PYHGİTAL MARKETİNG

İÇERİK VE PHYGİTAL (FİJİTAL) PAZARLAMA

(Phygital) Fijital olarak nitelendirilen pazarlama çalışmaları fiziksel ve dijital konseptleri pazarlama ve satış stratejileri içinde bir arada kullanır. 

Phygital (Fijital) Pazarlama Nedir?

Dijital iş modellerinin fiziksel iş modeli ile birleştirilerek bir arada deneyimlenmesine Phygital adı verilmektedir. Fiziksel bir yerde müşteriyle etkileşime giren bir kişi ile dijital tecrübe sunarak fiziksel deneyimini geliştirmeye çalışan bir bileşendir. 

Örnek olarak bir zamanların popüler oyunu Pokemon GO başarılı bir Phygital (fijital) uygulama olarak gösterilebilir. Fiziksel ve dijitali birlikte kullanarak markalarla gerçekleştirilmek istenen etkileşimlerin en üst seviyeye çıkarma yöntemleri desteklenir. Yeni ve benzersiz deneyimlere yaratıcı ve teknolojik ortamla birebir ilişki sağlar. 

FİJİTAL KAVRAMI
FİZİKSEL VE DİJİTAL DÜNYA BAĞLANTISI

Dijitali fiziki dünyaya bağlayan teknoloji çevre ile daha yoğun bir şekilde entegre olmuş haldedir. Cep telefonlarımızdaki uygulamalar, gün içinde karşımıza çıkan dijital etkileşim kioksları artık daha çok sezgisel hale gelmektedir. Hizmet sektörü içerisinde yoğun bir öneme sahip olan bu yöntem anında izlememiz gereken yolu bize gösterir. 

Fijital pazarlama yöntemi nasıl işliyor?

Phygital pazarlama son zamanlarda sergiler üzerinde de önemli rol oynar. Bu birliktelik ile ziyaretçilerin varlığını bulunduğu yöne çekme, tetikleme ve dikkat çekme yeteneğine sahiptir. Video ve sosyal medyanın bir arada kullanılması holografik görüntüler oluşturma, projeksiyon destekli ekranlar ile sergilere yeni bir boyut kazandırmaya devam etmektedir. Bu durum “Phygital” yöntem için anında, dijital ölçülebilir veri etkileşimi yaratır.

Phygital Strateji İş Modelimizi Geliştirmemizde Nasıl Yardımcı Olur?

Dijitalleşme döngüsünü fiziksel işimizde bir arada kullanabilme kavramı uzun süredir araştırılıyor. Phygital (fiziksel & dijital) kavram birbiri içinde harmanlanarak benzersiz ve farklı müşteri deneyimleri oluşturmak için markaları, işletmeleri günümüzden daha ileriye götürüyor. Böylelikle deneyimleri, değişimleri ve etkileşimleri zenginleştiriyor. Dijital teknoloji ve müşterileri bir arada tutan etkileşimlerle ‘Phygital’ alanda buluşuyor.

  • Müşteriler ve Markalar Phygital İle Uyum sağlamalı
  • Phygital bileşenler kullanılarak mağaza içi ziyaretlerin artması
  • Daha fazla veri yaratabilecek sadakat yönetimi,
  • Müşteri katılımı, daha büyük bir pazar payı ile müşterilere daha fazla kişiselleştirilmiş deneyimler sunulabilir.

İçerik Fijital’in Merkezidir

Bu tür pazarlama deneyimlerini geliştirirken, tanıtımın da oldukça ilgi çekici ve kullanışlı olması gerekmektedir. Eğlence, veri ve içeriği birleştirmelidir.  Facebook’ta kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklerin, endüstri ortalamasından doğan içeriklere göre % 40  daha yüksek dönüşüm elde ettiği görülmüştür. İnsanlar genellikle dijital medyayı kullanırken bir nesneyi görüntüler, ardından yorumları okur ve daha sonra çevrimiçi alımlarını yaparlar. Oysa en küçük alım kararları bile her zaman kullanıcı incelemelerine dayanmaktadır.

PHYGİTAL MARKETİNG
DİJİTALLEŞEN NESNELER

Dijitalleşmenin herhangi bir alanı içeriksiz sürdürülemez. Müşterilerin alışveriş deneyimini arttırmak için Silikon Vadisinde dost robotlarla çalışılmaya başlanmıştır. Bu robotlardan birkaçı Supply Hardware mağazasına kurulmuş ve gelen müşterileri karşılamışlardır.Müşteriler bot’a ne aradıklarını söyleyebilmekte ve kişiyi ürüne götürebilmektedir.

Bu durum kısa zaman içinde envanter çalışması yaparak mağazaya yardımcı bir iş modeli olarak konumlandırılmıştır. İstanbul Havalimanında da buna benzer özellikler ile çalışan yardımcı robot çalışanları artık görmekteyiz. 

  • İçerik’ler eğlence değeri sağlayabilir, İşlem yapılabilir,
  • Veriler toplayabilir ve hatta müşterilere karar vermede yardımcı olur.
  • Dijital olarak sunulan en çekici, platforma en uygun içerik hala fiziksel olarak yaratılmaktadır.

Belli eğitimler ile sık sık desteklenen içerikler online dünyada varlığını her alanda sürdürmeye devam edecektir. Online dünya var olduğu sürece içerik oluşturmanın popülerliğini kaybetmeyeceği aşikardır. Anı yakalamanın fiziksel olduğu Instagram, YouTube, Snapchat gibi sosyal araçlardan, fiziğin dijitale yönelmesini sağlamak için reklamlarda, konser biletlerinde veya biniş kartlarında QR kodlarına kadar her yerde fijital uygulamaları rahatlıkla görebilmekteyiz. Bunları anlatmak, bilinirliliğini sağlamak ve sürekliliğe dönüştürmek için içerik şarttır ve içerik kraldır.
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s