satış grafik

SATIŞ DÖNGÜSÜ NEDİR? NASIL YÖNETİLİR?

Satış, bir ürün veya hizmeti belli bir zaman diliminde para karşılığında değiştirmek için yapılan faaliyetlerdir. Satıcı, satış işlemi için alıcı ile belli teknik yöntemler kullanarak satış işlemini tamamlama görevini yürütür. Döngüsel bir sistem üzerine kurulu olan satışta satışı tamamlanan her ürün veya hizmet yeni müşteri adayları için süreci yeniden tekrarlar.

Bu sebeple satış alanında çalışan kişiler satış döngüsü tekniklerinden yararlanmaktadır. Satış devam eden bir süreçtir. Satış yetkilileri özellikle bir hizmet satışı için gerçekleştirdikleri satış görüşmelerinde genelde 10 aşamalı satış tekniklerinden yararlanır. Bu teknik birçok ürün veya hizmet satımı için uyarlanabilmektedir.

  • Potansiyel Müşteri Listeni Oluştur ve Onları Ara
  • Potansiyel Müşterini Belirlediğin Özelliklere Göre Tanımla ve Kategorize Et
  • Görüşme Öncesi Hazırlık Yap
  • Görüşme Randevusu Al
  • İletişimi İlgi Düzeyinde Tut
  • Hizmetini Anlatırken Hizmetin Yararını Değil Amacını Sun
  • Değer yarat
  • Görselleştir ve Sunum yap.
  • İtirazların Karşısında Hazırlıklı Ol. Krizi Yönet
  • Satışı Sonlandır.

Potansiyel Müşteri Listeni Oluştur ve Onları Ara

Satış işinde çalışıyorsanız bütçeniz hedeflerine ulaşmanız için ürününüz ile ilgilenen potansiyel kişileri ve kuruluşları araştırmalı ve bu listenizi sürekli takip ederek güncel tutmalısınız. Olabilecek müşterileriniz hakkında referans alabilir, anketler yapabilir, onların bulunabileceği toplantılara katılabilir veya onlarla karşılaşabilmek için çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz. Bunların hepsi size pazarda olası müşterileri göstererek onları bir sonraki zamanda nerede daha pratik bulmanızı saplayacaktır. Fiziksel alan dışında dijital alan da müşteri bağlantıları kurmak için network’den yararlanmalısınız.

Potansiyel Müşterini Belirlediğin Özelliklere Göre Tanımla ve Kategorize Et

Her görüşme bir deneyimdir ve satış için önem arz eder. Pozitif bir ifade ile kurumunuzu ve kendinizi tanıtarak konuşmaya giriş yapmanız gerektiğini unutmayın. Başarısız sonuçlanan hiçbir görüşme kişisel algılanmamalıdır. Daha fazla görüşme yapmalı, müşteri oluştururken sorulacak soruları yazmalı, Ne amaç için aradığınızı önceden kurgulamalı, nasıl iletişim kuracağınızı önceden planlamalısınız. (yüzyüze, telefon, e-mail…) Bir alıcının sizin ürününüzle ilgileniyor olmasının en büyük sebebinin sunduğunuz değer üzerinden oluştuğunu konuşmanızda belirtin. Değerinizi planlamadan telefon açmayın ve konuşmanızı randevu sonrası not edin.

Satış Nedir?

Görüşme amacınız her ne ise sorularınız karşı tarafın ya ilgisini çekecek ya da onları tarafsızlığa yöneltecektir. Müşterinin olumlu, olumsuz ya da belirsiz verebileceği her farklı cevaba karşı sizin de karşı tarafı suistimal etmeden hizmetinizin değerini yükseltecek ve kişiye (b2b hizmet veriliyorsa işletmeye) özel uygunluğunu hissettirecek bir cevap hazırlamalısınız. Müşteri her zaman fiyatı önceden öğrenmek ister. Fiyatlandırma için sizin taleplerinizi içeren özel bir fiyatlandırma oluşturabilirim Detaylı çalışma sonrası sizi tekrar aramam için uygun bir zaman belirleyebiliriz şeklinde görüşmeyi etkileşim içerisinde tutabilirsiniz.

Görüşme Öncesi Hazırlık Yap

Birçok satış yetkilisi telefonla aramayı tercih eder. Fakat yüz yüze bir görüşme gerçekleştirilecekse e- mail ile de randevu oluşturulabilir. Yazılı olması görüşme teyidinin alındığının bir nevi göstergesi olarak kabul edilebilir. Görüşme öncesi satış süreci planlanmalı ve detaylı bir strateji oluşturulmalıdır. Tüm planınız ölçülebilir, hesaplanabilir olmalı, zamana uygun şekilde ilerlemelidir. Görüşme ile ilgili tüm detaylar, sorular ve kaydedilecek bilgiler belirlenen plan üzerinden yapılmalıdır.

