BENİM HİKAYEM BİR MARKA

Markalar, nasıl kurulduklarını, varoluş nedenlerini hikayelerle anlatırlar. Hikaye, mevcut misyonunuzun kaynağını nasıl oluşturabildiğinizden bahseder. Güçlü ve ilgi çekici bir marka hikayesi oluşturmak hedef kitleniz üzerinde etki bırakır ve onların gözünde markanızın hikayesi değer kazanır.

Marka hikayesi aslında akıllarda yer etmektir. Bu aynı küçüklüğümüzde izlediğimiz çizgi filmlere, okuduğumuz masallara benzer. Onların kaçını hatırlıyorsunuz?

Onlar kendi hikayelerinden yola çıkmış marka masallar, marka çizgi filmler olmuşlardır. Akıllarda yer etmenin sırrı etkileyici bir marka hikayesi oluşturmaktır.

Eğlenceli, düşündürücü, bağ kuran, harekete geçme teşvik eden hikayelerin sabit değişmeyen kuralları vardır.

  • Marka hikayesi demek, Müşteriyi değil insanı odağa koymaktır.  Markanın öyküsünü anlatması gereken kişiler, markanın kullanıcısı, markanın daimi müşterisinden ziyade “tüm insanlardır”.

Pazarlamanın teknik bir terimi olan ve çok önem taşıyan “hedef kitle” kurulu bir düzen içinde alışkanlıkları olan insanlardır.  Bu alışkanlıkların oluşturduğu hedef kitleye göre pazarlama ve paydaşları etkin görev alır. Marka, hedef kitleye ve potansiyel kitleyle birlikte sesini duyurabildiği ölçüde büyür ve güçlenir. Piyasadaki her ürün bir ihtiyacını karşılamak için vardır. İnsanlar markaları ihtiyaçlarını gidermek, bir isteklerini gerçekleştirmek için satın alırlar.

Marka hikayeleri insanların engellerle dolu hayat kargaşası içinde kendi isteklerine bir marka kavramını dahil ederek hayallerini nasıl gerçekleştirdiklerini anlatmalıdır. Her bir marka hikayesi bir insanın karşılaştığı engelin nasıl aşıldığı ve istenilen sonuca nasıl ulaşacağını açıklamalıdır.

  • Başarılı marka hikayeleri “sorunları” keşfeden ve bu sorunlara bir çözüm getiren notlardan oluşturulur. Fakat bundan çok daha ötede olan bir şey vardır. Hikayelerin hepsinin sonunda bir dönüşüm vardır.

Markalar sadece bir çözüm vaadiyle hikaye anlatmaz, birlikte gelecek olan dönüşümün hikayesini anlatarak insanların zihinlerine girerler.

  • Markaların bir kişiliği vardır. Markaları tercih etmedeki en büyük sebebimiz, onların sorun çözerken sergiledikleri karakter ve kişiliktir. İnsanlar, duruşlarını sevdikleri markaları satın alırlar.

 Ürünün tasarımından satış sonrası hizmetlere kadar her faaliyetini bu kişiliğe uygun olarak hayata geçiren markalar daha kolay iletişim kurar. Markanın anlattığı hikayenin gerçek hayatta aynı kişilik özelliklerini yansıtması, hikayenin tutarlılığını sağlamış olur.

  • Marka hikayelerinin asıl ilham kaynağı, onu kullanan insanlardır. Marka sadece kendini anlatmakla kalmayıp markaya güvenen ve markayı kullanan insanların hikayelerini anlatarak da onlarla etkili bir iletişim kurar.

İnsanlar, markaların ne kadar büyük, güçlü olduklarını duymak yerine kendilerine hangi faydayı sağlayacağını, kendilerine ne katacağını duymak isterler. Bunu sosyal kanıt üzerinden yapabilmeleri marka hikayesini güçlendirir.

  • En önemlisini bir markanın bir amacı olmalıdır. Marka hikayeleri bir amaç etrafında kurgulanır. İyi anlatılırsa akılda kalıcı olur.  

İyi bir hikaye markanın tüm değerlerini öne çıkartarak en ciddi kurumsal raporlardan daha çarpıcı bir sonuç elde edilmesine olanak sağlar. Güçlü bir hikâye marka ile çevre arasında doğru bağların kurulmasını sağlar. 

Benim hikayem bir MARKA HİKAYESİ’NİN OLUŞUM SÜRECİ, peki ya senin?

Marka olan girişimler web sitesi ziyaretinizi bekleriz. MOG-blog BENİM HİKAYEM BİR MARKA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s