iletişim NEDİR?

NETWORKING NEDİR?

Networking iyi iş ilişkileri kurmak bilgi paylaşmak potansiyel ortaklar aramak için bir araya geldiği sosyoekonomik bir faaliyettir. Networking Türkçemize İlişki Geliştirme Ağı şeklinde çevrilmiştir. Doğru bir ilişki yönetim ağı kurmayı öğrendiğinizde sadece kariyerinizi geliştirmekle kalmaz kişisel yaşamınızı da baştan aşağı geliştirirsiniz. 

En iyi networker’ların sadece büyük iyi gelir getiren işletmeleri ve kariyerleri yoktur. Son derece iyi arkadaşlıkları vardır ve her zaman yeni fırsatlar için çizginin önünde bulunurlar. Becerilerinizi geliştirmek için öncelikle profesyonel bir ağ kurmayı hayal etmeniz gerekmektedir. 

Hayal edin. Bir toplantıya, bir partiye davetlisiniz ve tanıdığınız kimse olmamasına rağmen yabancılarla dolu kalabalık bir odaya giriş yaptınız. Göreviniz yeni insanlarla tanışmak, arkadaş edinmek ve kendinize özgü bir ağ kurmak. En başta bunu gerçekleştirmek zor gibi görünebilir ve Neden buraya geldim diyebilirsiniz. Bu durumu bazı küçük hamlelerle kendi lehinize değiştirebilirsiniz.

networking
iletişim kur

Etkinlikte Verilen İsim Etiketi İle Ne Yapılmalı?

Bir networking etkinliğinde yaptığımız ilk şeylerden biri isim etiketimizi almaktır. Bunun amacı kim olduğunuz, şirketinizin adı veya yaptığınız işin kısa açıklaması ile karşı tarafın sizin hakkınızda sizi tanımasa dahi ön bilgi vermesi amaçlıdır. Eğer bir etki sağlamak istiyorsanız isim etiketinize bir konuşma başlatıcı bilgi ekleyebilirsiniz.  “Liderlik Gurusu” gibi bir cümle yazmak dikkat çekip konuşma başlatıcı olabilmektedir. Etkinlikte etiketleri fark ettirmeden kontrol etmek konuşmak istediğin konularda kişilere daha çabuk ulaşmanı sağlayabilir.

Etkinlikte Nerede Ve Nasıl Olunmalı?

İnsanlar başka insanlarla tanışmak için bir etkinliğe katıldıklarında kendilerini etkinliğin girişine yerleştirirler ve bu onlar için en büyük olumsuzlukları da beraberinde getirebilir. Hatta hiç konuşmadan o etkinlikten ayrılabilirler. İnsanlar bir etkinliğe girdiklerinde onlarla konuşmak için onlara zaman vermelisiniz. İçgüdüsel olarak, yeni insanların etrafında yeni bir yerdeyken iki şey isteriz: Beslenme (bir içecek veya yiyecek) ve odayı araştırmak. Durmak için ise en iyi yer, insanların sadece içecek almak için yöneldikleri yerde durmaktır.

İnsanlar buradan bir şeyler alır ve ayrılmak üzere olurlar ve burada daima durmak istemezler fakat burası her zaman ağ etkinliklerinde kolay ve kısa konuşmaların oluştuğu yerdir. Kendinizi dilediğiniz an burada konumlandırabilir ya da olay yerinden geri çekilebilirsiniz. Ve avantajınızı daima kullanın. Sırada beklerken biriyle tanışma fırsatını asla kaçırmayın. Önünde ve muhtemelen arkanızda bir insanla tanışmanın en kolay yoludur. Eğer onlarla konuşmaktan hoşlanmazsanız içeceğinizi aldıktan sonra konuşmayı kolayca sonlandırabilirsiniz. 

Fakat insanların elinde yemekle çıktığı yerde durmamanız gerekmektedir. Çünkü dolu bir tabak yemeği olan biriyle konuşmaya başlarsanız, el sıkışmak zordur ve onların o an tek istedikleri yemek yemektir! İnsanların yemek büfesinden çıktığı yerde durmak yerine, kokteyl masasında durabilir ya da insanların yemek yediği masalarda oturabilirsiniz. İnsanlar tabağını bırakıp rahatça yediklerinde sohbet edebiliyorlar. 