Müşterinizin kim olduğu, nerede çalıştığı, firmanın sektörel durumu ile bilgileri görüşme öncesi araştırmanız, satışta karşı tarafı tanımanız için yardımcı olacak bilgilerdir. Eğer görüşmeniz fazlasıyla detaylı ise toplantı öncesi müşterinize gündeminizin temel başlıklarını sizi tanıtıcı bir yazı ile gönderebilrsiniz. Görüşme sonrası süreç işleyişinin müşteri ile paylaşılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Görüşmelerin mesai saatleri içerisinde sabah 9:00 akşam 17:00 arasında yapılması genelde tercih edilmektedir.

Görüşme Randevusu Al

Sürekli satış görüşmesi için randevu dönüşüm oranını artırmanız gerekmektedir. Bunun için müşteri arama tekniklerini devreye sokun. Bunun üzerinden yeniden planlayacağınız tüm müşteri arama listenize başarısız olan satış randevularının eklemeniz gerektiğini unutmayın.Müşteri ile bir önceki görüşmeniz başarısız olmuşsa nedenlerini araştırın ve yeniden bir plan çıkartın.

Belki sizden önce sizin yerinizde olan kişi Müşteri ile konuşması gereken konuları konuşamamıştır, gerekli ilgi oluşturulamamıştır, değer sunulmamıştır, müşteri istekleri ile yeterli etkileşim sağlanmamış ve müşteriye olumsuz bir imaj verilmiş olabilir. Yapılan her yeni plan bu olumsuzlukların üstesinden gelerek müşterinin algısını değiştirmesine yardımcı olabilir.

Bu gibi sebepleri de göz önünde bulundurularak randevu almak için dürüst ve akılcı olun. Samimiyet ve aşırılık arasındaki dengeyi koruyun ve güven oluşturunuz. Böylece müşteri kendi istedikleri hakkında da rahatça konuşabileceğini hissedecek ve randevu talebinizi geri çevirmeyecektir.

İletişimi İlgi Düzeyinde Tut

Görüşme sonunda kendisine değer verildiğini gören her müşteri sizin ürün veya hizmetini alır ve yakın çevresine tavsiye eder. Bu bir satış döngüsü içerisindeki önemli olgudur. Satış yetkilisi olarak kendinizi işletmenize uygun şekilde tanıtarak, karşılaştığınızda tokalaşarak ve kartvizitinizi takdim ederek iletişiminizi sürdürün. Ortak ilgi alanları üzerinden sohbet edin, gözlerine bakın ve en önemlisi dinleyin. Dinler gibi görünmeyin.

Bazı olası konuşmalardan kaçının (din, politika).. Müşterinizin önemli günlerini not ederek ilgili yazılar, teşekkür notları gönderin, kutlama yazıları göndererek kendinizi hatırlatın ufak, aşırıya çakmadan jestler sunun ve güncel olarak daima onları kendinizle iletişimde tutun. Sosyal medya platformlarında etkin olun. Müşterilerinizi her yerden hizmetinize özendirin onları, cevapsız bırakmayın.

Anlaştık mı?

Hizmetini Anlatırken Hizmetin Yararını Değil Amacını Sun

Amaç, müşterinin satın alma nedenini oluşturur. Soyut bir unsurdur fakat bir yarar sağladığı için müşteriler bunu almak ister. Satış yetkilisi olarak bunun ne olduğunu bilin ve bunu ön plana çıkartmaya istekli olun. Müşterinizin gereksinimlerini belirleyin ve amaca göre bunu kurgulayarak anlatın. Karşılıklı beklentilerin aynı olmasını sağlayın.

Değer Yarat

Satış alanında çalışan bir kimse sattığı her ne ise önce ona inanmalıdır. İnanırsan inandırabilirsin. Bu nedenle mutlak bir değer önerisi sunmanız gerekir. Değer önerisi bir müşterinin sizin hizmetinizden nasıl yararlandığı ve karşılığında ne elde edeceği ile ölçülür. Müşterinizin istek ve ihtiyaçlarının farkında olun. Bir taraftan müşterinizin işleri için hizmet verirken diğer taraftan olası rakiplerinizin arasından sıyrılmak için fark yaratın. Bir değer oluşturun.

