sosyal medyada kurumsal iletişim

SOSYAL MEDYADA KURUMSAL İLETİŞİM

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte ortaya çıkan sosyal ağlar farklı birçok iletişim yöntemlerinin gelişmesini sağlamıştır. Friendster, Flickr, Facebook, Friendfeed, Instagram, Snapchat, YouTube gibi birçok hali hazırda olan ağlar kullanıcıların ne yaptığını öğrenmek, çektikleri fotoğrafları ve videoları paylaşmak üzere öne çıkmıştır. Kullanıcılar bu platformlarda geleneksel medyadan edindikleri bilgilerle yetinmeyip kendi içeriğini oluşturmaya başladı. Bu durum kurumlar açısından alışılmışın dışında iletişim yöntemlerinin gelişmesini bir gereksinim haline getirdi.  

Sosyal Ağlar ve Reklam Hizmeti

Günümüzde sosyal ağın bir parçası olan kullanıcıların ürettiği içerik, sosyal medyanın temelini oluşturmaktadır.Türkiye’deki sosyal ağ kullanıcı sayısının gittikçe büyümesi sosyal meydanın gücünü gözler önüne sermektedir. Bu alanda gerçekleşen her olayın geleneksel medyaya oranla daha hızlı yayılımını Birlikte deneyimliyoruz. Olumlu veya olumsuz her söylemin yarattığı sonuçları birlikte yaşıyoruz. Bu aşamada yine en iyi tanıtım temelinin sosyal ağ içerisinde reklam alanında gerçekleştiği söylenebilir.

Reklam ajansları dijital alanlara daha iyi hizmet verebilmek için yeniden yapılanma sürecine girmiş sadece dijital kanallara hizmet veren dijital ajanslar kurulmuştur. Yine bu ajanlarla birlikte sosyal medya da hayata geçirilen etkileşimli reklam kurguları hazırlanmıştır. Dijital kanallarda çalışmaların bir anda hızlanmasına rağmen kurumlarsatış ve pazarlama bütçelerine önem verirken sosyal medya iletişimi arka plana attılar. Kurumsal iletişimin en önemli boyutunun dijital platformlardaki sosyal ağlar üzerinden geçtiğini unuttular. Önemsemediler.

kurumsal kimlik, kurumsal iletişim, online itibar, sosyal medya, itibar yönetimi,
İletişim de kal!

Sosyal Medya İletişimi Nedir?

Kurumlar tarafından sosyal medyada var olmak demek ilgili sosyal ağlarda o alana uygun bir kurum kimliği oluşturup, içerik üretip, kullanıcıları takip ettirmek gibi algılanmakta. Ama bilinmelidir ki sosyal ağların hepsi sunduğu imkanlar kadar riskleri de içinde barındırır. İşletmeniz hakkındaki pozitif bir etki sizi ne kadar büyütürse hakkınızda çıkan en ufak olumsuz eleştirinin de yayılabileceği unutulmamalıdır.

Nedir ki ulaşmak istediğiniz fakat tanımadığınız bir kişiye ancak 6 farklı kişi ile ulaşabilirsiniz. Bunu yaptığımız işe uyarladığımızda en az altı kişiye olumlu veya olumsuz şekilde ulaşabilmemiz ve bunun her ne sebeple olursa olsun birleşik oranda arttığının sonucuna varabilmemiz mümkün.

Kurumsal Bir İşletme Hesabı Nasıl Yönetilmeli?

Bir kuruma ait sosyal medya hesabı sosyal medya da aktif olan herhangi bir çalışan kişi veya kişiler aracılığıyla değil, iletişim ve dijital alanda deneyimli ekiplerce yönetilmesi gerekmektedir.

  • Sosyal medya adı altında yapılan iletişim, kurumun iletişim stratejilerine uygun olmalıdır.
  • Uzun dönemli bir takvim düzeni planlanmalıdır.
kurumsal kimlik, kurumsal iletişim, online itibar, sosyal medya,
Sosyal medya da planlı ol!.
  • Planlama öncesinde geçmişe yönelik bir araştırma yapılarak kurumun iletişim adına neler yaptığı hazırlanmalı, bu bilgiler doğrultusunda uygun bir sosyal medya iletişim planı hazırlanmalıdır.
  • Kuruma ait kurumu temsil eden sosyal medya platformlarına özgü kurumsal kimlik çalışmaları oluşturulmalıdır. Sosyal medyada var olmak isteyen kurumlar aktif yer alarak alabilmelidir, tüketicileri ile doğrudan iletişim halinde olacakları işi bilen ve hesabı doğru gözeten kurum temsilcileri bulundurulmalıdır.
  • Sosyal ağların tümünde kullanıcılar bulundukları platformda olumlu olumsuz yaşanan her konuyu paylaşmak ister bu yüzden sosyal medya iyi takip edilmelidir. Eğer kurum içerisinde bir ekip yoksa profesyonel hizmet veren ajanslardan ilgili destek alınabilir.

Her bir sosyal medya platformu tüm yönlendirmelere açık birer ağ grubudur. Kurum, iletişim stratejisi ile uyumlu projeleri hayata geçirdiğinde; sosyal ağlarda sürekli gündem konusu haline gelmesi mümkündür. Kendine ait bir sosyal medya sesi oluşturamıyorsa iletişim itibarı sekteye uğrar. Bu sebeple dijital bir alanda deneyimi olmayan bir kurumun tüm bu çalışmaları kendi bünyesinde yapması mümkün değildir. Kurumlar sosyal medyadaki iletişimlerini planlarken; iletişime kurumsal ve dijital yönden bakabilmeyi öğrenmelidir. İşi büyütmenin ve itibarı korumanın en önemli ve özel geçidinin sosyal medya olduğu bilinmelidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s