marka görselliği

KURUMSAL KİMLİK VE MARKA GÖRSELLİĞİ

Kurumsal kimlik işletmenin belirlenmiş standart kalıplar ile şirket içi ve şirket dışı kendini ifade etme duruş ve davranış şeklidir. Görsel imaj ile desteklendirilen bir bütündür. İşletmeyi yansıtan tüm öğelerde aynı tema ve vurguyu paylaşır. Kurumsal Kimlik; işletmeye özgü kriterleri ile iş dünyası içerinde işletmenin bilinirliliğini arttırır ve onu rakiplerinden belli özelliklerle ayrıştıran bir yapıya dönüştürür. Markalaşma yolunda atılacak en önemli adımlardan biridir. Marka bunu neden yapmalıdır sorusunun cevabını aşağıda sıraladık;

 • Şirketle birlikte ürün veya hizmetin tanınmasını arttırır
 • Müşteriler arasında güven sağlar
 • Profesyonel görünüm kazandırır
 • Yeni ürünlerin sunum, reklam ve pazarlamasını kolaylaştırır
 • Rakiplerinden öne çıkartır

Kurumsal Kimlik ve Marka Görselliği Nasıl Sağlanır?

marka ,kurumsal kimlik
Marka Görselliği

Öncelikle; Kurumsal veriler, kurum kültürü, iş alanları, gibi bir çok bilgi ile birlikte kurumu yansıtan bir logo üzerinde çalışılmalıdır. Logolar devlet kurumlarında ve özel sektörde akılda kalıcılık sağlar. Bu alanda çalışacak kurumsal kimlik tasarımcıları (grafiker) yanında web tasarımcısı ve sosyal medya danışmanı da kurum verilerine uygun kurumsal kimliğin oluşması için çalışmalara başlayabilir.

Web tasarımcı kurumun temel bilgilerinin içerdiği bir site üzerinde çalışır. Sektörü ne olursa olsun bir şirketin kurumsal bir web projesi ihtiyacı vardır. Ayrıca iş dünyasında sosyal medyanın önemini bilmek ve buna uygun adımlar atmak markalaşma sürecini destekler. İnsanlar şirket isminizi arama motoruna yazdıklarında bilgi sahibi olabilmeli ve iletişime geçebilmelidir.Sosyal medya danışmanı ise dijital platformlarda kuruma özgü nasıl bir çalışma yapılması gerektiğini belirler. Sosyal medya danışmanı ile birlikte sade belli bir renk düzenine sahip, akılda iz bırakan, özgün ve hatırlanabilir bir marka kimliği üzerine çalışılmalıdır.

Kurumsal Marka Kimliği Oluşturulurken Görsellik Vurgusunda Neye Dikkat Edilir?

Marka,
 logo tasarımı
Markanı Tanı

Markayı tanıtmak için kullanılan kayıtlı şirket adı ile logo tasarım çalışmalarında kullanılan renkler, yazı tipleri ve pek çok detay iş tarzınızı ve kurumu temsil eden tüm kırtasiye ürünlerini de şekillendirmektedir. Renk ve yazı uyumu; vermek istenilen mesajı hedef kitlenize gönderirken markanızı her ortamda benzer ürünlere karşı farklı ve tanınır kılar.

Kırtasiye malzemeleri adı ile kategorize edilen ziyaretçi kartları, antetli kağıtlar, zarflar, kalemler, bloknotlar, vb her şey marka kimliğinizi oluştururken kurumsal stilinize ev sahipliği yapar. Sadece bunlarla bile iş dünyasında kurumunuz tanıtımını sağlamış olursunuz. Kurumsal Kimliğin Marka görselliği planlanırken iki çeşit planlamadan söz edilebilir. Kurum içi kurumsal kimlik ve Kurum dışı kurumsal kimlik;

Kurum İçi Kurumsal Kimlik

Çalışırken çalışana ve müşteriye karşı iş ciddiyeti sağlar. Şirketi temsil eden bir logonun yanı sıra şirket içinde kullanılan antetli kağıt, bloknot, şirketin her çalışanı için ayrı düzenlenen kartvizit, dosya, muhasebe belgeleri (fatura, makbuz ), şirket içi giysiler, gibi üzerinde logonun, firma isminin, sloganın, iletişim bilgilerinin yer aldığı tüm malzemeler kurum içi kurumsal kimliği oluşturmaktadır.

Kurum Dışı Kurumsal Kimlik

Kurum içi kurumsal kimlik tamamlandığında kurum dışı çalışmalarla da kurumun desteklenmesidir. Bir binaya cephe giydirme, araç üzerine reklam, tabela, afiş, el ilanları, tarzı materyaller ile kurum görselliği sağlanabilmektedir. Şirketi temsil eden verilecek herhangi bir kalem ya da anahtarlık gibi benzer temsili hediye uygulamaları işletmenin marka isminin kurum dışında da tanınmasını kolaylaştırır. Bunun yanı sıra müşterilerinize kurumsal hediyeler gönderirken belli bir strateji izlerseniz bu da kurum dışı marka kimliğinize katkı sağlar. Tüm bunlar kurumun dünyasını yansıtır. Kurumsal kimlik uzun vadeli bir plandır ve doğru kurgulandığında çok daha iyi yerlerde olmanızı sağlar.

 • Görsellik
 • marka,
 • marka yönetimi,
 • kurumsal kimlik,
 • logo,
 • işletme

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s