İYİ BİR LİDERLİK VE 15 BECERİ

DAHA İYİ BİR LİDER OLMAK İÇİN 15 BECERİ

Liderler farklı düşünürler o halde Liderlik Nedir? Liderlik, diğerlerini etkileme ve etkileme yeteneğidir. Liderlik öğretilebilir mi? – Kesinlikle.

O zaman bir lideri farklı yapan nedir?

Liderlik Becerileri

 1 – Bir Küçük “Evet” Sözcüğüne Değer Ver

Liderler insanların fikirlerini satın alma konusunda oldukça ustalar- normalde evet diyemeyecekleri hallerde bile öğrenmek isteyerek değer önerisinde bulunurlar.

 2 – Övgü Etkisini Önemse

Etrafınızdaki insanları motive etmek istiyorsanız, cüzdanınızı rafa kaldırın. Övgüler ile sosyal ödül vermeye odaklanma insanları motive etmenin en iyi yolunun para değil övgü olduğunu bize söylemektedir. Bu, sezgiseldir bunu isteriz. Fakat toplumların çoğu, mutluluğu arttırmak için nakit ya da nakte dönüşebilen motive ediciler kullanmak üzere yapılandırılmıştır. İşinizde iyi performans gösterdiğinizde extra maaş zammı alırsınız. Bir çalışanı ödüllendirmek istediğinizde, onlara bir prim verirsiniz. Sürekli maddi bir bedel üzerine çalışırken aslında bizi manevi motive edecek olan şeylere ihtiyaç duyarız. Bu Övgüdür. Liderler sürekli olarak etrafındaki herkesin en iyi benliklerinde yaşamasını ister.

Övgü verir. Olumlu gerçekliğe sahiplik duyarlar. Çevrenize “En iyi müşterilerimizden biri” veya “Birlikte çalışmaktan zevk duyuyoruz” gibi sözcüklerle pozitif beklenti etkisinden yararlanabilirsiniz.

İYİ BİR LİDER OLMAK İÇİN 15 BECERİ görsel
Liderler ve Birlikte Çalışma

3 – Mantık mı, Duygu mu?

Sizde dünyanın en büyük liderlerinin öncelikle mantık veya duyguyu bir arada kullandığını düşünüyor musunuz? Bir kişide iknayı ölçmenin üç farklı taktiği vardır- mantık, sezgi ve duygu.

 • Mantık vücudumuzda başımıza hitap etmektedir. Temel argümanları desteklemek için sebep, kanıt ve içgörü gerektiren araştırma ve istatistikler dilini destekler.
 • Sezgi bağırsaklarımıza hitap etmektedir. Bir konuşmacıyı bir uzman olarak görmeye ikna eden, başarılar, referanslar ve vaka çalışmaları dahil olmak üzere her şeye sezgilerimizle güvenilirlik sağlar. Bizi yorduğunda bu duygu karın bölgemizde kendini hissettirir.
 • Duygu ise kalbimize hitap etmektedir. Bu kişinin herhangi bir mesaja şahsen yakınlaşmasını sağlamaya yapmalarına yardımcı olan öyküler, görüntüler, seslerden oluşmaktadır.
 • Liderler izleyicilerine hitap etmek için duygu, sezgi ve mantık harmanı kullanırlar, ancak kalbe odaklanmak kafaya odaklanmaktan daha önemlidir.

4 – Masada Sağ Koltuğu Seçin

Liderler her zaman masa başında otururlar. Peki siz ziyaretiniz esnasında oturacakken hangi koltuk en iyisidir? Liderler beden dili ve aralığının algı için ne kadar önemli olduğunu bilir. Aslında, oturduğumuz yerle etkileşimlerimizi nasıl etkilediğine dair etkileyici bir araştırma vardır. Örneğin; Bir konferans odasına girdiğinizde nereye oturursunuz? Kapıyı açtınız ve dikdörtgen bir masa gördünüz, Düşününüz. Masa başındaki ilk koltuğa A harfini verelim.

En güçlü koltuk “A” koltuğudur. Bu koltuk masanın başındadır ve anında kapıyı görür, Hükmedici ve anlatıcı koltuktur. Burada oturanlar içeri girer girmez odanın içindeki herkesi görür. Bazı zamanlarda liderler her zaman en güçlü koltukta oturmak istemezler. Mevcut birini izlemek, görüşmeye katılmadan izlemek ya da görülüp duyulmamak için bir odaya giriyorsanız, farklı bir koltuk seçmek isteyebilirsiniz. Bu durumda sağ taraftaki koltuk kurtarıcınız olabilmektedir.

