TURİZM İŞLETMELERİNİN SOSYAL MEDYA KULLANIM ETKİSİ

Sosyal medyada kontrolün içerik oluşturan kişi ve kurum adına ait olması, işletme ile ilgili olumlu ve olumsuz içeriklerin hızlı bir şekilde etkileşimi açısından önemlidir. Bu nedenle sosyal medya etkileşimi çift yönlüdür. Sosyal medya işletme hakkında bilgi verir, görüş sunar ve gündem oluşturmaya teşvik eder. Öncü ve yenilikçi anlayışın hızla yayılmasını sağlar.

Otelcilik Sektörü Potansiyel Müşterileriyle Nasıl İletişime Geçer?

Günümüzde küçükten büyüğe birçok kurum kendini potansiyel müşterine tanıtmak ve onlarla iletişime geçmek için sosyal medyadan yararlanır. İşletme hizmetlerini tanıtır, müşterilerin yorumlarına cevap verir, onlara promosyon hizmet sunar. Çoğu İnsan çoğunlukla tatil başta olmak üzere herhangi bir yere iş dolayısıyla bulunduğu şehirde kendine uygun konaklama hizmeti almak istediğinde oteller hakkında araştırma yapar, edindiği izlenimlere göre tatil planlarını oluşturmaya başlar.

Bu araştırmayı yaparken de çevrimiçi kaynakları tercih eder. En başta otellerin kendi web siteleri ile birlikte, sosyal medya mecraları, müşteri memnuniyet yorumlarının yapıldığı platformlar, şikayet paylaşım siteleri çokça ziyaret edilir.Mobil internet kullanımlarının artması ve tüketicilerin sosyal medyada eskisinden daha fazla vakit geçirmesi sosyal medyayı ek bir iletişim ve satış kanalı haline getirmiştir.

Konaklama işletmeleri facebook sosyal ağını hangi amaçlarla kullanır?

The 2012 uluslararası iş ve yönetim konferansında bir sosyal medya kanalında yapılabilecekler adına Assenov Ilian ve Naina Khurana şu notları paylaşır.

● Özel Fiyat Teklifleri Duyurmak: promosyon, indirim, son dakika teklifleri

● “Hayran Kitlesi” İçin Özel Fiyat Duyuruları: sadık müşterilerine özel fiyat teklifi ile sosyal medya görünürlülüğünü arttırmak

● Rekabet: Farkındalık yaratma, marka algısı yaratarak hatırlanmayı kolaylaştırmak

● Otelin Tanıtımını Yapmak: Otel konforunu paylaşmak

● Anket Uygulamaları: Müşteri istek ve ihtiyaçlarını öğrenmek

● Etkinlik Duyurusu: hedef kitlesi için etkinlikler düzenlemek

● Rezervasyon: Facebook üzerinden otel rezervasyonu yapılmasına olanak sağlamak

● Son Haberleri Duyurmak: Facebook müşterilerine otel ile ilgili en son haberleri duyurmak ve sektörde hızlı bir etki bırakmak.

Turizmde Sosyal Medya İletişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Turizm işletmelerinin sosyal medyada doğru uyguladığında hizmetleri başarıya ulaşır. Bunun için bir takım püf noktalarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

● Uygun Mecra: Hangi sosyal medya ortamında bulunulmasını gerektiği en önemli kararlardandır. Hizmetlerinizi tercih edecek potansiyel misafirlerin hangi sosyal ağları yoğun olarak kullandığının tespit edilmesi gerekir. Bu tespit sonrası uygunluğu düşünülen kanalda hesap açılması doğru bir karardır.

● İçerik Girişi: İşletmenin sosyal medyada bulunma amacına uygun doğru ve güncel içerik paylaşımı yapılmalıdır. Beğenilmiş olan bir bilgi mutlaka paylaşılarak takipçinin kendi çevresine yayılacaktır. Bu olumlu durumu ayakta tutmalı, işletmeyi yansıtmayan içeri paylaşımları yapılmamalıdır.

● Hesap Yönetimi: İşletmenin sosyal medya hesaplarının kim tarafından yönetileceği belirlenmeli. Herhangi bir personelin insifiyatine bırakılmamalıdır. Sosyal medyada başa gelebilecek olumuz bir durum online ortamda kurumun itibarını zedeleyebilir. Bu konuda teknik bilgi ve donanımları tam olan, bu alanda çalışabilecek uzman kişilerle çalışılmalıdır.

● Etkileşim: Sosyal medya üzerinden iletilecek herhangi bir soru, sorun veya şikayetlere kalıplaşmış cümleler verilmemeli, kişiye uygun cevaplar yazılmalıdır. Takipçi kitlesinin her an otel misafiri olabileceği düşünülmeli olumsuz, gerçeği yansıtmayan, kışkırtıcı mesaj ve yorumlardan kaçınılmalıdır. Bu sadeye ilişki düzeyini uzun soluklu yerine getirmiş oluruz.  

● Promosyon: Kendine uygun sosyal medya kanalı seçen turizm işletmesi yeni takipçi kazanmak veya mevcut kitlesini korumak için bir takım pazarlama taktiklerini dijital olarak yönetebilir. Özel bir indirim oranının belirtilmesi, yeni hizmetlerden indirimli tarihlerde takipçilerin yararlanma önceliği gibi…

● Ölçme: İşletme, paylaştığı sosyal medya kanalındaki içeriklerin ne kadar ilgi gördüğünü mutlaka ölçmesi gerekir. Bu işlem farklı türde paylaşım yapılan içerik çeşitliği arasındaki farkın rakamsal boyutunu kişiye gösterir.

Turizmde Sosyal Medya İletişiminde Önemli Noktalar Nelerdir?

Sosyal medyada doğru uyguladığında işletmeyi başarıya ulaşır. Bunun için birtakım noktalarına dikkat edilmelidir. Kanal uygunluğu, hesap yönetimi, iletişim, ödüllendirme, ölçme, samimiyet dozu, ölçme değerlendirme bilgilerine sahip olunmalıdır.

Sosyal Medya İletişiminin Olumlu Yönü Nedir?

Dijital ortamda anında, hızlı ve pratik hedef kitleye kolay erişim sağlanır. İşletmenin tüketici üzerindemarkalama algısını arttırır. Doğru bir strateji belirlendiğinde uzun vadede ilişki kurdurur. İmkanlar dahilinde geleneksel kitle iletişim unsurlarına göre daha uygun bütçe ile reklama para harcatır.

Sosyal Medya İletişiminin Olumsuz Yönü Nedir?

Yeni fırsatlar ve aynı zamanda da beraberinde de yeni tehditler de getirebilmektedir. Fark edilmeden paylaşılan kontrolsüz içerik, uygunsuz üslup, gerçeği yansıtmayan haber birçok olumsuz yorumun alınmasına yol açar. İşletmenin itibarının kolaylıkla zedelenmesini ve büyük kitlelerce bu durumun anında yayılmasını beraberinde getirir. Özellikle sezonluk çalışan otel ve seyahat işletmelerinin sezon sonrası da paylaşımlarına devam etmesi kendi marka bilinirliliği açısından daha yararlıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s