marka

START-UP FİKRİNDEN MARKA OLUŞTURMA

2008 Amerika ekonomik krizi sonrası global dünyaya yayılan 2010’lu yıllarda ülkemizde gelişim göstermeye başlayan start-up; “bir şeyi harekete geçirmeye başlama, yeni bir sürece başlangıç gibi” tanımlara denk gelen ülkemizde bir çok iş kolunda destek görmüş olsa da halen eksikliği hissedilen yeni nesil iş modeli akımıdır. Genellikle henüz örneği olmayan bir inovatif ürün veya proje çalışmalarına verilen addır. Uzun sürece yayılan bir Start-up projesine rastlamak genellikle pek mümkün değildir.

Start-up’lar birkaç yıl içerisinde piyasaya sürülecek benzersiz bir ürün veya hizmet ortaya koymayı hedefler.

 • Sadece yerel de değil global anlamda dünyaya hizmet eder
 • Teknoloji sunar ve uygular
 • Belirli bir ihtiyacı giderir veya hizmeti ihtiyaca dönüştürür
 • Sürekli gelişime ve geliştirmeye açık bir alan bırakır
 • Her yeni başlayan iş bir girişimciliktir fakat her yeni başlayan iş bir startup değildir. Her yeni açılan, kafe, kitapçı, pansiyon, araba kiralama start-up projesi değildir. Bir işletmenin onu diğer işletmelerden ayırabilecek en önemli özelliği büyüme yeteneğidir. Bu yeteneğin ayrıca pazarda bulunan işletmeler arasında ölçeklendirilebilir olması gerekmektedir.

Start-Up örnekleri ve e-ticaret

Örneğin; belli bir yerde konumlandırılmış bir otel ve bir tekno uygulama airbnb applikasyonunu düşünelim. Bir start-up fikrinin gerçekten büyümesi için belli bölgenin dışına yayılıp bir çok insanın istek ve ihtiyacının karşılanması ve bununla bir hizmet sunması gerekmektedir.

Ülkemizden start-up projelerine örnek verirsek; etohum vakfı üzerinden hizmete geçirilen bursco ve Mentornity’i ele alabiliriz.

START-UP FİKRİNDEN MARKA OLUŞTURMA
Dijital Hizmetler…

BURSCO: Burs arayan öğrenciler ve burs vermek isteyen kurum ya da bireylerin bir sitede buluştukları bir platform. Öğrenciler genel başarı özel yetenek ya da sporcu burslarından birini seçebiliyorlar. Sponsorlar da başarı, devam durumu, ailevi durum gibi kriterleri seçerek, bu kriterlere uygun öğrencilere burs verebiliyor.

MENTORNİTY: Bir çok şirketin insan kaynakları tarafından da kullanıldığı Mentornity: Bireysel mentörlük programıdır. İTÜ Çekirdek ile birlikte Türkiye’nin en büyük kurumları ve girişimcilik merkezlerinde kullanılan mentorluk ve yetenek yönetimi sistemi olarak hizmet vermektedir. Dönem dönem iş arayan yeni mezunlar ve İ.K yöneticilerini mentornity.com da buluşur, Mentornity desteğiyle 3İK (İnsan Kaynakları iletişim ve etkinlik ajansı) organizasyonunun sistemin belirlediği çerçevede www.careerdigital.org üzerinden bir cv oluştururulur, programa katılan belli şirketlerden toplantı saati alınır. Şirketi tanıma, işleyiş ve profesyonel iş hayatı ile ilgili yönlendirmeler online görüşme ile destek verilir. 

2010’lu yıllarla geçişle birlikte E-ticaret, Online alışveriş yükselişe geçti. Bu kulvarda hızla kazanan şirketlerle birlikte burada bir pazarın olduğu ve bu paydan yararlanmak isteyen bir çok şirkette yönetimde organize olamadıkları için gözden kayboldu. İnternet girişimciliği alanında rekabet giderek artmakta. Bu durum doğru iş modeli, ortaklık,iyi bir ekip doğru bir pazar ve müşteri analizi gerektirmektedir.

Başarılı bir Start-Up fikrini markalaştırmaya çalışırken yapılması gerekenler

START-UP FİKRİNDEN MARKA OLUŞTURMA
Start-up seni bekliyor!

Fikrimizin orjinal olması gerekmektedir.

Pazarda rekabet edebileceğimiz rakiplerimizi iyi tanımak ve süreçte işimiz içerisinde farklılıklar yaratmamız gerekmektedir. Belirlenmiş, istenen farklı görevlerde bize yardımcı olabilecek iyi bir ekip kurmalıyız. İşimize olan inancımızı paylaşmalı, onları doğru motive etmeli ve takım ruhu oluşturmalısınız.

Doğru pazarda doğru hedef kitle üzerinden satış yapabilmeli ve bunun kayıtlarını düzenli raporlamalısınız.

İşin ve/veya belli bir kampanyanın sürekliliği için sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmalıhedef kitleniz için doğru bir platform kullanmalı,uygun paylaşımlarla ilerlemelisiniz. Örneğin B2B iş modelinde doğru platform Twitter veya Linkedin olabileceği gibi B2C /C2C iş modelinde facebook veya instagram daha uygun görülebilmektedir. Buradan alınacak sonuçları mulaka ölçün.

Zaman Yönetimi oluşturmalısınız. Sosyal medya da zaman harcarken ürünü geliştirmeyi de ihmal etmemelisiniz. Planlama yaparken önceliklerinize göre bir zaman dilimi oluşturabilirsiniz. Sanebox e-postaları düzenlemek için tavsiye edilebilir. İşinizi kolaylaştıracak Google Analytics, Hotjar, Optimizely gibi “web analitik araçlar” kullanılabilir yada dış destek alabilirsiniz

Herşey toz pembe değil, pazarlama esnasında olumsuz bir çok eleştiri gelecektir. Herhangi bir kötü yorum, aksilikler, ekip bilgisizliği vb yapılan güzel işi batırabilir. Bunun için nasıl bir tutum geliştirmeniz gerektiğini önceden planlamanız gerekmektedir. 

Eğer bir startup fikri için çalışmalara başladıysanız melek yatırımcıları da göz önünde bulundurarak kurumsal kimliğinizi web sitenizi kartvizitinizi hazırlamalı, tüm masraf kalemlerini tek tek hesaplamanız ve gerektiğinde B veya C planı da oluşturarak farklı iş planları sunabilmelisiniz.

Günümüzde tüm işletmelerin genel problemi yeni müşteri edinme ve bunun sürekliliği sağlamaktır. Bu nedenle yeni bir start-up’ın marka oluşmasına yardım edecek, yaptıkları her şeyin işe yarayıp yaramadığına emin şekilde yaklaşan müşteriler adına-geliştirilecek her müşteri stratejisi kaçınılmaz önem ve amacın başında gelecektir.

 • Marka,
 • girişimcilik,
 • Gelecek tasarımı,
 • eticaret,
 • djital girişimcilik,
 • girişimci olmak,
 • start-up

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s