İYİ BİR LİDER ve 15 BECERİ
Lider gibi davran!

5 – Boş Kalorili Zamandan Kaçının

Hiçbir şey yapmadan saatler geçirdiniz mi ve daha sonra bunun tam bir zaman kaybı olduğunu fark ettiniz mi? Bu, özellikle faaliyetin kendisinin kesinlikle bir amacı veya faydası olmadığı zaman sinir bozucu olmaktadır. Hiçbir şey yapmadan zaman harcamaktayız. Ve yine bizim için en değerli olan beyin enerjimizi kullanıyoruz.

 • Liderler önemsiz faaliyetler için zihinsel enerji harcamazlar. Tüketir ve besleyici zihinsel faaliyetlerine sadık kalırlar.
 • Bazen boş kalorili faaliyetlere giriyoruz. 
 • Verimli bir şey yapmak için çok yorgun olabiliyoruz
 • Çalışmayı bırakmak istiyor ama gerçek bir mola vermek için suçluluk duyuyoruz
 • Sıkılıyoruz
 • Korktuğumuz bir proje veya aktiviteden kaçınmak için erteliyoruz.

Bir araştırmaya göre, insanlar zihinlerinde dolaşırken, zamanın sadece yüzde 56’sını mutlu hissetmektedirler. Bunun nedeni, zihin dolaşırken beynimizin canlanamaması ve mutlu düşünmenin sürdürülebilmesinin inşa edilememesidir.

Liderler zihinsel enerjileri konusunda son derece uygun davranmaktadırlar. Bir mola vermek istiyorlarsa, televizyon izlemeden ya da sosyal medyayı gözden kaçırmadan gerçek bir mola veriyorlar. Zihinlerinin beyin aktivitesini arttıran egzersiz, meditasyon, yoga veya yaratıcı aktivitelerle mola veriyorlar.

 LİDER OLMAK
Lider olmak

6 – Davranışsal Sorular Sor

Genellikle liderlerin harika sorular sorduğu söylenir. Fakat “harika bir soru” gerçekten ne anlama geliyor? Büyük liderler insanları açabilecek sorular sorarlar. Bu, Davranışsal Görüşme olarak adlandırılan bir kavramdır. Davranışsal görüşme soruları, bir adayın kişiliğinin gerçekliğini, motivasyonlarını ve değerlerini ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır, Böylece hem aday hem de görüşmeci daha üretken bir etkileşime girer.

 • Doğru sorular, bir kişinin kişiliğinin kilidini açabilir ve birinin davranışını bilmenize yardımcı olabilir. Örnek sorular şu şekilde olabilir:
 • Eskiden inandığın ama artık inanmadığın bir şey nedir?
 • Bana işteki en iyi ve en kötü günlerinden bahset.

7 – BÜYÜK Hedefler Belirle

Hedeflerin seni biraz korkutmalı.Yüksek hedefler koyanlar, beklentileri düşük meslektaşlarına göre daha memnundur. Büyük hedefler belirlediğimizde büyük ödüller kazanıyoruz. Kaybedersek bile, farklı şekilde yerine getiren en iyi denememizi yaptığımızı düşünüyoruz. Bu sebeple bir lider gibi hedef belirleme bilimini öğrenmemiz gerekmektedir.

8 – İntikamı Terk Et. Asla Arkana Bakma

İntikam, kendi elimizi incitmeye çalıştığımız kişiden daha fazla yakmaktır. Başka birine zarar verme arzusuna dayanarak iş veya yaşam kararları verdiğimizde, yalnızca para kaybeder ya da kendimizi o durum için daha fazla zora sokarız. İntikamcı düşünceleri engellemenin birkaç yolu vardır.

Perspektif kazanın: Durumunuzu belli bir perspektif içinde değerlendirmek üzere daha büyük problemleri düşünün.

Yazınız: Yazmak; Öfke ve kızgınlık hakkında kişinin duygu durumunu belirten etkileyici bir yazının bu duyguları tamamen ortadan kaldırdığı, intikam alma arzunuz üzerinde hareket etmeden rahatlama sağladığını gösterilmiştir.

