LÜKS MARKALAR

LÜKS MARKALAR VE DİJİTAL DÜNYA

Lüks perakende ve lüks markalar, içinde bulunduğumuz pazarlama dünyasında dijital pazarlamayı etkin bir şekilde kullanarak dijital görsel konumlandırmalarını da yapmaya çalışmaktadır.  Lüks müşterilerin de kendi mobil cihazlarında çevrimiçi vakit geçirdiklerini düşünüldüğünde lüks markaların yalnızca fiziksel evrende bulunmuş olmaları istenilen sonucu vermemektedir. Bu yüzden her yönde gelişmek ve sürdürülebilir olmak için dijital dünyaya adapte olmaları gerekmektedir.  

MARKA VE DİJİTALLİK
MARKA VE DİJİTAL KONUMLANDIRMA

Dijital Konumlandırma Nasıl Yapılmalı? 

Lüks markalar dijital konumlandırmalarını yapmak için görsel sosyal ağlardan yararlanabilirler. Bu ağlardan yararlanırken de ağaşıdaki maddeler göz önünde bulundurulmalı.

 • Lüks ürünler pazarlanırken fotoğrafları, pahalı bir araç sürmek veya tasarımcı kıyafetleri giymek gibi olan içeriklerin lüks perakendeye özel bir bağdaştırıcı etkisi olmalıdır. 
 • İlham verici bir duygu uyandırmalıdır. 
 • İnstagramda dijital görsellik yoğun olarak kullanılmış görünse de, Pinterest platformu ilerki senelerde marka bilinirliğini ve savunuculuğunu arttırması için büyük bir fırsat sunacaktır. Örneğin, Chanel markasının Instagram kurumsal hesabı olmasına rağmen Pinterest hesabı bulunmamakta. Sadece eklenen pin ve etiketlerle bu farkındalığını korumaya devam etmektedir. Bu da Chanel markası için kendine ait farklı bir konumlandırma kurgusu ve o platformda kendine has bulunma yöntemini teşvik eder.
 • Lüks markalar genelde şık bir web sitesine sahiptir. Fakat yine de kullanıcı deneyimi ve işlevselliği düşüktür. 
 • Çarpıcı görsellik ön planda olduğu için hızlı bir internet bağlantısı gerektirmektedir. 
 • Ziyaretçiye anında flash video ile açılan siteler kişi videoyu kapattığında gezinmesi zor bir menü kullanımı oluşturmuşsa ve sezgisel değilse kişi hemen siteden ayrılabilir. 

Bu gibi durumların hemen hepsi bünyesinde lüks markaları bulunduran ve bir yaşam merkezi haline gelen AVM içinde uygulanabilecek notlar arasında düşünülebilir. 

Hikayeler Ve Reklamlar

Ürünlerin arkasındaki hikayeler anlatılabilir. Markaların çoğunluğu hala yaptıklarını ne olduğunu ısrarla açıklayarak ürünlerini pazarlamaktadır. Hikaye ürünlerin arkasında iletilebilir. Bunu en iyi yapan örnek Apple’dır. Ürünü direk görselliği ile tanımlayarak bulunduğu marka konumunu tüketiciye satar. Lüks müşterilere ulaşmak için Facebook reklamları kullanılabilir. Facebook reklamları yapabileceğiniz yüksek segmentasyon ve hedefleme düzeyi sayesinde çevrimiçi reklamcılığın en etkili biçimlerinden biridir. Bulunulan yer de konum bazlı reklamlar ile hedef kitle seçilerek reklam verilecek alanın bilinirliliği ve yaratılacak algının seçimi lüks içinde kullanılabilir. 

SEO Ve Etkinlik Yaratma

İyi SEO (arama motoru optimizasyonu) değerini oluşturulmalı. Lüks markalar ve ürünler için de potansiyel trafik ve gelir bırakıcı SEO yaratılmalı. Google lüks müşterilerin de aradıkları ürünleri bulmaları markalar hakkında daha fazla bilgi edinmeleri ve onların satın alınmasını sağlama konusunda en etkili kanallardan biridir.  Dijital araçları kullanarak müşterileri mağazaya çekmek için, istek uyandıran etkinlik veya kampanya içerikleri oluşturulabilir. İnsanların durumlarını gösterme isteğine hitap eden içerik sağlanabilir. Lüks mal satın alma konusundaki temel motivasyonlardan biri statü göstermektir. Ürünlerin veya yapılan alışverişin başkaları tarafından da bilinmesi ve paylaşılması süreklilik sağlar. 

ÇEVRİMİÇİ MARKA
DİJİTAL MARKA DENEYİMİ

Çevrimiçi Mağaza Deneyimi

Entegre edilmiş çevrimiçi mağaza deneyimi ile fiziksel mağaza deneyimini sağlanabilir. Her ikisi de günümüz dünyasında diğerinden ayrılmaz bir bütündür. Mağaza içi ve çevrimiçi deneyimi bir araya getirmenin yolunu açan lüks markalardan biri de Burberry’dir. Kazanılan çevrimiçi puanları mağaza içi avantaja çevirmiştir. Ayrıca bu sistem Burberry’nin çok konuşulan reklamında da bir arada kullanılmıştır. 

Lüks markalar için reklam, lüksün verdiği haz üzerinde odaklanma eğilimindedir. İlham verdikleri mutluluk kalitedir. Bu yüzden “lüks” denilen kavram ürün veya hizmetler için ister bir TV spotunda,  ister bir sosyal medya platformunda ya da google reklamlarında bir reklam grubu oluşturabilir. Aslında hedef kitleye ulaşması zor olan lüksün kolaylıkla dijitale ulaşılabilir olduğunu düşündürtmesi gerekir.
 

 • Marka 
 • Lüks markalar,
 • Dijital dünya,
 • markalar,
 • Lüks,
 • Dijital,
 • Çevrimiçi mağaza
 • Dijital Pazarlama

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s