PAZARLAMA DA ETKİLİ YÖNTEMLER

ONLINE VE OFFLINE PAZARLAMADA ETKİLİ YÖNTEMLER

Pazarlama nedir? Pazarlama satıştan önce müşteri kazanmak, satışla birlikte gelir arttırmak ve sonrasında elde edilen müşteriyi elde tutabilmek için yapılan farklı çalışmaların birlikte sunulduğu bir yöntemdir. Günümüzde internet pazarlama alanında en yaygın kullanılan ve geleneksel pazarlamaya göre daha fazla sayıda kitleye ulaşabilen kendine has ucuz bir yöntem olarak karşımıza çıkar. 

İnternetten pazarlamanın doğru bir etki yaratmasını sağlayabilmek için belli birtakım araçlarla birlikte kullanılması gerekmektedir. Online şirketler şirketlerini tanıtmak amaçlı broşür veya farklı tür de tanıtıcı malzemeler verir.

Basılı Tanıtım Materyalleri Online Şirketler İçin Gerekli Midir?

Bu malzemelere 3 sebepten dolayı ihtiyaç vardır.

Kapalı çevre

Ağızdan ağıza iletişim dediğimiz kavrama bir el broşürü inandırıcılık katar. Çevrede ulaşmak istenilen fakat işletmeyi tanımayan bir kitleye bu yöntem dahilinde ulaşılabilir. Çünkü insanlar sözden çok kendilerine sunulan bir metni yazılı görmek ve inanmak ister.

Güvenilirlik

Kartvizit, iyi yapılmış bir ambalaj, antetli kağıt da bir yazı ciddi bir kuruluş olarak görünmenizi sağlar.

Zaman

İnsanlar boş zamanlarında okumak için ücretsiz basılı materyal almak isterler. Online bir işletmeyseniz web sitenizde bulunduracağınız kaliteli pdf formatında bir broşür işletmenize kalite katar ve potansiyel müşterilerinize zaman kazandırır. Bilgisayarlarına yükleyebildikleri bu broşürler üzerinden de ürün veya hizmetinizin ne olduğunu ve neler yaptığınızı, neden satın almaları gerektiğini söyleyebilirsiniz.  

Broşür ne işe yarar?

Broşür e-mail pazarlama, online promosyonlar yöntemlerine destek verir. Etkili bir satış aracıdır. İyi tasarlanmış, özgün kaliteyi yansıtan bir broşür pazarlama kurgunuzu destekler, ürün veya hizmetinizi sattırır. Haftanın 7 günü uygulanabilecek pazarlama broşürlerinizin satışları destekleyici notları.

Okuyucu motive et Onun broşüründe ne aradığını bil.

Okuyucunun broşürü eline almasını sağlayan en önemli şey ön kapaktır. Okuyucuyu o an motive edecek yararları veya onu uzaklaştırabilecek olan ifadeleri düşünün ve onlara yer verin. İlk sayfada ürün ve hizmetlerinde var olabilecek teknik terimler ile tanıtım yapmayın. Bunun yerine onun ilgisini çekecek çarpıcı bir ifade özel indirim teklifi, satışla ilgili ön bilgilendirme notları eklenebilir. Sadece şirketin logosu veya ürün ismi de broşürün alınmasını teşvik etmeyecektir. 

Broşürünüzü okuyucunun bakış açısına uygun hazırlamalısınız. Okuyucu broşürü eline aldığında hakkınızda ne bilmek ister? Yaptıklarınızla eşleşen ve okuyucuların düşünce sırasını takip eden soru dizini oluşturabilirsiniz. Ürün veya hizmetiniz ile ilgili önemli noktaları yanıtlayıp sunduğunuz da okuyucu sormak istediği soruya en yakın soru ve cevabı bularak sizi merak etme, daha fazla tanıma isteği ve kendine yakın hissetme deneyimi yaşayacaktır.

İçerikleriniz için liste başlıkları oluştur

Eğer broşürünüz birden çok sayfadan oluşuyorsa içerik listesi kullanabilirsiniz. Bu listeleme kısmını koyu renkte ve diğer metinden ayrı bir şekilde yapabilirsiniz. Broşürü okutmak için içerik kısmında ürün tanıtımına yardımcı olacak ürün özelliklerinin önemli notları belirlenebilir.  “Giriş”, “İçindekiler” gibi başlıklardan farklı size uygun bir içerik başlığı kullanabilirsiniz.

Broşürü fark ettirecek yaratıcı basılı formatlar kullan

Müşterilerinizi şaşırtan, okurken eğlendiren, yaratıcı formatlar kullanabilirsiniz. Bir pizza satıyorsanız pizza şeklinde bir tanıtım formatı hazırlayabilirsiniz. Bir piano konserine bilet satacaksanız biletleri piano resmi şekliyle tasarlayabilirsiniz. İşinizle özdeşleşen bir broşür akıllarda kalıcı yer etmenizi sağlayacaktır.

Kişiselleştirin ve pozitif bir dil konuşun

Broşür metinlerinin bir kitleye konuşur gibi değil birebir yüz yüze konuşma yöntemine yoğunlaşarak hazırlanmış olması gerekir. Bu karşı tarafa sadece seninle konuşuyorum hissini verecektir. Sayfalarda kolayca gezinebilmek kişiselleştirilmiş yönergeler sunmak “hey bu senin için”,” buraya bakmalısın” gibi yönergeler tüm sayfaların okunması için merak uyandıracaktır

Satış yapın

Broşürünüzü eline alan herkes sizin müşteriniz olmayabilir. Potansiyel müşteri adaylarınızın eline geçen broşür de ürününüzün her detayı okunmak istenmeyebilir. Bu nedenle herkese temel bilgi verin ve satışa yönlendirin. Sadece ürününüzle ilgilenen kişilere ürün detayı ile ilgili bilgiler sağlayın. Okuyucuya o an fayda sağlamayacak şeyleri onlara okutarak zaman kaybetmeyin.

İletişim kurun

İletişim bilgileriniz mutlaka broşürünüzün sonunda yer almalıdır. Satış gücünün artması için her sayfada tavsiyeniz bulunmalıdır. Web sitesi üzerinden ürün satışı gerçekleştiriyorsanız mutlaka web sitesi bilgilendirmesini unutmamalısınız.

Broşürün saklanmasını sağlayın

Broşür içinde yer alan bilgiler okuyucunun onu okumasından ziyade ondan bahsetmesini, diğer insanlara da vermesini sağlayacak şekilde kurgulanmalıdır.  Bu sebeple broşürler kullanışlı, saklanmaya uygun olarak hazırlanmalıdır.
 

  • Tüketici,
  • Pazarlama,
  • Hedef Kitle,
  • Satış,
  • Müşteri

Satış- Pazarlama

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s