İÇERİK OLUŞTURMA REHBERİ

ÖZGÜN İÇERİK OLUŞTURMA REHBERİ

Özgün içerik, içerik yazarının bilgi birikimi ve kendi düşüncelerinden ortaya çıkarılan herhangi bir yerden kopya içermeyen içeriklerdir. Arama motorları tarafından tarandıktan sonra belli uygulamalar ile tek olduğu desteklenen dijital yazı topluluğudur. Özgün içerik oluşturabilmek için içerik yazarı ilgili konuya hakim olması gerekmektedir. Özgün içerik yazımı kullanıcıların zihninde yer edinebilmek için yoğun çaba ister. Sadece kullanıcılar için değil arama motorları içinde de doğru yeri alabilmek için yazılan her özgün içerik kendine uygun yeri arama motorları tarafından atanan sıralamalar dahilinde bulmaktadır.

Herhangi Bir İçerik Oluştururken Nasıl Yol İzlemeliyiz?

Detayları bil: Özgün bir içerik yazmak için konuyu anlamak, detaylarını bilmek gerekmektedir.

İçeriği kendi içinde listele: Yazmak istenilen konu ile ilgili giriş, gelişme sonuç kısımlarını oluştururken yazının hangi sıra ile birbirini takip etmesi gerektiğini belirle, olabilecek alt başlıkları not et, arama motorlarının içeriği kabul edeceği hale getir

YAZINI BAŞTAN YARATMAYA NE DERSİN?

İçeriği destekle: İçerikte fikrini destekleyecek bir alıntı yapıyorsan kaynağı belirt. Doğrulanmasına özen göster.

Kendi yazı stilini kullan: Okunabilir içerikler yaz. Samimi ama tutarlı olun. İlgi çeken içeriklerin en önemli özelliklerinden en önemlisi yazarın üslubudur. Yazar kullanıcıya kendi üslubuyla yazısını okutur

SEO’yu unutma: İçerikler okuyucular içindir fakat tüm içerik üreticileri arama motorlarına hizmet etmektedir. SEO odaklı bir içerik yazıldığında içerik için belirlenen kalite skorunu da etkiler.

İçeriğini Oluşturduktan Sonra Kontrolünü Yapıyor Musun?

Her içeriği oluşturduktan sonra ilgili kontrollerin yapılması gerekiyor. Sadece özgün olduğunu bilmemiz bize yetmiyor. Birbirine benzer cümle kalıpları ile karşılaşılmaması ve arama motorlarının sıralamasında doğru şekilde yer almak önemi. Bu kontroller manuel yapılabileceği gibi otomatik olarak da arama motorları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Manuel kontrolde üretilen içerik içinden farklı yerdeki metinler alınıp farklı arama motorlarında arama gerçekleştirilerek kontrolünü sağlanabilir. Böylece aynı cümle kalıbını kullanarak yazılmış birden fazla metin olup olmadığını inceleme ve düzeltme fırsatımız olur.

Otomatik kontrolde ise kullandığımız arama motorları üretilen içerikleri tarar, başka yerde bu içeriğin önceden kullanılıp kullanılmadığını listeler, özgün ya da özgün değildir şeklinde bir sonuç belirler. Günümüzde internet arama motorları dışında da özgün içerik kontrolünü yapan birçok uygulama bulunmaktadır.

Özgün İçerik Fikri Nedir?

yaz, daha çok yaz…

Özgün içerik fikirleri alanımız dahilinde olan konuyu ana ve yan dallarıyla sahiplenmektir. Herkes tarafından bilinen herhangi bir konu hakkında bile, daha detaylı araştırmalar yapmak uygun somut bilgiler sunmak bize veya yazdığımız kurum adına özgün yeni içerik çalışmaları ortaya çıkartmaktır.

Örnek verecek olursak günümüzde en çok içerik üretilen sektörlerin başında gelen seyahat gelmektedir. Seyahat için belli bir turistik alanda özgün bir fikir bulmak zor olabilir. Herkes tarafından ele alınmış bir konu gibi görülebilir fakat çevre hakkında yazılan birçok farklı yazı, yurtdışından o çevrenin görünümü, akademik bulgular, o çevreye has yan fırsatlar yazmak istenilen yer ile ilgili özgün ve yenilikçi notlar bize sunabilir.

Özgün İçerik Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yazacağınız herhangi bir konudaki özgün fikrinizi oluştururken sadece arama motoru sıralamasında ön planda olmak amacı ile değil okuyucular için üretmeye çabaladığınızı unutmayın
 • Size ait olmayan bir üslup kullanmaktan kaçının. Net olun
 • Kurallı ve özgün içerik yazımı hakkında bilgi edinimek için İçerik editörlüğüSEOinternet haberciliği ve blog yazarlığı gibi online eğitim derslerine katılın ve öğrenmekten vazgeçmeyin.
 • SEO uyumlu hareket edin. Araştırın, içeriğinizde olması gereken kuralları not edin, uyarlayın.
 • Özgün içerik üretmek için sürekli içerik üretin

 • İçerik,
 • Seo,
 • Özgün İçerik,
 • İçerik Üretimi,
 • İnternet Haberciliği,
 • Blog Yazarlığı,
 • Online Eğitim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s