yatırım

MARKALAŞMAYA YATIRIM YAPMALI

Bir girişimimiz varsa üzerinde çalıştığımız markamız en değerli varlıklarımızdan biri hale gelir. Potansiyel müşterilerimizin, çalışanlarımızın, müşterilerimizin bizim yaptığımız işte diğer markalar arasında belirleyici özellik sağlayan ve pazardaki algımızı belirleyen marka varlığımızdır. Markalaşmak, sadece şimdiki zamanı düşünerek değil geleceğimiz için yapılan bir yatırımdır.

Markalaşmaya Yatırım Yapmalı mıyız?

Bir işletmeninin markalaşması, genellikle pazarlama bütçenize karşı bir maliyet olarak görülür. Marka üzerine harcanacak her bedel bir yatırım olarak değerlendirilmelidir. İyi konumlanmış bir marka olmak, pazarda marka değerinizi artırır ve sizi istenilen konumda tutmaya yardımcı olur.

İşinizi Markanız Adına Nasıl Geliştirirsiniz?

Daha Fazla Satış Yapmak Ne Sağlar?

Her insan yeni olanı sever. Güncel, aktif, gizemli, estetik ve görünürlüğü yüksek olarak tanımlanan yeni markadan satın almak daha kolaydır. Marka herkes tarafından aynı anda konuşulmaya başlandığında bir önceki eski markaya göre üstünlük sağlar. Marka kavramı bir kişiyi ürünü satın almaya teşvik etmeye yardımcı olur ancak marka direk olarak beni satın al demez. Kendini ortaya koyar, varlığını kabul ettirir. İşletme için ise satış pazarlama faaliyetlerini destekleyici pozitif nitelik taşır.

Markamız sayesinde değerli müşterileri kendimize çekebiliriz. Detaylı bir marka araştırması yaparak hedef kitlemizin kim olduğunu, onlar için neyin önemli olduğunu ve ne tür bir yaşam stiline sahip olduklarını öğrenebiliriz.

Markalaşma bir girişim için logo, reklam ya da promosyonlarla hedef kitlemizi kendinize çekmekle ilgili değildir. Zaman alıcı ve üzerinde oldukça yoğun çalışılması gereken bir süreç ile ilgilidir. Bu süreç sürekli inişleri ve çıkışları olan değişken bir süreç olmakla beraber işimiz e piyasa ile ilgili bilgi toplamak, teklifimiz ve çabalarımızın sonucunda önümüzü görebilecek şekilde hedefler belirleyebilmemiz anlamına gelir.

İnsanlar Özel Ürünlere Premium Fiyat Ödemeyi Severler mi?

İnsanlar Lüks bir marka için Premium bir fiyat ödemekten mutlu olurlar. O ürünü satın aldıklarında aslında ürünü değil markayı satın almış olurlar. O vaadin içinde yer almayı hissetmek isterler.

Temel değerlerinizi markanınız temeline yerleştirdiğiniz de müşteriler üzerinde de avantaj sağlamış olursunuz. Özel bir kurumsal sorumluluğa sahip olan markalar, bununla birlikte marka değerlerini birlikte ön planda tuttuklarında işlerini piyasa içinde daha yüksek fiyatlarla talep edilebilir hale getirebilir. İyi ifade edilmiş marka imajı ve kimliği, pazarlama etkinliğini artıracaktır ve marka mesajınızı destekleyecektir.

Tüm bunlar dahilinde markanızın algısı, müşterilerin satın alma davranışını etkileyecek ve finansal olarak size getirisi de markanızın piyasa da nasıl bir performans gösterdiğini nicel verilerle somutlaşacaktır. Markanız için her çalışmayı geleceğe bir yatırım olarak görmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s