e-wom marketing

GELENEKSEL VİRAL PAZARLAMANIN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ

Geleneksel Ağızdan Ağıza iletişim kavramı günümüzdeki iletişim araçları dışında TV, telefon, internet kullanmaksızın herhangi bir kişi, kurum, ürün veya hizmet hakkında yüz yüze konuşmak, olumlu ya da olumsuz yorumlar da bulunarak onlara pazarlanabilir bir alan yaratmaktadır. Ağızdan ağıza pazarlama, tüketiciden tüketiciye ve tüketicinin fayda sağlayabileceği pazarlama elemanına yönelik ticari olmayan aktif bir iletişimdir. Sözeldir.

Tüketiciler satın almak istedikleri veya önerecekleri herhangi bir konuda ağızdan ağıza pazarlama yaparken referans grubu olarak adlandırılan tüketicilerin duygu, düşünce ve davranışlarını ölçü olarak alırları.

Referans Grubu Nedir? Günümüzde Tüketici Hangi Referanslarla Satın Alır?

e-wom marketing
Doğru Referans Grubunu Bul!

Referans grubu olarak adlandırılan bu kişiler tüketicilerin çevresindeki tanıdıkları, güvendikleri kişilerden oluşur. Bu gruplar insanların davranışlarını psikolojik olarak satın alma davranışlarını etkiler ve onlara konuşulan konu ile ilgili farkettirme ve farkındalık sağlar.

  • Tüketicilerin çoğu aile, arkadaş ya da iş arkadaşlarından ürünlerle ilgili tavsiyeler alır ve bunları değerlendirir. Çünkü birçok kişi çevrelerinki tavsiyelerin, markaların mesajlardan daha güvenilir olduğunu düşünmektedir.
  • Çevre; bir markanın mesajından daha ikna edici olabilmektedir. Tüketiciler viral olana daha çok saygı gösterebilmektedir.
  • İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte viral pazarlama sosyal medya üzerinden oldukça sık kullanılır olmuş ve dönüşüme yol açmıştır. Artık sosyal medya platformları üzerinden yeni bir ürün veya hizmet hakkında konuşulan bir konu ile satın alma işlevi kolaylaşmaktadır.
  • Globalleşen ağızdan ağıza pazarlama artık birbirini hiç tanımayan fakat tecrübelerini daima paylaşan online fikir liderlerinin de doğmasına da yol açmıştır. İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber, internetin kendi dünyasına uygun olarak ağızdan ağıza pazarlamada globalleşmiştir. Birbirini hiç tanımayan insanlar tüketim tecrübelerini paylaşarak birbirlerine tavsiyelerde bulunmaktadır.

Özellikle Referans grubu içerisindeki kişilerden bir ya da birkaçı dijital ortamda da ön plana çıkmaktadır. Bu kişilerden belirli ürün veya hizmet içerisinde yer alan uzman kişiler olarak söz edilir. Fikir lideri olarak bilinen bu kişiler insanların satın alma süreçlerine direk etki etmektedir. Fikir lideri çevremizdeki gruptan bir kişi olabileceği gibi profesyonel bir tavsiyede bulunan belli bir konuda uzmanlaşmış bir kimse de olabilir.  (Diş Doktoru, Seyahat Rehberi, Yiyecek- İçecek Eleştirmeni gibi…) Fikir liderleri ürün veya hizmetlerle ilgili çeşitli yerlerden topladıkları bilgileri tüketicilere ulaştırır. Bu yardım günümüzde kullandığımız tüm iletişim araçları kullanılarak yapılmaktadır. Bilgiler basın-yayın organları, medya, internet yoluyla fikir liderlerine ulaşır. Bir ürün ya da hizmete karşı düşünceleri şekillenen fikir liderleri iletişim çalışmalarına başlar.

Bu süreç içerisinde viral pazarlama dijital dönüşüm sürecinde farklılıkları da beraberinde getirir.

online dönüşüm, e-wom
Ağızdan ağıza pazarlamanın online dönüşümü

İnternetin ve sosyal ağlarının yaygınlaşması ağızdan ağızda iletişim biçimini dijital ortamın kendine has kurallarına uygun olarak taşımıştır. Satın alma biçimimizi bile baştan sona değiştiren, günlük yaşamda kullandığımız her sözcüğün, yaşadığımız her olayın artık burada bir yer bulması ağızdan ağıda iletişim boyutlarının farklılığı gözler önünde sermektedir.

Viral Pazarlama da Online Farklılıklar Nelerdir?

Geleneksel ağızdan ağıza iletişimde verilerin toplanacağı bir ortam yoktur, dijital ortamda vardır.

  • Her şey kayıt altındadır.
  • Bilgilerin derlenmesine olanak verir.
  • Ölçümlendirme sağlar.
  • Online viral pazarlama yöntemi kullanan işletmeler tüketicileri dijital kampanyalarının bir parçası haline getirir.
  • Tüketiciler ile birlikte hedef mesaj yaratılması sağlar, onları marka elçisi yapar.
  • Birçok derlenmiş bilgileri bir arada sunarak tüketicinin oturduğu yerden satın alma sürecini hızlandırır.

Böylece birbiri ile aynı fakat farklı yönleri ile bağımsız bu yöntem, tüketiciyi ikna edici tüm pazarlama çalışmaları içinde en önemli mesajı yine tüketicinin kendisi ile oluşturmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s