Beden Dilinizi Kullanın

Networking oluşturma da gerçek bağlantılar kurmak zor olabilir. Eğer doğru bir el sıkışma alanından uzakta iseniz bunu kolaylaştırmak amaçlı beden dilinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca Baş eğme hareketi “Dinliyorum” un evrensel bir beden dili işaretidir. Bunu birileri size dikkatini verdiğinde ve onlarla tanışmaktan heyecan duyduğunu göstermek için yapabilirsiniz. Bu sizin daha fazla karizmatik görünmenizi sağlar.

Etkinlikte Networking Oluştururken Kartvizit Takası ve İsim Hatırlama Sorunu ile Başa Çıkma

Etkinlik olaylarında kartvizitlerde genelde iki sorun ortaya çıkar. Öncelikle, birisi sorduğunda garip bir şekilde kartvizit arayabiliriz. Ya da birinin kartvizitini kaybedersiniz ve ertesi gün o kişiye ulaşmak istediğiniz de ulaşamazsınız. Günümüzde her şeyin internette olduğunu farz etsek bile kartvizit alıp vermeyi kendi için önem arz eden kişiler kartvizitleri bulmak için sol cebi ve diğer kişilerin kartvizitleri sağ cebe koymak gibi kendinize özgü pratik kurallar koyabilir ve takas işlemlerini kolaylaştırabilirler. Aynı şey cüzdan çanta bölmelerinde de kişiye hız kazandırabilir.

İsimleri hatırlamak ise özellikle birden çok kez kişiyle tanışıldığında çok yorucu olabilir. Bunun için tanıştığınız kişinin ismine özgü ipuçları eklenebilir. Örnek: İlker- İlk-Er Birinci Asker, Gülay: Gül&Ay gibi hafızaya yerleştirilebilir. Buna benzer teknikler kullanmanız hem isimleri çabuk hatırlamanıza hem de yaratıcılığınızın gelişimine yardımcı olacaktır! 

Networking Oluşturmak İçin Planlama 

Keith Ferrazzi, “Asla Yalnız Yeme” adlı kitabında, insanların yaptığı en büyük hatalardan birinin güçlü bir ağ kurmanın başka herhangi bir amaç gibi olmadığını fark ederek başarısız olduklarını söylüyor. Kimlerle bağlantı kurmak istediğinizi ve bunu nasıl yapmayı planladığınızı gösteren bir plana ihtiyacınız var. Bunun için İki listeniz olmalıdır.

Networking planlaması nasıl olmalı?

Birincisi tanıştığınız ve ilişkinizi güçlendirmek istediğiniz insanlar olmalı. Örnek: meslektaşlar etkinliklerde tanıştığınız ilginizi çeken insanlar. İkinci olarak tanışmak istediğiniz insanları listeleyebilirsiniz. Örnek: Bulunduğunuz sektör liderleri, katılmak istediğiniz bir topluluğun üyeleri veya niş alanınıza etki eden kişiler. 

networking

Bu her iki liste de yer alan her bir kişiyle olan ilişkinizi başlatmak veya güçlendirmek için gerçekleştireceğiniz eylemlere karar verin. Bunu yaparken, her bir bireye bağlanmanın en iyi yollarını değerlendirin. İlk kez buluşuyorsanız harika bir ilk izlenim bırakmaya odaklanın. Kişiyi tanıyorsanız, ay da bir kısa kahve molaları ayarlayarak onlarla daha sık konuşmanın yollarını bulun. İlişkileri geliştirirken planınızı düzenli olarak güncelleyin. 

Ağ oluşturma çalışmalarınızda ne kadar yoğunlaşırsanız, ilişkileri o kadar hızlı kurarsınız. Karşılaştığınız her insan, iç görü, bilgi ve tecrübe zenginliği içerir. İnsanları tanıdıkça, bu zenginliği siz de kendinizde paylaşır ve kendi hayatınızı daha zengin ve daha başarılı hale getirmek için kullanırsınız. Geniş ve çeşitli bir networking için başarı büyük öneme sahiptir. 

