influencer marketing

INFLUENCER MARKETING HAKKINDA NELER BİLİYORUZ?

Influencer “etkileyici” olarak bilinip günümüzde online platformlar üzerinden çok sık karşılaştığımız bir pazarlama türünü de beraberinde getirir. Etkileyici pazarlama olarak bilinen bu çalışma süreci bir veya birden fazla markanın ürün veya hizmetinin influencer adı verilen etkileyiciyle birlikte çalışılmasıdır.

Sosyal medya üzerinden markaya uygun içerik, video ve fotoğraf kullanarak hedef kitleye tanıtım yaptığı ve kitleye uygun marka bilinirliliği ve bağlılığı yaratarak bu tanıtım karşılığında para alınan bir iştir. Reklam ve sponsorlu bağlantılarda her kitleye erişememek ve sürekli algoritma yenilenmesi markalara influencer’lar ile iş birliği kurması için yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Günümüzde influencer’lar genç yetişkin kısım tarafından oldukça sık takip edilmektedir. Çünkü takipçileriyle çift yönlü etkileşim kurar ve marka adına güven sağlamaya çalışırlar

Influencer Marketing Markaya Ne Sağlar? 

hedef kitle, marka, pazarlama,sosyal medya,influencer, influencer pazarlama,
İçerik ve Etkileşim Önemli…

Influencer pazarlama sırasında markanın hedef kitleye oranının belirlenmesi çok önemlidir. Dijital dünya bize tüm reklam ve tanıtımların nicel verilerini verdiği gibi bizden de bunları iyi bir şekilde analiz etmemizi ister.  

 • Marka birlikte çalıştığı influencer’ın sahip olduğu kitleye dolaylı olarak sahip olur.
 • Ürün veya hizmetinin tanıtılmasını ister.
 • Influencer’a özel reklam ve pazarlama planı oluşturur.
 • Influencer ise iş birliği içerisinde olduğu markanın ürünleri hakkında sosyal medya üzerinden bilgi verir ve deneyimlerini anlatır.
 • Deneyimleri üzerinden markayı takipçilerine sattırarak onların da kendi tecrübesine ortak olmasını sağlar. Bu şekilde marka bilinirliliği ve satışların artması sağlanır.

Influencer Pazarlama Sürecinde Marka Hangi Performans Göstergelerine Dikkat Etmeli?

Influencer Erişim Oranı ve Takipçi Sayısı

Marka, işbirliği içerisindeki Influencer hakkında onun potansiyel erişimi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu kişinin hedef kitlesi nedir? Hangi hedef kitleye ulaşıyor? Bir gönderisi ne kadar kişiye erişebiliyor? Takipçi sayısı nedir? Sahte hesaplara sahip mi? Yorum etkileşimi nasıl? Paylaşılabilen içerikler yaratabiliyor mu? Bir marka için ne kadar güvenilir? Bunları sorgulamalıdır. Erişim oranı ile takipçi sayısı birbiri ile tutarlı değilse bu tür hesaplar markanızı zedeleyici hesaplar olabilmektedir ve bundan kaçınmamız gerekir.

Influencer Etkileşim Oranı ve Influencer‘ın Markalı İçerik Etkileşim Oranı

Marka, Influencer’ın sayfasında inceleme yaparken paylaştığı herhangi bir içeriğin takipçileriyle etkileşimini, yorumlara cevabını inceler. Etkileşim oranı: Gönderiyi beğenen kişiler + yorumda bulunan kişiler + bu içeriği varsa paylaşan kişi sayısının tüm toplamının / toplam takipçi sayısına bölümü çıkan sonucun x 100 ile çarpılmasıyla elde edilir. Yüzde 1’in üstünde çıkan sonuçlar başarılı olarak kabul edilebilir.

Marka ayrıca çalışmak istediği influencer’ın marka etkileşimini de görmek isteyecektir. Bunun için hedef kitlesi üzerinde etkisini anlayabilmek ve kendi markasına yön verebilmek için daha önceki en az 15 adet aynı markanın içerik paylaşımını incelemek birlikte iş birliği yapmak istediğimiz kişiyi nicel veriler üzerinden de analiz edebiliyor olduğunuzun göstergesidir.

sosyal medya,influencer, influencer pazarlama, influencer marketing,
Markanı analiz et.

Dönüşüm (Conversion Rate)

Influencer pazarlama kampanyalarının, sonuçları belirsizdir. Sadece takipçi etkileşimine dayanır. Fakat internet dünyasında farklı birçok dijital reklam ve pazarlama stratejileri (web siteye özel influencer üzerinden indirim kodları, Kampanyalar, özel alışveriş linkleri, funnel’lar) oluşturarak sosyal medya dışında da özel bir dönüşüm oranı yakalayarak influencer üzerinden dönüşüm oranı ölçülebilir.

Maliyet

Tüm bu metriklerin kullanılmasıyla birlikte ortaya çıkan en önemli göstergelerden biri yatırım getirisidir. Markanın bir pazarlama kampanyasına ne kadar maliyeti olduğudur? Bundan marka ne kadar bir kadar gelir elde etmek ister? Influencer kullanımının amacı marka hedef kitlesi üzerinde satışları arttırmaktır. Elbetteki iş bununla da bitmiyor. Marka da influencer üzerinden verdiği sözü tutuyorsa marka bağlılığı yaratıcı etkenlerden biri olarak sayılan influencer pazarlamayı doğru kullanmış demektir.

 • Pazarlama,
 • Influencer,
 • Marka,
 • Hedef kitle,
 • Sosyal medya,
 • Influencer pazarlama,
 • Influencer marketing
 • Marka Yönetimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s