marka

MARKA TASARIMINA DAİR KISA NOTLAR

Marka; bir işletmenin ürün veya hizmetini rakiplerin benzer ürünlerinden ayırarak tüketici tarafından tercih edilmesini sağlayacak şekilde isim, işaret, slogan, renkler gibi birleşimler kullanılarak oluşturulan bir takım sonucunda meydana gelir. Giderek gelişen ve zor beğenen toplumumuzda marka işletme ile tüketici arasında köprü görevi görür ve müşteri sadakati sağlamayı amaç edinir. Bazen küçük bir etiket ile dikkat çeker, bazen otoyolda bir tabelada yer alır, bazen de sadece hoparlörden kulaklarımıza iletilen bir sestir.

Marka iyi yönetildiğinde işletmeyi ayakta tutar

marka ve tasarım
Marka tasarımında neler var?

Tüm bu marka oluşturma kurgusu içerisinde yer alan tasarım çalışmalarının hepsi bireyin dikkatini çekmeye odaklıdır. Birçok ayrı kavramı bir araya getirerek tek bir marka üzerinde yoğunlaşılması sağlanılır. Markalaşma görsel bir öğedir. Bu nedenle bir marka oluşturulmak istendiğinde yetkin tasarımcılarla iş sahası içinde potansiyel müşteriler, hedef kitle not alınıp, fikir alışverişinde bulunarak aceleye getirilmeden ortak bir odak üzerinden yola çıkılmalıdır. Marka oluştururken her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmeli ve planlanmalıdır. Bu süreçte yanlış yapılacak ya da eksik olarak yapılacak bir adım sonrasında marka için sorun oluşturabilir. Kriterlerin belirlenmesi ve uygulamaya geçilmesi gerekir. Marka oluşumu için önemli üç kriter bulunmaktadır:

  • Potansiyel Müşterilerini Tanı: Bu kişiler kim? Örneğin genç kitleye yönelik bir markanın reklam çalışması yaptığınızı varsayalım. Görsel olarak genç enerjisinin yoğunlaştırıldığı bir tema uyarlanması istenildiğinde pastel renkler kullanımı markayı daha arka plana düşürebilir veya yönetimi simgeleyen bir klasik tema da canlı renklerin yoğun kullanımı görselliği rahatsız edebilir.
  • Logonu Tanı: Logonuz sizi ufak dokunuşlarla tanıtmalı. Duygusal bir kesime hitap ediliyorsa daha süslü, rasyonel bir kesim hedeflenmişse daha keskin yazı stili, işaret, sembol, oluşturulabilir.
  • Rakiplerini Tanı: Piyasada var olan hedef kitleni temsil eden rakiplerin logolarını incele ve kendine özgü farkları fark et onu kurgula.
marka kurgusu
Markanı Kurgula!

İnsanlar yeni bir marka ile tanıştıklarında o markanın güvenilir ve kaliteli olduğu hissine markanın tasarımı eklenildiğinde ilk 10 saniyede karar verirler. Kişisel markalaşma bu konuda hassiyet içermektedir. Kendini tanı ve doğru bir marka tasarımı yapmak için istenilenleri aceleye getirme, kurgula, yoğunlaş, gerektiğinde test et ve olması gereken en doğru zamanda ben de varım diyebil!

  • Marka,
  • Markalaşma,
  • Marka yönetimi,
  • Tasarım,
  • Hedef kitle,
  • marka tasarımı
  • Markalaşma

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s