turİzm

ONLİNE DESTİNASYON PAZARLAMASINDA 5 PÜF NOKTA

Destinasyon; Türk Dil Kurumunun sözlüğünde “varılacak olan yer” olarak tanımlanmaktadır. Bir ülke ya da bir yere kişinin kendine özgü bir eylem planı hazırlayarak ekonomik, sosyal ve fiziksel etkileriyle birlikte gezip görme, dinlenme ve keşfederek öğrenme amacı taşıyan çalışmalardır.

Destinasyon Kavramı Turizm’e Ne Sağlar?

Destinasyon birkaç farklı özelliği bünyesinde barındırır.

Kültürel veya doğal çekiciliği olan yerlerdir. Ziyaretçilerine çevrenin farklılığı sunar ve özgünlüğünü daima korur.

İş, gezi, keşif, gibi farklı olabilecek birçok sebeple konaklayan kişilere geçici konaklama imkanı vererek çevre hakkında kısa ve net bilgilendirme sağlar. Tekrarlanabilme özelliğini sağlamaya çalışarak ziyaret edilen yerin önemini ve sürekliliği korur.

Sınırları çizili bir yer ile birlikte, turistik kaynakların o alana özgü kümelendiği coğrafi alandır. Bu bir ülke veya şehir olabildiği gibi bir köy veya bir yayla bile olabilir. Bu özelliği ile Turizm’e niş alanlar sağlar.

turizm
Niş alanlar bul!

Bir yerin destinasyon olarak kabul edilmesi için kişilerin o yeri ziyaret etmiş olması gerekmemektedirBu faktör, bünyesinde birçok farklı bileşeni bulundurur ve kendi kuralları çerçevesinde değişiklik gösterir. Örneğin; İsviçre, Fransa, Avusturya sınırları içerisinde yer alan Alpler, coğrafi sınırları içerisindeki ülkeleri bir arada bulundurmasıyla değil kayak merkezi yönüyle tüm dünyada Kayak destinasyonu olarak kabul edilmektedir.

Bir Yerin Destinasyon Özelliği Sağlaması İçin Ne Gereklidir?

Bir yerin turizm pazarlaması yönünden uygun destinasyona sahip olabilmesi için bazı koşullara sahip olması gerekir. Özelliklerinin çekici, ulaşılabilir ve tekrarlanabilir olması en önemli özelliği oluşturur. Bu özelliklere ek; etkinlikler ile çevreyi destekleme, uygun nitelikte tesisler, paket turlar, doğal özelliklerin uygun şartlar altında korunmasına yönelik tüm çalışmalar bu yerin uygun bir kimlikle pazara çıkarılabilmesine yardımcı olmaktadır.

Turizm Pazarlamasında Destinasyon Başarı Oranı Sosyal Medya Kullanımı ile Nasıl Yükselir?

Oteller bulundukları çevreye özgü nitelikleri bünyesinde barındırarak otel ve acenta arasında doğru pazarlama stratejileri kurarak ilerlemektedir. Günümüzde bilgi teknolojilerinin kullanım yoğunluğunun her alanda artması turizm işletmelerine de bu alanlarda online bilgiye yönelik pazarlama planlarının oluşturulmasına olanak verir.

sosyal medya, online turizm
Sosyal Medyayı doğru fotografla!

Destinasyonuna göre uygun bir turizm pazarlama planı yap! Sürekli güncellenebilir ol!

1 – Hedef Kitleyi Netleştir!

Kimi hedeflediğini bilmek rekabetin yüksek olduğu turizm sektöründe işletmeyi başarıya götürür aksi halde ürün ve hizmetinin kime satılacağı bilinmeyen bir plan hedeflenen başarıyı sağlayamaz. Aileler mi, balayı çiftleri mi, yaşlılar mı, gezginler mi, lüks sınıfını daima tercih edenler mi, orta sınıf bünyesinde de o yer hakkında deneyim elde etmek isteyenler mi bu sorunun cevabını net bir şekilde belirlemek gerekmektedir. Bu belirlemeden sonra bilgiyi doğru şekliyle yaymak için internet teknolojisi kullanılmalı, kurumsal web sitesi ve farklı sosyal medya mecralarında belirlenen hedef kitleye yönelik içerik, reklam ve tanıtımlara yer verilmelidir.

Örneğin; Kayak programları destinasyona sahip bir işletme veya acenta iseniz hedef kitlenizi tatile çıkacak herkesi seçmek yerine kayak ile ilgilenen kişiler şeklinde hedefleyebilirsiniz. Onlara uygun-twitter – facebook – instagram etkileşimi sağlayarak kitleye doğru destinasyonları tanıtabilirsiniz.