Networking Nasıl İnşa Edilmeli?

Bulunduğunuz yere ait bir niş seçin. Sık bulunduğunuz çevreleri düşünün. Örneğin; girişimcilik kulübü, dans salonu, sanat atölyeleri… ve mutlaka LinkedIn’den yararlanın. Bir etkinlik öncesinde ağ oluşturmak istenildiğinde veya çevrimiçi ağ oluşturmanın en iyi yollarından biri, LinkedIn’de bulunmaktır. 

Networking Ağına Yardım Etmek

Her nerede olursa olsun “Size yardımcı olabilir miyim?” sorusunu sormak uzun süreli bağlantılar kurmanın en etkili yollarından biridir. Birine yardım ettikten sonra, onların hayatlarına değer kattığınız için anında kendinizle daha barışık bir hale geliyorsunuz. Yardım teklif etmek, size pozitif bir ün kazandıran bir stratejidir, çünkü kendinize değil diğer insanlara odaklanıyorsunuz.

İnsanlara yardım etmek onları çok zor bir uğraştan kurtarmak için yapılan bir şey olmak zorunda değildir. Yapmanız gereken tek şey bilginizi veya zamanınızı sunmaktır. Yeni bir ilişki kazanmak için de merakınızı kullanarak başkalarına da yardım edebilirsiniz. 

 • Bu kişiyi ne motive ediyor?
 • Neye önem verir?
 • Ne hakkında konuşmayı sever?

Konuştuğunuz her insanla ilgili buna benzer sorular üretebilirsiniz. Kendi sosyal görevinize yardım ederken aslında onlar hakkında edindiğiniz her bilgi karşı tarafı da daha önemli ve değerli hissettirecektir.

Networking Çevrenizi Birbirinize Tanıtın

Herkesi tanıyor gibi görünen insanlar vardır bunlar bağlayıcılar olarak bilinir. Birine yardım edemeseler dahi, sahip olabilecekleri harika arkadaşlarının listesinin kendisinde olduğunu bilirler. Birbirini tanıması gereken kişileri biraz zaman harcayarak ağınıza farklı bir değer ekleyebilirsiniz. 

Bu kişilerin sizin için güçlü yanları ile ilgili bilgileri güncel tutabilir, ihtiyacı olan başka birinin gücüyle eşleştirip tanıştırabilirsiniz. Bu herkes için kazanılan bir stratejidir çünkü bağladığınız insanlar bir araya geldiklerinde istedikleri bilgi ile birbirlerini tanımaktan yararlanır. Her ikisi de kendini size minnettar hisseder.

Katıldığınız her etkinliğinin profesyoneli olabilirsiniz, ancak takip etmezseniz, gerçekten işinize gerekli olan bağlantı kurarken başarısız olursunuz. İnsanların hepsi meşgul ve onlarla sık bağlantı kurmazsak unutulmaya hepimiz mahkumuz. Görüşmeden sonraki 48 saat içinde kendinizi hatırlatan kısa bir mail yeniden iletişimi başlatabilir. Eğer kendi network’ünüz için hızlı bir tanışmadan yararlanmak isterseniz,

 • Siz de çevrenize değer katabilecek bir sohbeti başlatabilir çevrenizin ilgi duyabileceği potansiyel makaleler yazabilirsiniz.
 • Bunun için birçok topluluk önünde konuşma kulüpleri (toastmaster) ile içerik editörlüğü, blog yazarlığı gibi online eğitimler size yardım edebilir.
 • İnsanlara doğum günlerinde tebriklerini iletmek onları çok iyi tanımasanız bile mutlu eder ve iletişim sağlar.
 • İnsanları ilgilenebilecekleri fırsatlar hakkında bilgilendirin.
 • Kendi ilişki ağınızı kendiniz yaratın. 
   
 • Liderlik,
 • Marka,
 • Beden dili,
 • İletişim,
 • Networking
 • İletişim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s