen teknolojinin yardımıyla artık uzaktan eğitim yoluyla iyi bir eğitim alabilirler. Bu çerçeve de hasta olan veya başka tıbbi sorunları olup derslere katılamayan öğrenciler okulda dersleri kaçırmış olsalar bile online eğitim onları iyi bir öğrenme ortamında tutmaktadır. 

Başarılı Bir Uzaktan Eğitim Programı İçin Gerekli Aşamalar Nelerdir?

Bilgilendirme Biçimi: Yeni teknolojinin kazandıracağı faydalardan yararlanmak için en önemli kurallardan biri bilgilendirme biçiminin tasarlanması, hangi noktalarda nasıl öğrenciye sunulacağıdır.
Teknoloji: Uygun tipte teknoloji kullanılmalı. Kullanıcıları yormamalı, pratiklik sağlamalıdır. Beklentiler belirlenmeli ve sade bir ara yüz ile bilgiye ulaşım sağlanmalıdır. 
Destek: Teknolojik sorunlar ile ilgili alınabilecek her destek hem öğrencileri hem de eğitmenlerin etkin ve verimli uzaktan eğitim yöntemleri geliştirmelerini sağlayacaktır
 

  • Eğitim,
  • Dijital,
  • Öğrenci,
  • Online eğitim,
  • Uzaktan Eğitim
  • Online Eğitim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s