Görselleştir ve Sunum Yap

Kurumunuzu, hizmetinizi anlatırken bunu görselleştirici materyaller ile oluşturmanız akılda kalıcılığı sağlar. Bunun için mutlaka bir hazırlık yapın. Müşteri ile firmanız adına görüşme yaparken aynı zamanda kendinizi de bir marka gibi sattığınızı unutmayın. Bu çerçevede yüz yüze sunum becerilerinizi geliştirmeye çalışın

Sunumu anlatırken merak ettirin, ilgi uyandırın, heyecanlandırın. İzleyicilerin ilgisini kontrol edin, teşvik ve teyit edici sorular sorun, Cümlelerinizde vurgu ve tonlamalara dikkat edin. Konuyu hafifçe dışarı taşırmadan mizah çerçevesinde yumuşatın. Sorular sorun ve teşekkür edin. Mutlaka yüz yüze sunuma hakim olun. Sizi kurumunuzu temsil edecek her kurala uyun.

Eğer yazılı bir bilgi verecekseniz yazı formatına, karakterine, puntosuna dikkat etmelisiniz. Kurallara uygun ve olumlu bir yazı dili kullanmalısınız. Yazıya hakim bir tavırla her bir cümlenin ardından gelen cümleyi desteklediği, paragrafların birbiri ile uyumu içerisinde baştan sona siz dilini kullanarak yazmalısınız. Müşterinin adı ile başlamayı unutmamalı en sona iletişim bilgilerinizi eklemelisiniz. Yazı içinde şahsi bir bilgi vermekten kaçınmalısınız.

İtirazların Karşısında Hazırlıklı Ol. Krizi Yönet

Karşınıza mutlaka bir itiraz çıkacaktır. Bu nedenle bu gibi sebeplerin üstesinden gelmek için bunları belirleyin. Eğer ürün veya hizmetiniz hakkında yetersiz bilgiye sahipseniz ve müşterinin sorularını cevapsız bırakıyorsanız bu endişelere ve zorluklara yol açacaktır. İtirazları düzenleyiniz ve üstleniniz ve hemen savunmaya geçmeyiniz. Karşınıza çıkabilecek itirazları şekillendiriniz. Ve bunu bir aşamalandırarak tamamlayınız.

Sorunu dinle, müşteriyi doğrula ve soru sor, Kabul et ve durumu kendi hizmetinle bağdaştır. Kendini yeniden ifade et, yeniden hizmeti talep ettirmeye çalış. İtirazların çoğu fiyat anlaşmazlıklarından çıkmaktadır. Fiyatınızı hemen düşürmemeye özen gösterin. Müşterinin talep ettiği hizmet değerini analiz ederek sonuca ulaşmaya çalışın. Eğer gerekiyorsa fiyatı yeniden belirleyebilirsiniz fakat önceliğiniz sizin kattığınız değerin size yansıyacak maliyetini belirlemiş olmanızdır. Tüm müşteri itirazlarını not edin.

Satışı Sonlandır

Bu satış döngüsünde en zorlu asamadır. İyi yönetilmesi gerekir. Her bir kapanış aslında yeniden başlayacak farklı bir satış döngüsünü beraberinde getirir. Kurallı ve etkin satış kapatma tekniklerini kullanın. Kararsız müşterilerle karşılaşabilirsiniz. Müşterinizi tanımadan, isteklerini bilmeden ürün veya hizmetinizi anlatıp direk satışa ve satış kapamaya yönelmek müşteri karşısında olumsuz etki bırakır. Müşterinize istediği hizmeti verdikten sonra onu yeniden kazanmak için soru sormalısınız.

Her soru içinde bir değeri barındırır çünkü değeri müşteri belirler. Eğer ürün veya hizmetiniz anında değil süreç gerektiren bir çalışma içeriyorsa satışı kapatmaya hazırlanırken daima işin teslim süresini belirtin ve süreci anlatmaya özen gösterin.Müşteriyi dinleyerek müşteriden satın alma işaretini yakalayabilir ve satış kapama aşamasına geçebilirsiniz. Her müşterinizin ve farklı satış kapama teknikleri kullanabilirsiniz.

Direk ve dolaylı satış kapama teknikleri en çok bilinen teknikleri oluşturur. Dolaylı kapanış müşterinin hizmetiniz ile ilgili teyidini öğrenmek için kullanılır. Örneğin; Verdiğimiz hizmet için konuştuğumuz tüm koşullar sizin için uygun mu? Direk kapanış ise hazırladığımız sözleşme bu şekildedir, hazırsanız imzalayabiliriz şeklinde kendinizi ifade edecek bir kapanış yapabilirsiniz. Fakat müşteri son ana kadar kendini ifade etmek istediği için direk kapanış tavsiye edilmemektedir. Tüm bu satış döngüsünü iyi yöneten bir satış yetkilisi bu satışın kendisine fazlasıyla artı değer katacağını bilir ve kattığı her değer her paydaşa eşit derece yansır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s