sosyal medya ve kişisel marka

sosyal medya kanallarında kişisel marka

Kişisel marka tıpkı bir şirketi, firmayı, kurumu temsil eden; kurumsal sürdürülebilirlik adına yapılmış belli stratejilere sahip pazarlama planı gibi oluşturularak yapılan sistematik ve özgün kendi yönetim şeklimizdir. Kişisel marka yönetimi görünüm, davranış ve iletişim ile başlar ve bulunduğu ortama uyum sağlamalıdır. Nerede, nasıl, davranacağımızı belirler ona göre duygu ve düşüncelerimizle kendimizi ele veririz. Olumlu veya olumsuz algı yaratmak kendimizi ne kadar iyi tanıdığımız ve karşı tarafa ne şekilde tanımladığımız kadardır. 

Online varlığımızı güncel ve bize daha yararlı olacak şekilde tutmanın zamanı gelmedi mi?

Sen kimsin?

Günümüzde birini tanımak için ona direk soru sorma devresinin kaldığı şu günlerde dijital bir platformda nasıl göründüğün seni ele veriyor. 

Sen O’sun.

Kendini hiç Google’ladın mı? Nasıl görünüyorsun? Her sabah uyandığında belki de yüzünü yıkamadan baktığın ekran da sen aslında kimsin? Hayat, bir devinim halinde. Uyandığında gerçek hayatına özen gösterdiğin kadar sanal dünyanda yarattığın kişiye de önem vermenin zamanı gelmedi mi?

Sabah telefonu eline aldığına senden habersiz sayfana resim yükleyen ya da içerik paylaşan yok ama ordasın. Daha uyanamamışsın, alarm çalmış iki kere kapatmışsın, uyku mahmurluğu varken bile üzerinde, belki de aslında seni yansıtmayan ama orada olmaktan zevk duyduğun dijital kendinle uyanıyorsun. Kendi profilinin içerisinde 5 sene önceki aynı olmayan onları artık kabul etmediğin fikirlerin, duruşun, bakışın ile hala ordasın. Çevren değiştiğini hissediyor ama beyaz ekrana yeni sen ile ilgili bilgiler girmedikçe arama motorları hala eski seni gösteriyor.

Kendi online markamızı yaratabilmemiz için bir ünlü ya da sanatçı olmak gerekmiyor ama insanlara iyi bir izlenim verebilmek adına bulunduğun uygun platfomlar da kişisel itibarımızı korumak ve bizim elimizde.

Tüm Sosyal medya hesaplarınızı yeniden düzenleyerek başlayabilirsin!

İçeriklerin neler?

Seni şimdi rahatsız eden geçmişte paylaştığın rahatsızlık verdiğini düşündüğün paylaşım veya videoları profilinden kaldırabilirsin.

Kimlerle iletişim halinde olmayı belirlemek senin elinde. Bazı sosyal medya kanallarında arkadaş seçimini bizler yapıyoruz. İçerik paylaşmak  istemediğimiz takipçiler olduğunda bize bildirilen profilleri sayfamıza düştüğü an, profilini gözlemleyip sayfamızda kalmasını sağlamak da yine bizim elimizde. Bu sayede ulaşmak istediğiniz kitleye daha rahat ulaşabilirsiniz. Seçtiğiniz kategoride takipçi listesi oluşturabilirsiniz.

Sosyal medyada tutarlı içerikler oluşturmalısınız.

Paylaştığınız ya da yazdığınız her içerik sizi o platformda belirttiğiniz şekilde temsil edecektir. O platforma uygun ve sizin o platforma uygun yanınızı temsil edecek içerik oluşturmalısınız. Toplumun görmek istediği bir içerik paylaşabilmeli, güncel dünyaya uygun olmalı ve kitlelerle uygun dozda müzakere yaparak yorumlarınızla yarattığınız marka aynı ölçüde olmasına özen göstermelisiniz.

Eğer bireysel değil de şirket iseniz olmak istediğiniz platformlarda kendi hesabınız ile ilgili aynı kategoride içeriklerle aynı seviyede olduğuna dikkat etmelisiniz.

Network kurmalısınız.

