itibar

KURUMSAL İTİBARINI KEŞFET

Kurumsal itibar bir plan dahilinde ilerleyen daimi iletişim çalışmalarından olumlu ölçüde etkilenir fakat hiçbir zaman ve bu şekilde yönetilebilecek durağan bir yapı da sahip olmamıştır. Durgunluğun içinde var olan değişime ayak uydurması gereklidir. Bu yönüyle iletişimden kolayca etkilenen dinamik bir yapısı vardır.

Bir Kurum İçerisinde İtibar Nasıl Oluşturulur?

Kurum itibarının oluşturulmasında, birçok faktör birlikte rol alır. Bunların başında kurumsal iletişim, sosyal sorumluluk ve yönetim kurulu başkanının etkisi büyüktür.

 • Kurumsal İletişim: Bir kurumun ihtiyaçları doğrultusunda düşünür ve tüm kurumun enerjisini bu -ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde detaylı bir plan hazırlayarak uygulamaya koyar. Kurumsal iletişim bir kurumda iç ve dış hedef kitlesine yönelik tüm iletişim ilişkilerini destekleyici bir olgudur. Uzun vadede tüm iletişimi destekleyerek iyi bir imaj algısı oluşumuna yardımcı olurken, bazen de bu imajı korumak veya değiştirmek için farklı yöntemlere başvurur. Kurum itibarını yenilik zeminine hazırlar.
 • Sosyal Sorumluluk: Kurumlar günümüzde sadece üreterek ve satarak tüm kitlelere ulaşılamayacağının farkındalar. Kamuoyundan yeterince kabul görmeyen kurumlar kaybolur gider. Bu sebeple kurumlar topluma farklı metotlar ile katkıda bulunma gayreti içerisindedirler. Kurumsal sosyal sorumluluk toplum refahını yükseltecek şekilde tasarlanmış çalışmalardır. Bu tür faaliyetler kurum itibarını ve kurumsal marka değerinin yükselmesini sağlar.  Rakiplerinden bu çalışmalarla ayrılan bir kurum tüketici gözüyle bakıldığında topluma faydalı çalışmalar yaptığını görmek ister, diğer paydaşlar tarafından bakıldığında (yatırımcılar) sosyal sorumluluklarını yerine getiren kurum olgusunu ilerletmiş ve güven sağlamış algısı sağlarlar.
 • Yönetim Kurulu Başkanı: Kurum içerisinde yöneticiler görevi insanlarla iç içe olunan iş dünyasının temelinde etkin bir rol sergilemek, kurum hedefleri, başarısı ve imajını yükseltebilmek, stratejik kararlar almada rol oynamak, kurumu iyi bir şekilde temsil ederek kurumun itibarı koruyabilmek yöneticilerin görevlerinden bir kaçıdır. Kamuoyunda bir kurumun algılanmasında etkili olan en önemli iş grupları içerisinde yönetim kurulu başkanı da önemli rol oynar. Birçok araştırma göstermiştir ki yönetim kurulu başkanları bir kurumun itibarını yükseltebilir veya düşürebilmekte etkisi oldukça fazladır.

Kurumsal İtibar Risk Yönetimi Nedir?

Bu kurumun itibarına yönelik en ufak bir tehlike büyük zararlara yol açabilir. Bu gibi olaylar her daim karşımıza çıkabilir. Bir kurumun kültür ve imajının yaratılması yıllar alırken itibarın korunması ne denli yüksek ve gerekliyse itibar riski yönetimi de o derece önemlidir. İtibar riski yönetimi kendi plan çerçevesinde gerçekleşen zararı asgari düzeye indirgeyebilmektir.

Bir Kurum İçin Risk Sayılabilecek Olasılıklar Nelerdir?

Bir kurumun karşılaşabileceği olası riskler grubunda yer alan;

 • Doğal afetler
 • Sistemden kaynaklı ortaya çıkan afetler
 • Hukuki riskler
 • Tasarım ve ürün hataları
 • Piyasaya sürülecek yeni bir ürün hakkındaki bilgi sızıntısı,
 • Küresel sağlık,
 • İş ve işçi hak ve sorunlarını barındıran ilişkiler,
 • Devlet yaptırımları,
 • Yönetici davranışları,
 • İşletmenin mali durumu gibi risklerden işletmeler bir şekilde etkilenmektedir.

İtibar Yönetimini Belirleyici Etken Özellikler Nelerdir?

İtibar yönetimi üst yönetimden alt birimlere doğru ilerleyen aktif bir sorumluluktur. Kurumların iyi bir itibara sahip olması için birtakım özelliklere ihtiyaç vardır. Bunlar, Yönetim, ürün ve hizmet kalitesi, finansal yatırım olarak marka değeri, Topluma karşı sorumluluklar olarak itibarın korumasına yönelik destekleyici etkili özelliklerdir.

İtibar Yönetiminde İletişim Stratejisi Nasıl Oluşturulmalıdır?

Kurumlar tüm departmanlar arasında ve tüm paydaşlar dahilinde bütünleşik bir iletişim stratejisi izlemelidir. Kurumun hedef kitlesi ile temel iletişim bağlantısı belirlenmeli, markayı farklılaştırıcı yenilik özellikleri varsa bunu destekleyici mesajlar sunulmalıdır. İç tarafta kişiler ön plana çıkarılarak çalışanların nasıl motive olduğunu belirlemek ve bunun üzerine yoğunlaşmak önemli hususlardandır.

Kurumlar İyi Bir İtibar Elde Edebilmek İçin Neler Yapar?

Kurumlar kamuoyu önünde nasıl göründüklerini ve nasıl görünmek istediklerini belirlemek zorundadır. Başarılı reklam çalışmaları, yaratıcı sponsorluklar, promosyonlar, kullanılan iletişim dili bunlardan sadece birkaçını temsil eder. Doğru bir itibar algısı yıllar sürer. Kurumlar detaylı bir bütünü barındıran itibar yönetimi programına sahip değillerse, ortaya çıkacak sorunlar kriz biçimini alacaktır. Krizlerin varlığı gerekenden çok daha fazla özveri ister ve zor yönetilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s