DİJİTAL PROJELERDE POZİSYON

GİRİŞİMCİLİK SÜRECİNİZDE YANINIZDA KİM VAR?

Her girişimci, en iyi olmasını istediği girişim iş modelinin olabildiğince hızlı bir şekilde ölçeklenmesini ister. Bir an önce büyümesini görmek için çabalar. Ancak bazı ilkeler vardır ki bir an önce dediğiniz işler de yanınızda sizinle yol alacak doğru insanlara sahip olmanız gerekir. Dijital girişiminizi yapılandırırken kilit kişileri işe alarak, ürünlerinizi mükemmel müşteri hizmeti sağlamaya çaba göstererek büyütebilirsiniz.

Başlamaya hazır olduğunuzda yanınızda olması gereken sekiz kişinin hayalini kuralım mı?

1. Proje yöneticisi

Şirketiniz büyüdükçe, Her işin plana göre çalıştığından emin olmanız gerekir. Bu nedenle şirketiniz içindeki tüm alanlardan sorumlu birinin olması ihtiyaçtır. İşe almayı düşündüğünüz proje yöneticisi, tüm görevleri ile işindeki kilit personeli bir arada tutabilen iş alanına yönelik pozisyonununuz her ne ise o alanda asıl yetkinliğini sağlamış bir iletişimci olmalıdır. Bu yönetici pozisyonunun gerektirdiği görevler dışında paydaşlarla da düzenli olarak toplantı planlamaktan ve bir sorun olduğunda şirketinizin liderliğiyle iletişim kurmaktan da sorumlu olacaktır.

2. Dijital kampanya stratejisti

Kampanya stratejistinin amacı, markanızı maliyetlerine göre hangi tür pazarlama kampanyalarının sizin için pazarda büyük etkiye sahip olacağını anlamaktır. Size nereye yatırım yapacağınızı söyler. Bu kişi, rekabet halinde olan şirketin önceliklerini belirler ve şirketiniz iyiliği için “hayır” deme yetkisine sahip olmalıdır.

3. Pazarlama temsilcisi

Pazarlama temsilcileri, kampanya stratejisti tarafından seçilen stratejileri uygulayan kişilerdir. Bu çalışanlar, belirlenen temel ölçütlere göre pazarlama kampanyaları oluşturur ve sonuçları ölçer. Unutulmayacak hikayeler yaratarak kampanyaları belirlenen iletişim kanallarına yarar.

4. Sosyal medya yöneticisi

Bu kişi, sosyal medya erişiminizden ve güncellemelerinizden sorumludur. Sosyal medya, her gün değişen dinamiklere sahip bir platformdur. Girişiminiz için düşünülen sosyal medya promosyonları olduğunda gelen cevapları karşılayabilecek sorumlulukta sağduyulu ve kalıpların dışında düşünebilmelidir. Sosyal medya, bir girişimi takipçiler üzerinden büyütmenin ve dijitali orada bırakmanın bir parçası değildir. Temsil edilen markanın kontrolünü takipçiler üzerinden sağlar ve konuşulanlar üzerinden girişimi yönlendirmeyi amaçlar.

5. İçerik stratejisti

İçerik yazarları her ne kadar sosyal medya yöneticileri ile yakın çalışsa da bu kişi pazarlama ve kampanya dan gelen fikrin geliştirilmesi ve dağıtımı yoluyla belirlenmiş bir pazarlama stratejinizi şekillendirmekten sorumludur. Ayrı bir alan açılmak istenmiyorsa sosyal medya sorumlusu üzerinden yapılabilir. Ancak içerik stratejistleri, müşterilerinizin kim olduğunu, ihtiyaçlarının ve isteklerinin neler olduğunu ve şirketinizin bu ihtiyaçları nasıl karşıladığını bilmeye önem verir. Girişiminiz için satış döngüsünün farklı aşamalarını pazarlama yöneticisi ile konuşarak belirler.

6. Web tasarımcısı

Dijital bir girişimciyseniz -ki bu fiziki bir girişim de olabilir ancak ufacık bir kodlama bilgisine de sahip olmamız gereken çağdayız. Web sitemiz bizim evimiz. Ofisimiz. Orayı güncel tutmak gerekir. Açılış sayfalarında ve e-posta pazarlamasına kadar birçok yerde dijitalin başı olarak ön gördüğümüz içerik stratejisti ile birlikte çalışacak olan metin yazarı ve pazarlamanın her alanı sizin bu yeri potansiyel müşterilerinize pazarlamanız için teşvik edeceklerdir.

7. Metin Yazarı

İçerik stratejisti varken bir de bir metin yazarı mı işe alacağım dediğinizi duyar gibiyim. Bu ilk aşamada çok gerekli olmayabilir ancak bilinmesi gereken şu ki; Metin yazarı, pazarlama yön. Tarafından belirlenen genel pazarlama stratejinizi yönlendiren e-postalar, açılış sayfaları ve harekete geçirici mesajlar için satış odaklı bir metni işinize uygulayan kişidir.

Harika bir metin yazarı, potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarına nasıl hitap edeceğini bilir ve satış hunisindeki yerini yakalar. İnsanları harekete geçmeye zorlayarak içeriği nasıl yönlendireceklerini bilirler.

8. Analist

Dijital dünyada pazarlamayı ölçmeden değerlendiremeyiz. Verilerinizin ölçümü, analizi ve yorumlanması analistin iş tanımı içerisine girer. Analist, müşteri verilerinizi iş bölümlerine ayırmanıza ve uygun demografik bilgileri hedeflemenize yardımcı olacaktır. Pazarlama kampanyalarınızın performansını ölçer ve büyümenizi hızlandıracak test ve optimizasyon sürecine destek verir.

Tüm bunlar şirketinizi ileriye taşımak için gereken kilit rolleri dolduracak özel yeteneklerdir. Hepsinin olup olmamasına ve şirketinizi kazancına göre bunları siz konumlandırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s