DİJİTAL BİLGİNİ PAZARLA

DİJİTAL BİLGİNİ PAZARLA

İçerik; insanların internet dünyasında aktarmak istedikleri bilgilerin dijital dünyadaki tanımına verilen addır. İçerik denildiğinde aklımıza ilk önce yazı ile oluşturulmuş metinler gelmiş olsa da aslında grafikler, tablolar, fotoğraflar, pdf dosyaları, podcastler, herhangi bir konferanstaki bir sunular hepsi bulunduğu kanalın içeriğini oluşturmaktadır.

İnsanlar veya kurumlar aktarmak istedikleri bilgileri farklı internet kanalları kullanarak çeşitli içerikler aracılığıyla sunar. Bunu yaparken belli bir amaca yönelik çalışmalar belirlenmiş pazarlama hedeflerinin karşılanmasına yardımcı olur. Bu hedeflerin istenilen sonuca verimli bir şekilde ulaşabilmesi için düzenli ve rutinde yapılması gereken kurallar vardır.

içerik pazarlama

İçerik Pazarlaması Rutinleri

İçerik pazarlama planınızı oluşturun.

İyi planlanmış bir pazarlama kampanyası sizi hedefinize adım adım ulaştıracaktır. İyi inşa edilmiş bir plan içinde şu unsurlara yer verilebilir.

Evergreen içerik yayınlayın

Evergreen içerik kullanıcının belli anahtar kelimelerle arama motorunda arattığı her dönem güncelliğini koruyan içerikler olarak bilinir. Birtakım özelliklere sahiptir.

 • Özgün
 • Okuyucuya fayda sağlayan
 • Her zaman geçerli olan
 • Detaylandırılmış
 • Bilgi odaklı

Evergreen içerik arama motorunda daha yüksek sıralar da yer alınmasını sağlar. Çevrimiçi varlığınızı güçlendirir. Trafik akışını arttırır.

Anahtar Kelimelerinize ve Uzmanlık Alanınıza Odaklanın

 • İçeriklerinizde kullanıcıların arayabileceklerini düşündüğünüz anahtar kelimelere odaklanarak yazmaya özen gösterin. Arama motorları, kullanıcıları ulaşmak istedikleri bilgiye götürür. İnsanların okumak istedikleri bilgilere yer vererek içeriklerinizi oluşturun.
 • Çevrimiçi pazarlamada başarılı olmak için, web içeriklerinizi düzenlerken SEO’nuzun durumunu düzenli kontrol etmeli ve sosyal medya ağlarınız ile içerikleri pekiştirmelisiniz.
 • Paylaşmak istediğiniz içerikler uzmanlık alanınızla ilgili olmalı. Blogunuzun konseptine göre içerik uygunluğu yaratın.
 • Detay verin
 • Herhangi bir konuda yayınlamak istediğiniz içerikleriniz de 200 kelimenin altına inmemeye çalışın.
 • İçeriğinizi tanıtın

Potansiyel müşterilerinizin web sitenizi bulmasını beklemeyin. Yeni bir içerik yayınladığınızda sosyal medya kanalınız üzerinden de kullanıcılara ulaşabilmek için içeriğinizi tanıtın.

içerik dünyası…

İçerik Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

 • İyi içerik, arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilir. Bu sayede daha iyi hedeflenmiş trafik elde edilebilir.
 • Sosyal medyadan paylaşılan içerikler daha fazla web sitesi trafiği oluşturacaktır.
 • Web siteniz için detaylandırılmış SEO optimizasyonu yapılması arama motorları üzerindeki varlığınızı arttıracaktır.
 • Marka itibarınızı arttırın. Web sitenizde, sosyal medya da içerik yayınlamak, markanızın görünürlülüğünü ve online itibarınızı tanıtıcı etki yaratır.
 • İyi içerikler bir süre sonra dönüşüm oranınızı arttırır ve potansiyel anlamda daha fazla satış yaptırır.

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması potansiyel müşterilerine ve hedef kitlesine kaliteli içerikler üreterek satışlarınızı artırmanıza yardımcı olur. İçerik pazarlama çalışmalarında temel amaç hedef kitleyi bilgilendirmek, eğitmek, yerine göre eğlendirmek için yapılır. Müşterileriniz arasında bir ilişki yaratır ve işletmenizin genel imajının güçlenmesini sağlar.

İçerik Pazarlamasının Önemi Nedir?

İçerik pazarlaması tüm işletmeler için önemlidir. Yapılan araştırmalar, ziyaretçilerin reklam seyretmek veya reklam metni okumak yerine bilgi almak istediği bir kişi veya kurum ile ilgili makale okumayı tercih ettiğini göstermiştir. İçerik pazarlama planınızı oluştururken; uzmanlık alanınız, anahtar kelimeleriniz, kullanıcı memnuniyeti ve dönüşümler arasında doğru dengeyi bulmanız sizi hedeflediğiniz noktaya yaklaştıracaktır.

İçerik Pazarlamasını İçeren En Önemli 3 Nokta Nedir?

Konunuzla uyumlu, çarpıcı bir başlık kullanın. Okuyucunun ilgisini çekin. Konuyu bölün, dikkat çekici özgün fikirlere yer verin, gerekirse maddelendirin. İçerik ile ilgili 1 veya 2 görsel kullanın. Her içerik reklam değildir. Markanızı ön planda tutarak ürün veya hizmetinizi satmadan önce yol gösterin. Her değerli bilginin markanız için referans kaynağı olduğunu unutmayın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s