9 – Liderlerin Beden Dilini Özümse

Liderler, gruptaki diğer kişilere ve dış dünyaya, kendilerine güvendiklerine dair çok özel bir dizi sözsüz davranışa sahiptir.Liderlerin vücut dili hakkındaki bilgiler şunlardır:

Daha az gülümse. Yaygın inanışın aksine gülümsemek aslında teslimiyetin bir işareti olarak görülmektedir. İtaatkâr insanlar liderlerden daha fazla gülmeye eğilimli olduklarını ve bu durumun kendi güçlerini tehdit etmediklerini söylerler. Yapılan araştırmalar birçok liderin kendilerini dinletebilmek ve doğru odağı sağlamak amacı ile bilerek gülmediklerini söylemektedir. Aslında gülüyorlar fakat bunu saklamasını iyi bilmektedirler.

Durgunluğu kucakla. Liderler daha az hareket eder çünkü gözlemcilerdir ve diğerleri onların etrafında hareket eder. Kendine güven ve gücü işaret etmek istiyorsanız kıpırdama, hızlanma yapmamaya çalışın. Sözlü olmayan iletişiminizi kontrol altına alın, tıpkı bir projeyi veya görevi kontrol edebildiğiniz gibi durgun olmaya odaklanın. Durgunluk, daha güçlü ve kontrol olarak algılanmaktadır.

Güçlü bir el sıkışma kullanın. Liderler dokunmanın gücünü kullanır. Sadece birisiyle ilk tanıştığı zaman bir el sıkışmasına katılmakla kalmaz, aynı zamanda her zaman bir el sıkışma ile anlaşma yaparlar. Kilit nokta, birisinin elini sıktığınızda ve bir ila üç hareket verdiğinizde, elinizi karşı tarafın hizasında dik tutmaktır. 

10 – İletişim Becerilerine Yatırım Yapın

Hiper internetle çevrili dünyamızda, liderler sınıfının en iyisi iletişimciler olmak için çalışma saatlerinin yüzde 75 ila 80’ini iletişim kurmak için harcarlar. Bunu, çeşitli ayarlarda ve sayısız kanalda yapmak zorundadırlar. Telefondan toplantı odasına, yemek yerken veya asansörde daima etkili iletişim becerilerini kullanırlar.

11- Kendinle konuş

Liderler kendileriyle spesifik bir şekilde eğitici öz konuşmalar yaparlar. Eğitimsel kendi kendine konuşma, zorlu bir faaliyet veya görevi tamamlamaya çalışırken içimizdeki yorumdur. Örneğin, iş yerinde zor bir raporu doldururken, kendi kendine konuşma şekliniz, “Tamam, Powerpoint’i açın, bir başlık resmi bulun, Notları ekleyin, son istatistiklere bir grafik yapın…” gibi olabilir. Bu tür bir konuşma aslında kişiye yardımcı olur.

Yapılacak ilk amaca ışık olur.

12 – Müthiş Olacağınıza Karar Verin

Birisini dünyaca ünlü bir müzisyen veya eleştirmenlerin beğenisini kazanan bir romancı yapan şeyin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? 1997’de, başarılı bir yazara tam olarak ne katkıda bulunmuştur? Pratiklik? Genetik? Çevre? Araştırma? Bütün başarılı yazarların sahip olduğu özellikler aynı mıydı?

Şaşırtıcı bir şekilde değildi. IQ, işitsel duyarlılık, matematik becerileri, ilham, ya da başarıyı dikte eden ebeveynleri bile değildir. Yazmaya başlayacaklarında ne kadar yazacaklarını bile bilmeyebilirler.

Bu sorunun cevabı, öğrencinin başarılı olup olmayacağını öngörmesidir. Başarıların yetenekle ilgisi yoktur. Her şey kişilerin tutumu ile ilgilidir.

Yaptığımız işte iyi olmak için herhangi bir doğal yeteneğe ihtiyacımız yok. Sadece buna bağlı kalacağımız bir tutuma ihtiyacımız var. Hedeflerimize bağlı kaldıkça aklımız ve beceri setimiz bizimle birlikte büyüyecek.

13 – Açıklamayın, Soru Sorun.

Kafanızda kendinizle yaptığınız konuşmalar nelerdir? Araştırmacı Albarracín Senay, kendi kendine konuşmanın ders için ilginç bir bakış açısı olacağını düşündü. Cümle yapısının veya aklımızın kendimizle konuşmakta kullandığı sözcük türlerinin planlarımızı ve eylemlerimizi değiştirip değiştirmediğini görmek istedi. Bunu denemeye katılanlar, kelimeleri değiştirmek zorunda kaldıkları bir dizi anagram üzerinde çalışarak test etmeye karar verdiler. Katılımcılar bunu yapmadan önce Senay bir gruba sadece anagram üzerinde çalışıp çalışmayacaklarını düşünmelerini istedi ve diğer gruba da yakında anagram yapacaklarını düşünmelerini istedi. İlk grup merak moduna girdi, “Yapacak mıyım?” İkinci grup bir şey yapmaya hazırlanıyordu- “Yapacağım.”