Hangi alana yönelik çalışmalar yapıyorsanız o alana ait toplulukları, grupları takip etmeli, forumlara katılmalı, belli bir konuda çözüm önerileri sunmalı size katılmalarını ve sizin ilerlemenizi sağlayacaktır.

Özgün olmalısınız.

Sayfanız sadece size ait olmalı, samimi ve gerçek görünümünüzü korumalısınız. Her ilişkide olduğu gibi online dünyada benlik bilincinize özen göstermelisiniz.

Video içerikler ile markanıza, kariyerinize, duygu ve düşüncelerinize renk katabilirsiniz. Bu sayede kullandığınız her farklı ton sizin kişiliğinizi yansıtacak ve online görünme alanınızı oluşturacaktır. Sosyal medya kişisel marka yöneticiliği kişinin amaçları ve değerlerini yansıttığı iç dünyasını dışa profesyonelce sunma biçimidir. Bulunduğu alanda beklentiyi karşılamalı ve beklentiye cevap vermelidir.

Geleneksel hayatta işyerimizdeki imajımız iş dışı yaşantımız ile de büyük önem kazanmış ve online dünyada yansıttığımız imaj ile aynı doğrultuda ilerlemeyi gerektirmektedir. Markanız bulunduğunuz platformlarda o mecranın kurallarına uygun sizin ses tonunuz ilebir şeyler anlatmalıdır.

Yaygın kullanılan Sosyal Medya Kanallarına Yönelik Temel Öneriler

Burası bizim dijital alanımız

Blog yazın. Başarılı olduğunuz sizi anlatan bir konu hakkında içerik üretin.

 • Slideshare: Profesyonel olduğunuz alan ile ilgili sunumlar hazırlayın.
 • Facebook: Genel de aile ve arkadaş çevresinin paylaşıldığı bu platforma uygun, güncel hayatta sizi anlatan paylaşımlarla 1-2 içerik ile ulaşabilirsiniz.
 • Twitter: Mesajlarınızı kısaltmanın yollarını öğrenmenizi sağlayacak en pratik yok. Güncel hayatı yakalayın, fikirlerinizi paylaşın çok fazla retweet yapmaktan kaçının.
 • Tumblr: Twitter-Blog karışımı bu site diğer diğer sosyal ağlara anında bağlantı aktarımı ile ünlü. Orada gelecek SEN ile ilgili fikirlerinizi geliştirmek için kullanabilir, gelecek yıllardaki gelişiminize yön vermek için bu kanalı kullanabilirsiniz.
 • Linkedin: İş dünyasında vizyonunuzu geliştirecek network saplayacak bu platformda mutlaka yer alın. Bağlantı kuracağınız ve onların paylaştığı içeriklerden öğreneceğiniz her şeyin yaptığınız iş ile aynı alanda  olduğuna dikkat edin. Belli uzmanlık alanlarına yoğunlaşın.
 • Youtube: Video sitesidir. İçeriklerinizi ne şekilde paylaşacağınızın listesini çıkartın. Paylaşım mı, yapıyorsunuz size ait bir kanal mı kurdunuz? Ayrımınıza göre Müzik, dizi, eğitim. İçeriklerinizi kategorize ederek yayınlayın.
 • Google +: En çok arama yaptığımız Google’ın sosyal medya platformu. Marka olabilmek adına burayı kullanmanız arama sonuçlarında bir üst seviyede görünmenizi sağlayacaktır.
 • Pinterest, İnstagram:  Fotoğraf siteleri olarak yola çıkan bu sitelerde fotoğraf koyma amacı dışında görsel araştırma yapabilmek ve ne şekilde görünür olabileceğimizi planlamak son zamanların en kullanılır platformlarından biri.

Profesyonel duruşu güçlü kılma, farklılık ve farkındalık yaratma, özenli dış görünüm, sizi yansıtan giyim, bakımlı olma, olumlu beden dili ile oluşturulan her içerik sizi de online dünya da marka gösteren isim ve soy isminizle görünür kılacak, yıllar geçtikçe istenilen şekilde arama sayfalarında ve sosyal medya kanallarına birikim yapmanıza olanak sağlayacaktır.

 • Sosyal Medya,
 • kişisel marka,
 • marka,
 • marka yönetimi,
 • markalaşma

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s