2 – Deneyimleri Listele!

Sürekli seyahat halinde olan hedef kitleyi yakalamak ve belli bir motivasyona sahip olan kitleleri hedeflemek daha doğru bir yöntem olacaktır. Böylece hizmet verdiğiniz yer ile ilgili seyahat severlerin ilgisini çekecek dijital veya basılı bir rehber broşür hazırlanabilir. Bu bilgi sayesinde kişiler gitmek istedikleri o yer ile ilgili tüm ulaşım hizmetlerinden orada yaşanacak tüm deneyimlere kadar her şey hakkında genel bir bilgi elde edebilmektedir. Bu bilgiler profesyonel, her bir detayı düşünülmüş bilgiler olmalı, fotoğraflar ile zenginleştirilmeli eğer mümkünse video içerik ile desteklenmelidir. KUrumsal web sitesi dışında sosyal medya kanalları üzerinden bu bilgilere ulaşılmalıdır. Özellikle günümüz dünyasında hızla ve doğrudan çok kullanılan instagram ve youtube kanalları video içerik üretmek noktalarında potansiyel müşterilere tüm deneyimleri yansıtma olanağı vermektedir. Tüm bunlar müşterinin satın almasına yönelik oluşturulabilecek unsurlardır.

3 – Marka Bilinirliliği İçin Uygun Fenomen bul!

Sosyal medya aracılığı ile doğru hizmet veren Fenomenler markayı uygun kitlelere ulaştırmaya çabalar. İnsanlar tatile çıkmadan önce yapmak istedikleri tatil için seyahat planı yapmaya başlar. O bölgede yer alabilecek tüm ürün ve hizmetlerle ilgili bilgi sahibi olmak için araştırır. Seyahat ile ilgili blog yazıları okur, gidilecek yerin fotoğraflarını görür, çeşitli videolar izler, işletmeye ait veya farklı internet sitelerinde hakkında çıkmış haberleri okur, değerlendirme yapar. En önemlisi tavsiye alır, yorumları okur. Bu karar verme sürecinde tatilcileri günümüzde en çok etkileyen kişilerin başında artık Influencer dediğimiz fenomenler gelmektedir. İçerik üreticileri ile iş birliği yaparak onların var olan takipçi kitlesini reklam bünyeniz içerisine katmak işletmeye kolaylık ve zamandan tasarruf sağlar. Uygun destinasyonlar için güçlü ve dinamik içerik oluşturabilen ve bunu çevresine yayabilen fenomenler ile ortak çalışmak artık gitgide önem taşımakta ve pazarlama iletişiminin bir kolu olmaktadır.

turizm, gezi, seyahat
Gez, Hikayeleştir,Tanıt, ÖNCÜ OL!

4 – Kullanıcı içeriklerini Hikayeleştirerek Pazarla!

Belli destinasyonlara seyahat etmiş kişilerden bu yer ile ilgili önemsediği bilgileri hikayeleştirerek potansiyel müşteriler için anlatmalarını sağlanabilmektedir. Bunun için ufak hediyeler konulabilir, Küçük çekilişler, yarışmalar yapılabilir. Bu tarz etkileşimler sayesinde sosyal medya erişim oranları yükselir. Sadece ürün veya bir hizmeti satın almak için değil sizi sadece incelemek isteyen kişiler de son kullanıcılara ulaşarak hakkınızda daha hızlı bilgi sahibi olacaktır. Ayrıca sizi ziyaret etmiş ve sizi etiketlemiş olan misafirleriniz ile iletişime geçip izinlerini alarak onların paylaştığı içeriklerini yayınlama hakkını elde edebilirsiniz. Bu tür içerikler işletmenin o destinasyon için oluşturduğ kendi içeriklerinden daha ilgi çekici olacaktır. Bu internet üzerinden oluşturulabilecek en hızlı viral tanıtımı sağlar.

5 – Değişime Açık, Yaratıcı, Anında Her yerde ol!

Günümüzde herkes artık Mobil! Tüm iletişim cihazları arasında en çok zaman harcanan yer mobil platformlar olarak görünmektedir. Bu durum tüm işletmelerin artık mobil platformda da erişime açık olunabilmesi ile başarılı sayılır. Bu ciddi avantaj sağlamaktadır. Destinasyonun bulunduğu bölgeye ait navigasyon bilgilerine anında ulaşma, her türlü iletişim numaralarına kolaylık, resim ve hikayelerle anlatma, fotoğraf paylaşma, etkinlikler ve gelişmelerle hedef kitlenin algısını açık tutma turistik ürün imajını ve destinasyon planı hazırlarken gerekli olabilecek püf noktaları oluşturmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s