Sizce hangi grup daha iyi yaptı? Meraklı zihinleri olan grup, ikinci hedef odaklı gruptan çok daha fazla anagram yaptı! Zihinlerini açık tutan katılımcılar, kendi istekleriyle yapmaya çalışanlardan daha başarılıydı. Bu duruma her zaman rastlanmasa da daha iyisini yapmak için içsel bir motivasyon olabilir. Etkinizi Arttırın.

14 – Rehberlik Et

Vizyon sahibi şirketleri rakiplerinden ayrı kılan temel özelliklerden biri, neredeyse her kararı vermelerini sağlayan temel bir ideolojiye sahip olmalarıdır. Değerleriniz ve yaptığınız şeyi neden yaptığınız; sizi zor zamanlar içinde tutmaya motive eden ve hayatın en önemli kararlarını verirken düşündüğünüz faktörleri içeren şeydir. Ne yapacağınızı bilmediğiniz bir durumda olduğunuz zaman, temel ideolojiniz size rehberlik etmek için oradadır. Sadece ideallerinize en çok uyan kararı vermeniz gerekir.

Temel bir ideolojiyi nasıl yaratırsınız?

Ahlaki ve etik değerlerinizin bir listesini yapın.

En çok değer verdiğiniz özellikleri ekleyin (yaratıcılık, şefkat, samimiyet, iş ahlakı vb.)

Olmak istediğiniz kişiyi ve hayatınızla ne yapmak istediğinizi içeren eyleme dönüştürülebilir bir ifade oluşturmak için bu değerleri ve özellikleri kullanın.

Mükemmellik konusunda endişelenmeyen liderler temel ideolojininin tamamen kendi yaşamlarına rehberlik edilebildiği sürece, olmasını istedikleri her şeyin olabileceğini düşünmektedir.

15 – Cinsiyet Farklılıkları Bilimini Anlayın

Erkekler ve kadınların bilimsel farklılığını, araştırmacılar Annis ve Nesbitt bir toplantı esnasında cinsiyetin güçlü ve zayıf yönlerinden nasıl yararlanıldığı konusundaki çalışmalarında, cinsiyet farklılıklarının nörolojik olduğunu bulmuşlar ve şu şekilde açıklamışlardır. “Erkekler ve kadınlar aslında farklı düşünmektedir. Kadınlar ve erkekler toplantılarda, molalarda ve görevler sırasında farklı şekilde işlem yapmaktadır. Kadınların beyninde frontal ön korteksler erkeklere göre erken geliştir bu nedenle aynı yaştaki erkeklerden daha az risk alırlar. Öte yandan, erkekler daha büyük bir amigdalaya ön orta lob’a sahiptir, bu da tehditler için daha fazla işlem gücüne sahip oldukları anlamına gelir. Bu durum erkeklerin tehditler ve rekabet hakkında düşünmeye varsayılan olaylarda daha fazla eğilimde olduğunu, kadınların ise detaylar ve bağlantı kurma konusunda daha fazla işlem gücüne sahip oldukları anlamına gelmektedir.

Bu nedenle kadınlar karar vermeleri gereken herhangi bir toplantı da ayrıntıları konuşmalarına yansıtır ve süreyi uzatır. Erkekler ise zamanının çoğunu mücadele ederek toplantıyı bitirir.”

Liderler başarının mutluluk getirmediğini mutluluğun başarıyı getirdiğini söyler.

Mutluluk araştırması açıktır: Daha başarılı olmak istiyorsak, mutluluğa odaklanmalıyız. 

Liderler sahip oldukları en iyi anları, ikinci sıraya koyarlar. Birinci sırada mutluluk vardır ve daha mutlu olurlarsa, etrafındadaki insanların da daha mutlu olacağını bilirler bu şekilde düşündüklerinde daha iyi bir iletişimci olarak daha büyük bir etkiye sahip olacaklardır.

 • Başarı
 • Liderlik,
 • Marka,
 • Beden dili,
 • iletişim,
 • İşletme
 • Liderlik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s