dijital ceo

CEO MARKASI VE DİJİTAL CEO ÇAĞI

Dilimize icra kurulu başkanı olarak yerleşmiş olan CEO kavramı; İngilizce kökenli Chief Executive Officer unvanının baş harfleri alınarak oluşturulmuş ve yerleşmiş bir kelimedir. Bir şirkette icra kurulu yapısı mevcut olmasa bile şirket ya da firmanın en üst düzey yöneticisi olarak ifade edilen genel müdür adı ile beraber kullanıldığı görülmektedir. Çok uluslu dev şirketlerin yönetimleri incelendiğinde CEO kavramı küresel yönetim anlamı da taşımaktadır.

Türkiye’de işletmeler 2000’li yıllara geçişle birlikte zamanla büyüdü. Bir zamanlar “Koordinatör” unvanı ile atanan üst düzey yönetimin günümüzdeki iş yapış şekillerine yaptırım ve yürütme gücü azaldığı için sadece koordine edebilen kişiler olarak görülmeye başlandı.

CEO; bir kuruluşun eldeki kaynaklarını en verimli şekilde kullanan, planlayan ve yürüten aynı zamanda karlılığını sağlayan, kuruluşun itibarını yükselten, kuruluşu konumlandıran tüm başarı ve başarısızlıklardan ilk sorumlu olan kişidir.

CEO bir işletme kadar bir Markanın’ da ana sözcüğüdür. Bir markanın kitleler üzerinde yaratacağı en büyük etki, onun nasıl işlendiği, nasıl bir vizyonla yönetildiği, markanın insanlar üzerinde yaratacağı etki ve algının temelini belirler.

dijital CEO
Dijital CEO

İç paydaşta çalışanları ile pazarda hedef kitle tarafından tutarlı bulunmayan bir marka değer bulamaz. Bundan yola çıkarak günümüzde birçok CEO, şirketlerinin sunduğu ürün ve hizmetten çok sürdürülebilirlik ilkelerini anlatarak marka değerlerini ön planda tutmayı tercih etmiştir. Bu nedenle markalar bir CEO tarafından yönetilmeli bağlantılı hedeflerle temsil ettikleri markayı da vizyonu ile yönlendirmelidir.

En birinci görevi şirket karlılığını sağlamak olan CEO’lar eskiden finans kökenli seçilirdi. Para işinden anlayan karı maksimize edecek olan kişiler CEO koltuğuna otururdu. Günümüzde ise bu görevine ek soyut anlamda; iletişimi güçlü, liderliği yüksek, güçlü bir hikaye anlatıcısı, ilham kaynağı, empati yeteneği yüksek gibi rolleri de içinde özümseyen CEO’lar topluma anlam katabilme ve şirketler içinde kendi sürdürülebilirliğini sağlama yarışına katıldı.

Peki ya şimdi?

Hızla Gelişen Teknoloji İle Birlikte Sürekli Değişen Dünyada Ceo’ları Nasıl Bir Dönüşüm Bekliyor?

Tüm dünyada başlayan dijital dönüşüm ile birlikte şirketler dijitali yakalamaya çalışmaya başladı. Bir çok farklı iş pozisyonları ile karşılaştılar. Bu alanda istihdamın artmasını sağlayan bir ortam oluştu. Dijitalleşme ile birlikte kaynaklarını arttırmadan gelir ve karlılığını sektörleri üzerinden büyüttüler. Veriler ile ihtiyaçlarını karşılamayı öğrendiler. Tüm bunların hepsi Dijital Dönüşüm Direktörleri CDO-Chief Digital Director adı ile anılan CDO pozisyonlarının varlığını bize bildirdi.

Dijitalleşme iş süreçlerinde rahatlık sağlarken rekabeti bu çevrede hızlandırdı. Artık birçok şirket dijital yönetime önem vermeye başladı. Rekabet avantajı, Dinamizm, Marka imajını güçlendirme, Yeni gelişmelere uyum, Sosyal Medya Gücü, İnovasyon, Müşteri Bağlılığı, Farklılaşma, Verimlilik, karlılık bu süreçte dijital yönetimin hedeflediği alanlar içerisine girdi.

Geleceğin pozisyonu olarak görünen CDO Nasıl olmalı?

 • Dijital Dönüşüme liderlik eden
 • Dijital altyapıyı bilen
 • Teknolojiyi kullanarak iş yapış şekillerini düzenleyen ve gerektiğinde bünyesine uyarlayabilen
 • Müşteri beklentilerini karşılayabilen
 • CIT olarak anılan bilgi işlem yönetiminden farklı olarak şirketin her kademesinde nasıl dijitalleşebilineceğinin yolundan giden
 • Pazarlama ve teknolojiyi iyi bilen bir yönetici olmalıdır.
ceo
Dijital CEO süreci

Tüm bu süreç içinde bu pozisyonun hangi departmandan doldurulacağı yönünde belirsizlikler görülmekte. Eskiden olduğundan farklı CEO koltuğuna oturacak CDO’lar işlevini biraz bilgi işlem’e biraz pazarlama’ya bırakmakta. Yöneticilerin bir bölümü dijital işe hakimiyet yönünden “Bilgi Teknolojileri Direktörü” (CIO) nün CDO pozisyonu için uygun olduğunu belirtirken, diğer bir bölüm dijitaleşmenin en çok pazarlama faaliyetlerini etkilediği ve müşteriye ulaşmanın daha fazla tecrübe gerektirmesinden ötürü Pazarlama Direktörü (CMO) pozisyonunun daha uygun olduğunu belirtmektedir.

Ülkemizde yeni yeni oturan dijital iş kavramlarına ek dijital dönüşümü düşünen yöneticiler dışında bu yönde bir pozisyon henüz bulunmamakta. Kısa sürede tüm dünyadaki dönüşüme paralel bu pozisyonunda ön plana çıkacağı söylenebilir.

Sizce hangi departman ve iş yapış şekilleri göz önüne alındığında Dijital Dönüşüm Liderliği pozisyonuna göz kırpabilir?

İş dünyasını ilgilendiren en önemli konu kripto paralar -Blockchain, Yapay Zeka, Nesnelerin İnterneti ve birçoğu hızla geliyor. Nasıl dijitale dönüşüyoruz birlikte göreceğiz.

 • Marka,
 • İşletme,
 • yönetim,
 • bilişim,
 • teknoloji,
 • ceo,
 • ceo nedir,
 • ceo ve marka
 • Bilişim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s